کد خبر: ۲۳۴۴۷۵
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۴
از آنجایی که اجاره و یا حتی فروش پارکینگ غیر قانونی است، نرخ دقیق و قانونی نیز وجود ندارد ولی بر اساس شنیده‌ها و مشاهدات میدانی اجاره پارکینگ بنا به محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید از یک میلیون تومان تا ۳ میلیون تومان در هفته متغیر است.

این روزها بازار اجاره پارکینگ حسابی داغ است. مخصوصا با شروع تعطیلات و سفرهای نوروزی.

هم آنهایی که حمل‌ونقل هوایی را برای سفر از شهری به شهر دیگر انتخاب کرده‌اند و هم آنهایی که میزبان مسافران نوروزی از شهر و دیاری دیگر هستند، برای تامین امنیت خودروها نیاز به پارکینگ دارند.

نقطه عطف این ماجرا آنجاست که تعداد پارکینگ‌های هر واحد مسکونی معمولا با تعداد خودروهای اهالی خانه نمی‌خواند و برای تامین پارکینگ دوم و گاهی سوم، دیگر راهی جز اجاره این فضای درآمدساز و درآمدزا نمی‌ماند.

«درآمدسازی و درآمدزایی» از یک فضای مشاع

دایره المعارف بریتانیکا پارکینگ را به عنوان مکانی سر بسته و یا سر باز تعریف می‌کند که امکان پارک کردن ماشین‌ها در آن میسر ‌باشد. براساس تعاریف شهرسازی مدرن نیز به ازای هر واحد مسکونی باید فضایی ۴.۵ در ۲.۵ متری برای پارک وسیله نقلیه درنظر گرفته شود که البته این مورد در شهرسازی امروز با تعابیر متفاوت دیگری اجرایی می‌شود.

کافی است گشتی در آگهی‌های اپلیکیشن نیازمندی «دیوار» و پلتفرم‌هایی از این دست بزنید. یا با سرچ کوتاهی در موتور جست‌وجوگر گوگل نیز با جملاتی از هر دو سوی این معامله (اجاره دهنده پارکینگ و نیازمند اجاره پارکینگ) مواجه می‌شوید. حتی شاید با ساده‌ترین نوع تبلیغ یعنی تایپ همین جملات و نصب آن بر دیوار مجتمع مسکونی روبه‌رو شوید. خلاصه اینکه نقطه اشتراک تمام این جملات موضوع«درآمدسازی و درآمدزایی» از یک فضای مشاع در محل زندگی یا پارکینگ‌های عمومی است.

نرخ اجاره پارکینگ در تهران

از آنجایی که اجاره و یا حتی فروش پارکینگ غیر قانونی است، نرخ دقیق و قانونی نیز وجود ندارد ولی بر اساس شنیده‌ها و مشاهدات میدانی اجاره پارکینگ بنا به محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید از یک میلیون تومان تا ۳ میلیون تومان در هفته متغیر است.

در بخشی از آگهی‌ها این‌طور می‌خوانید:

اجاره پارکینگ با ریموت و امنیت بالا./ نرخ توافقی

 اجاره پارکینگ ماشین و موتور علی الخصوص ماشین و موتورهای لوکس و با تضمین امنیت./ قیمت: ماهیانه ۳ میلیون تومان.

اجاره پارکینگ خودرو و موتورسیکلت به‌صورت هفتگی ۶۰۰ هزار تومان/ تهران، میدان صادقیه، …

 یک پارکینگ در فضای مسقف آپارتمانی در محدوده صادقیه، فردوس شرق، ابراهیمی شمالی با ریموت و امنیت بسیار بالا (نگهبان و دوربین)/ بدون پول پیش، اجاره فقط یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان ازاول تا ۱۵ فروردین.

پارکینگ اجاره‌ای مسقف، درب ریموت دار، واقع در تهران(بهاران)میدان کوهسار، …/ قیمت: رهن: ۲ میلیون تومان اجاره: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان/ زمان: ۲۸ اسفند تا ۱۴ فروردین.

یک واحد پارکینگ در آپارتمان ۸ واحدی واقع در بهترین لوکیشن منطقه ۹ اجاره داده می‌شود/ نرخ توافقی.

برخی دیگر از آگهی‌ها از طرف متقاضیان اجاره پارکینگ منتشر شده:

 نیازمند یک پارکینگ خودرو برای اجاره در محدوده نارمک. لویزان. مجیدیه.هروی. شمس آباد.پاسدارن. محدوده بلوار ارتش. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

جهت پارک یک عدد خودرو به یک پارکینگ نیازمندیم.

نیازمند اجاره پارکینگ برای ۲ هفته تعطیلات نوروز.

خواستار اجاره پارکینگ برای ماشین در محدوده شهرک ولیعصر تهران هستیم.

اجاره پارکینگ، قانونی یا غیرقانونی؟!

به نظر می‌رسد درآمدزایی از بخش مشاعات ساختمان مانند اجازه فضای پارکینگ، به یکی از راه‌های کسب درآمد برای برخی از شهروندان شده است. اما طبق قوانین، هیچ یک از ساکنان حق اجرای تصمیمات مستقل برای قسمت‌های مشاع را ندارد مگر اینکه تمام ساکنان از این قضیه اطلاع داشته و موافق باشند.

همچنین براساس قوانین و ضوابط آپارتمان نشینی اجاره یا فروش پارکینگ تنها برای ساکنان همان ساختمان مجاز بوده و اجاره مشاعات به افراد غیر ساکن مجاز نیست. در این صورت اهالی ساختمان می‌توانند با تنظیم شکایت مانع از این کار شوند.

اما جدای از قانونی یا غیر قانونی بودن این فرآیند، دلایل این درآمدسازی چیست و آیا منجر به بروز مشکلات دیگری مانند تامین امنبت سایر اهالی ساختمان نمی‌شود؟

نمونه قرارداد اجاره پارکینگ آپارتمان

بنام خدا

موجر: آقا/ خانم … فرزند … به شماره شناسنامه … صادره … کد ملی … به نشانی …

مستاجر: آقا/ خانم … فرزند … به شماره شناسنامه … صادره … کد ملی … به نشانی …

موضوع قرارداد: اجاره یک باب پارکینگ متعلق به موجر به پلاک ثبتی … جهت استفاده مستاجر برای پارک حداکثر … دستگاه خودرو سبک به نشانی …

مدت قرارداد: تاریخ قرارداد از … لغایت … به مدت … تنظیم گردید.

مبلغ قرارداد: مستاجر موظف است در پایان هر ماه/هفته مبلغ … ریال معادل … تومان بدون کسر مالیات به حساب شماره … نزد بانک … شعبه … بنام … واریز و فیش آن را به موجر تحویل دهد.

مطالعه بیشتر: شرط ورود خودروهای مسافران نوروزی به کیش چیست؟

تبصره: مالیات مربوط به این قرارداد به عهده موجر می‌باشد.

منبع: سرانه

دیگر رسانه ها

    کدخبر: 130886
    نام:
    ایمیل:
    * نظر:
    آخرین اخبار