کد خبر: ۲۳۶۱۴۲
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۷
ایسنا : بهره مند بیان کرد: با توجه به اینکه در این مدت سه روز تعطیلی داریم و در احتمالا مردم به مسافرت می روند و همچنین کوچ عشایر در حال انجام است از مردم استان کهگیلویه و بویراحمد و مسافران و گردشگران درخواست می‌شود که خود مراقبتی را مدنظر قرار دهند.

هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به ورود یک سامانه بارشی به این استان، هشدار قرمز صادر کرد.

«علی کرمی»، مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد فت: با توجه به رصد نقشه های هواشناسی از امروز سه‌شنبه یازدهم تا روز شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ بارش‌های شدید و چشمگیری این استان را فرا خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه روز چهارشنبه بارش های خوبی در استان خواهیم داشت و اوج این سامانه بارشی از صبح تا عصر روز پنجشنبه است که در این خصوص هشدار قرمز صادر کرده ایم، اظهارکرد: این سامانه بارشی که همه مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد را تحت تاثیر قرار می دهد، بارش شدید باران، رگبار و رعد برق، وزش باد شدید، در برخی نقاط بارش تگرگ و گرد و خاک را در پی دارد.

خبر مرتبط
رکوردزنی بارش‌های بهاری در اردیبهشت/کدام استان کمترین بارش را داشت؟

طبق داده‌های سازمان هواشناسی در هشت روز اول اردیبهشت‌ ۱۱.۹ میلیمتر بارش دریافت شده که نسبت به بلندمدت ۸۹.۹ درصد بارش افزایش داشته است.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر بصورت گسترده، سرریز شدن سدها، انسداد راه‌ها، احتمال تخریب پل ها، اختلال جدی در سفرهای بین شهری و داخل شهر، تعطیلی فعالیت‌های عمرانی، خسارت به برخی زیرساخت‌ها همچون خطوط انتقال برق و...، تخریب تاسیسات و سازه‌های واقع در حریم و بستر رودخانه‌ها و تخریب سازه‌های موقت و سبک در اثر وزش باد شدید، ریزش سنگ در جاده های مواصلاتی و خسارت به محصولات زراعی و باغی در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک محلی از مخاطرات این سامانه بارشی هستند.

کرمی تاکید کرد: توقف و تردد نکردن در بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی کانال‌ها و آبروهای درون و برون شهری، آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان، بازگشایی دهانه پل ها، اجتناب از سفرهای برون شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی و خروج شهروندان و مسافران از تفرجگاه‌ها و سکونت‌های واقع در حریم و بسترهای رودخانه‌ها، تردد نکردن دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و اتخاذ تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی توصیه می‌شود.

بهره مند بیان کرد: با توجه به اینکه در این مدت سه روز تعطیلی داریم و در احتمالا مردم به مسافرت می روند و همچنین کوچ عشایر در حال انجام است از مردم استان کهگیلویه و بویراحمد و مسافران و گردشگران درخواست می‌شود که خود مراقبتی را مدنظر قرار دهند.

 وضعیت هشدار زرد به معنای آگاهی و اقدام در صورت نیاز و احتمال خسارت یا خسارت نقطه ای وجود دارد، وضعیت هشدار نارنجی یعنی اقدام ضروری و احتمال خسارت گسترده زیاد است و وضعیت هشدار قرمز یعنی اقدام فوری و همه جانبه و خسارت گسترده است.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار