کد خبر: ۲۳۶۰۷۱
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۲
قبض‌های نجومی بهار و تابستان، هر ساله پای مشترکان زیادی را به ادارات برق می‌کشاند و کولرهای گازی، بزرگ‌ترین متهم این ماجرا شناخته شده‌اند.

هشدار قبض های نجومی؛ کولرهای برق‌خوار را خاموش کنید

به گزارش همشهری آنلاین، هر درجه افزایش دما، مصرف برق در ایران را بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ مگاوات افزایش می‌دهد و این وضعیت به اندازه‌ای حاد می‌شود که گاهی شبکه برق را با خاموشی و قطعی برق مواجه می‌کند.

این شرایط در حالی رخ می‌دهد که اگر بخواهیم براساس استانداردهای جهانی رفتار کنیم، اقلیم ایران به جز مردمی که در استان‌های جنوبی که گرم و شرجی‌ است زندگی می‌کنند، نیازی به استفاده از کولرهای گازی ندارند و کولرهای کم‌مصرف آبی جوابگو است. علاوه بر این ایرانی‌ها دمای رفاه را رعایت نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند با مصرف برق زیاد زمستان را به خانه‌هایشان بیاورند!

البته قرار بود تبلیغات و استفاده از کولرهای گازی محدود شود تا دچار خاموشی‌های مکرر و کمبود برق در تابستان نشویم، اما این روزها که هوا رو به گرم شدن می‌رود، هرجا را که نگاه کنید، یکی از تبلیغات انواع کولرگازی را می‌توانید در شهر ببینید. شهروندان زیادی هم برایشان مهم نیست که با استفاده از کولرگازی، چقدر مصرف برق را بالا می‌برند. عده‌ای هم گول این تبلیغات را می‌خورند و اگر تا پارسال از کولرآبی استفاده می‌کردند، امسال قصد خرید کولرگازی را کرده‌اند؛ بدون اینکه بدانند قرار است چقدر پول از جیب‌شان برود.

مسئولان وزارت نیرو و شرکت توانیر، امسال سفت ایستاده‌ و اعلام کرده‌اند که استفاده از کولرگازی در تابستان ممنوع است و اگر از این کولرها برای خنک شدن استفاده کنید، باید منتظر قبض‌های نجومی و بیش از ۲ میلیون تومان باشید.

در واقع اگر مشترکی از کولرگازی استفاده کند، معمولا مصرف سرمایش آن حدود ٦ تا ٧ برابر می‌شود و با توجه به ویژگی خاص کولرگازی که به‌صورت نقطه‌ای خنک می‌کند، حداقل ۸۰۰کیلووات ساعت صرفا برای مصرف سرمایشی در یک خانه معمولی استفاده می‌شود که با توجه به مصرف سایر تجهیزات برقی، متوسط مصرف ماهانه نزدیک ۹۰۰ تا ۱۰۰۰کیلووات ساعت خواهد شد.

این میزان مصرف بیش از ٣برابر مصرف کسانی با همان ویژگی‌ها و همان تجهیزات خانگی است که به جای کولرگازی از کولرآبی استفاده می‌کند. این مقدار مصرف، باعث افزایش پلکانی تعرفه برق مصرفی می‌شود؛ یعنی در دامنه ۳۰۰کیلووات ساعت، هر کیلووات ساعت به‌طور متوسط ۱۲۰تومان در قبوض برق مشترکان محاسبه می‌شود، اما در دامنه ۹۰۰ یا ۱۰۰۰کیلووات ساعت، شما باید به ازای هر کیلووات ساعت ۱۰۰۰تومان یعنی حدود ٨برابر بیشتر هزینه برق را بپردازید؛ بنابراین مصرف ٣برابر و افزایش نرخ ٨برابری سبب افزایش ٢٤برابر قبض برق کسانی که کولرگازی استفاده می‌کنند خواهد شد؛ به‌عبارتی، قبض برق این مشترکان در دوره ٢ماهه بیش از ٢میلیون تومان می‌شود.

در نتیجه اگر ساکن جنوب کشور یا مناطق گرمسیری نیستید، بهتر است بی خیال خرید کولرگازی شوید و اگر هم تا پارسال از این مدل کولرها استفاده می‌کردید، امسال تجدیدنظر کنید و با خرید کولرآبی، خودتان و بقیه را از خاموشی‌ها و هزینه‌های گزاف نجات بدهید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار