کد خبر: ۲۳۶۲۹۱
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۲:۴۹
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین با طرح پیشنهادی آتش‌بسِ ارائه‌شده از سوی قطر و مصر موافقت کرد.

حماس آتش بس را پذیرفت + جزئیات توافق

حماس اعلام کرد که پیشنهاد آتش بس را پذیرفته است.

مهر به نقل از المیادین نوشت: جنبش مقاومت اسلامی فلسطین اعلام کرد که با طرح پیشنهادیِ آتش‌بسی که از سوی میانجیگران مصری و قطری ارایه‌شده موافقت کرده است.

جنبش حماس اعلام کرد که «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس، موافقت این جنبش با طرح پیشنهادی آتش‌بس در نوار غزه را به «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست‌وزیر قطر و «عباس کامل» وزیر اطلاعات مصر اعلام کرده است.

در همین حال «خلیل الحیه» نائب رئیس جنبش حماس جزئیاتی درباره پیشنهاد توافق آتش‌بس ارائه کرد و گفت: پیشنهادی که قطر و مصر به ما ارائه کردند، سه مرحله است که شامل خروج کامل [نظامیان اسرائیل] از غزه، بازگشت آوارگان و تبادل اسراست».

حماس آتش بس را پذیرفت + جزئیات توافق

«خلیل الحیه» نائب رئیس جنبش حماس جزئیاتی درباره پیشنهاد توافق آتش‌بس ارائه کرد و گفت: پیشنهادی که قطر و مصر به ما ارائه کردند، سه مرحله است که شامل خروج کامل [نظامیان اسرائیل] از غزه، بازگشت آوارگان و تبادل اسراست».

در این باره فارس نوشت: الحیه با اشاره به اینکه تبادل اسرا نیز در سه مرحله انجام خواهد شد، ادامه داد: این طرح از نظر مراحل اجرایی با هم مرتبط است. در مرحله دوم، توقف عملیاتهای نظامی و خصمانه به صورت دائمی اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، توپ در زمین اسرائیل است، گفت: در این توافق به اهداف آتش‌بس، بازگشت آوارگان، امدادرسانی و توافق جدی تبادل اسرا دست یافتیم.

این مقام حماس با تأکید بر اینکه در روز نخست از مرحله اول، همه طرفها باید به توقف موقت عملیات نظامی پابیند باشند، تصریح کرد: «بازگشت آوارگان، هیچ محدودیتی نخواهد داشت و این مسئله در توافق، به صورت واضح آمده است».

الحیه ادامه داد: «اسرائیل در مرحله نخست توافق، به مناطق مجاور داخل غزه عقب‌نشینی خواهد کرد. البته ما امتیازهایی دادیم تا اینکه مسیر توقف این جنگ دیوانه‌وار باز شود و تبادل واقعی اسرا صورت گیرد».

وی با اشاره به اینکه هنوز زمانی برای اعلام موافقت اسرائیل، تعیین نشده است، گفت: ما منتظر پاسخ اسرائیل به موافقت با این پیشنهاد هستیم.

العربیه نیز به نقل از یک منبع آگاه در جنبش حماس در خصوص جزئیات توافق پیشنهادی آتش‌بس در غزه نوشت: مرحله نخست آتش‌بس پیشنهادی سه مرحله‌ای که با وقفه 42 روز جنگ آغاز می‌شود شامل آزادی 33 اسرائیلی در ازای 800 الی 1000 فلسطینی است.

وی افزود: مرحله دوم شامل تکمیل پرونده تبادل اسرا و مرحله سوم تبادل اجساد آغاز روند بازسازی و اسکان آوارگان می‌شود.

این منبع در ادامه گفت: توافق آتش‌بس پیشنهادی همچنین شامل آزادی 20 فلسطینی محکوم به حبس ابد از زندان‌های اسرائیل در ازای آزادی هر کدام از سربازان زن اسرائیلی می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار