کد خبر: ۲۲۷۸۳۲
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۶
قیمت اجاره خودرو‌های ایرانی از حدود ۵۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود و در برخی مدل‌ها تا حدود پنج میلیون تا شش میلیون تومان هم پیش می‌رود. اما همان‌طور که از قیمت خرید و فروش خودرو‌های وارداتی مشخص است، نرخ اجاره خودروی خارجی نیز بسیار بالاتر از داخلی‌های بازار است. طوری که نرخ اجاره روزانه برخی از خودرو‌های پرطرفدار خارجی از ۲۸ میلیون تومان هم بیشتر است.

نرخ نجومی اجاره خودروی خارجی؛ روزانه ۲۸ میلیون تومان!

در سال‌های اخیر، به دنبال ممنوعیت واردات خودرو به ایران و به‌تبع آن افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، نرخ اجاره خودروی خارجی به شکل نجومی افزایش یافته است. تا جایی که در برخی مدل‌ها استفاده یک روز از خودروی خارجی ۲۸ میلیون تومان رقم می‌خورد.

البته رنت خودرو محدود به محصولات خارجی نیست و با روند فزاینده قیمت خودرو در بازار داخلی، بسیاری از شهروندان قدرت خرید خودرو را از دست داده‌اند. از این رو بازار اجاره خودرو‌های داخلی هم این روز‌ها داغ است. اجاره خودروی داخلی با ارقام کمتری امکان‌پذیر است و با ۵۰۰ هزار تومان هم می‌توان یک روز محصولات داخلی را در اختیار داشت.

نرخ اجاره خودروی خارجی و داخلی

نرخ‌های روزانه رنت خودرو در مراکز مختلف، متفاوت بوده و براساس نوع خودرو، مدل و میزان کارکرد خودرو و قوانین هریک از مراکز، متغیر است. در این میان قیمت اجاره خودرو‌های ایرانی از حدود ۵۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود و در برخی مدل‌ها تا حدود پنج میلیون تا شش میلیون تومان هم پیش می‌رود.

اما همان‌طور که از قیمت خرید و فروش خودرو‌های وارداتی مشخص است، نرخ اجاره خودروی خارجی نیز بسیار بالاتر از داخلی‌های بازار است. طوری که نرخ اجاره روزانه برخی از خودرو‌های پرطرفدار خارجی از ۲۸ میلیون تومان هم بیشتر است.

البته باید درنظر داشت که با شرایط محدودتر و خودرو‌های مدل پایین‌تر، نرخ اجاره محصولات وارداتی یا مونتاژی در برخی موارد به محدوده شش میلیون تومان هم می‌رسد. (منظور از شرایط محدودتر، محدودیت پیمایش روزانه خودرو تا ۳۰۰ کیلومتر است.)

نرخ اجاره خودروی خارجی؛ روزانه ۲۸ میلیون تومان!

چرا مردم به سراغ رنت خودرو می‌روند؟

یکی از مهم‌ترین دلایل رنت یا اجاره خودرو که در ابتدای گزارش نیز به آن اشاره شد، افزایش سرسام‌آور قیمت خودرو‌ها و کاهش توان خرید مردم است. به این صورت که مردم به دلیل نداشتن توان خرید خودرو، آن را برای مدت کوتاهی اجاره می‌کنند تا نیازشان را برطرف سازند.

از دیگر دلایل رنت خودرو می‌توان به شرایط اجتماعی حاکم بر جامعه اشاره کرد. آن‌طور فعالان این صنف می‌گویند و جامعه‌شناسان نیز روی آن صحه می‌گذارند، در سال‌های اخیر وضعیت جامعه طوری شده که برخی افراد جهت جلب توجه و احترام از سوی دیگران، به سراغ اجاره خودروی خارجی می‌روند. باور کلی این است که داشتن یک خودروی خارجی، سطح اجتماعی افراد را ارتقا می‌بخشد و به همین جهت در مراسم مختلف و حتی در مواردی برای زدن دوری در خیابان توسط متقاضیان اجاره می‌شود.

نرخ اجاره خودروی خارجی؛ روزانه ۲۸ میلیون تومان!

نرخ اجاره خودروی خارجی؛ روزانه ۲۸ میلیون تومان!

قوانین و مقررات اجاره خودرو

قوانین و مقررات مربوط به رنت خودرو بسیار زیاد است و حتی از نمایشگاهی تا نمایشگاه دیگر تفاوت در آن دیده می‌شود. به‌طور کلی رنت و اجاره خودرو دنیای خود را دارد و اتفاقات جالب و گاه عجیبی در آن رخ می‌دهد.

آن‌طور که فعالان صنف اجاره خودرو می‌گویند، گاه ممکن است برخی به قصد سرقت اقدام به اجاره خودرو کنند، از این رو بیشتر خودرو‌هایی که برای این کار در نظر گرفته می‌شوند، دارای ردیاب یا GPS هستند. افرادی نیز که در باند‌های خلافکاری عضویت دارند ممکن است گوشه چشمی به خودرو‌های اجاره‌ای داشته باشند.

از این رو اجاره خودرو در ایران قوانین مختص خود را دارد و افراد می‌توانند در قرارداد‌های منحصر به هر خودرو، شرایط آن را برای موجر و مستأجر تعیین کنند. اما در این قسمت به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود:

  • مدت اجاره باید مشخص باشد.
  • زمان تحویل خودرو از مالک به مشتری، از زمان امضای قرارداد توسط طرفین محاسبه می‌شود.
  • شخص اجاره‌دهنده، یا باید مالک و یا مالک وکالت خودرو باشد.
  • تمامی مزیت‌ها و مشخصات ذکر شده در قرارداد خودرو، باید با همان خودروی تحویلی به مشتری منطبق بوده و سلامت آن تضمین شود.
  • شخص اجاره کننده خودرو می‌تواند آن را به فرد دیگری اجاره دهد؛ مگر اینکه در قرارداد یا اجاره‌نامه، این مورد منع شده باشد.
  • درصورتی که خودروی کرایه‌ای دچار عیب یا نقصی شود، مشتری حق فسخ قرارداد را دارد. درصورتی که شخص اجاره دهنده، نقص خودروی فوق را برطرف کند به طوری که مشتری متضرر نشود، حق فسخ قرارداد را ندارد.
  • تمامی مخارج تعمیر خودرو و قطعات مورد نیاز برعهده مالک بوده، مگر اینکه خلاف آن در قرارداد ذکر شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار