کد خبر: ۲۳۴۰۹۵
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۶
۸.۲ کیلومتر از آزادراه منجیل-رودبار با اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومان امروز، ۲۱ اسفندماه به بهره برداری رسید.

افتتاح آزادراه منجیل - رودبار + فیلم

۸.۲ کیلومتر از آزادراه منجیل-رودبار با اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومان امروز، ۲۱ اسفندماه با حضور مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی و محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس جمهور، استاندار گیلان و مسئولان استانی و شهرستانی به بهره برداری رسید.

مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در این مراسم ضمن تبریک فرا رسیدن ایام ماه مبارک رمضان اظهار کرد: بنابر ضرورتی که برای رئیس جمهور پیش آمد نتوانستند امروز برای افتتاح آزادراه در استان حضور یابند و سفر استانی ایشان به بعد از ماه مبارک رمضان موکول می‌شود.

وی افزود: رئیس جمهور اصرار داشتند که ۸.۲ کیلومتر باقی مانده آزادراه قبل از عید افتتاح شود، زیرا مسافرانی که از این محور تردد می‌کنند همواره از ترافیک‌های طولانی در سختی بودند. با حمایت و تاکیدات رئیس جمهور پروژه به ثمر نشست و از همه بزرگوارانی که کمک و صبوری کردند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

بذرپاش ضمن قدردانی از تلاش‌ها و همکاری‌های پلیس فراجا گفت: پروژه ۸.۲ کیلومتر بود اما منابع تخصیصی آن ۲۴۰۰ میلیارد تومان و ارزش روز آن بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان است، یکی از ملاحظات اجتماعی مردم مسیر برگشت بود که کسب و کار مردم منطقه به خطر نیفتد و پروژه توسعه‌ای مشکلی را ایجاد نکند، لذا مسیر برگشت همان مسیر سابق است تا به این صورت هم مردم بومی راضی باشند و هم گره ترافیکی حل شود.

محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس جمهور هم در این آیین اظهار کرد: ساعت ۵:۳۰ صبح امروز، ۲۱ اسفندماه رئیس جمهور تماس گرفتند که بنابر ضرورتی امکان حضور در این مراسم را ندارند اما تاکید کردند در اوایل سال آتی برای سفر دوم استانی خدمت می‌رسند.

وی افزود: از زحمات وزارت راه و شهرسازی، مشاوران و پیمانکاران، مهندسین و کارگران، مدیران منطقه‌ای و مردم شهرستان که در جریان اجرا و احداث این پروژه همکاری کردند کمال تشکر و قدردانی را داریم.

منصوری گفت: افتتاح آزادراه منجیل -رودبار این نوید را می‌دهد یک کار بزرگ اقتصادی و ترافیکی نیمه تمام دیگر در کشور به اتمام رسید و با بهره‌برداری از این پروژه کام مسافران در تعطیلات نوروزی شیرین‌تر می‌شود.

معاون اجرایی رئیس جمهور بیان کرد: با عنایت و توجهات رئیس‌جمهور در مصوبات سفر اول استانی به گیلان، این پروژه به ثمر نشست و در دوسال گذشته بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان منابع به این پروژه وارد شده و امروز با دستان مبارک مادر دو شهید بزرگوار و با حضور همسر شهید به صورت رسمی به بهره‌برداری می‌رسد.

خیرالله خادمی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور یکی از پیمانکاران این پروژه گفت: از تهران که مرکز کشور است این آزادراه به صورت سراسری احداث شده بود، در برنامه آزادراهی از قزوین به رشت ۱۳۸ کیلومتر بود که ۸.۲ کیلومتر آن در محدود شهر رودبار به دلیل سختی مسیر احداث نشده بود و مردم و مسافران در آنجا متوقف می‌شدند و گاهی تا ۱۰ الی ۱۵ ساعت در ترافیک منتظر می‌ماندند.

وی افزود: با پیگیری‌های انجام شده رفع این گلوگاه که سراسر پل، تونل و کوهستانی است، در برنامه قرار گرفت و به عنوان پروژه‌ای بی‌نظیر توسط متخصصین داخلی احداث شد.

خادمی گفت: با افتتاح این ۸.۲ کیلومتر گره ارتباطی به شمال و شمال غرب کشور رفع می‌شود و مسافران به راحتی تردد می‌کنند. از این ۸.۲ کیلومتر حدود پنج کیلومتر تونل و پل است و ۱.۷ کیومتر هم دیوارهای حایل برای عرض مناسب است، لذا سرتاسر این ۸.۲ کیلومتر یک سازه ممتد مهندسی است که به بهره‌برداری می‌رسد که از آن می‌توان به پروژه بزرگ ابنیه فنی بی‌نظیر یاد کرد.

وی تصریح کرد: برای اجرای این پروژه ۲۴۰۰ میلیارد تومان هزینه شده که ۲۲۰۰ میلیاردتومان پرداختی به پیمانکاران و ۲۰۰ میلیارد تومان مطالبات پیمانکاران است، درحالیکه ارزش روز پروژه بالای ۵۰۰۰ میلیارد تومان است و یک اَبَر پروژه عمرانی محسوب می‌شود.

خادمی بیان کرد: برای رفع این گلوگاه پل بزرگ از روی رودخانه احداث کردیم و از طرفی برای اینکه اشتغال مردم منطقه به مشکل برنخورد یک باند هم در شهر ایجاد کردیم، باند شمال به جنوب هم از داخل شهر احداث می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار