کد خبر: ۲۳۶۳۴۸
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۳۴
در ماه‌های گذشته که خبر مالیات بر عایدی سرمایه نقل محافل شد عده‌ای به شدت در این خصوص موضع گرفتند و تصویری برعکس آن‌چه که وجود دارد به مردم نشان دادند. غافل از این‌که این طرح، مالیاتی بر سوداگری و سفته‌بازی فرصت طلبان است. از اینرو، نیما میرزایی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با نبض بورس در این خصوص توضیحاتی داد.

به گزارش نبض بورس، نیما میرزایی، کارشناس بازار سرمایه درمورد مالیات بر عایدی سرمایه بیان کرد: مالیات بر عایدی سرمایه، یک موضوع بسیار مهم و ضروری برای اقتصاد ماست که متأسفانه در طول سا‌ل‌ها و دهه‌های گذشته، به دلیل روی زمین ماندن این طرح؛ هم به افزایش روحیه دلالی و سفته‌بازی در جامعه دامن زده است و هم بخش‌هایی که از این موضوع بهره بردند روی تصویب نشدن مالیات بر عایدی سرمایه تأثیر گذاشتند و با توجه به این‌که این موضوع، یک قانون ضروری برای اقتصاد ماست. در نهایت، به نقطه‌ای رسیدیم که این مسئله پس از حدود یک سال رفت و برگشت به مجلس و شورای نگهبان، به تصویب مجلس رسید. هرچند به نظر بنده، بسیاری از مواردی رعایت شده است که شامل مردم عادی نمی‌شوند. اما همچنان مماشات‌هایی وجود دارند و حلقه‌ای که مدنظر سیاست‌گذار اقتصادی بوده روی تنگ‌ترین حالت خودش قرار گرفته است و راهکار‌هایی برای گریز از این موضوع و پرداخت نکردن مالیات وجود دارد.

دلایل تورم افسارگسیخته در ایران چیست؟

 این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: البته امکان اصلاح کردن در جا‌هایی وجود داشت تا بخش‌های عمومی جامعه کمتر درگیر آن شوند و مشمول این موارد نشوند؛ بخش‌هایی که مصرف‌کننده هستند و شاید در طول سالیان مختلف، به هر دلیلی تصمیم بگیرند که ملک یا خودروی خود را عوض کنند. اما به طور کلی، منافع متعدد این قانون بسیار بیشتر از ضرر‌های آن است؛ بنابراین اجرایی کردن نهایی آن می‌تواند به کمک اقتصاد ایران بیاید؛ اقتصادی که به نظر بنده، از جنبه‌های مختلف وارد یک بحران شده و همین موضوع سفته بازی هم، به وضعیت موجود و تورم افسارگسیخته دامن زده است و اگرچه نمی‌توان گفت ریشه اصلی تورم این مسئله است، ولی قطعاً یکی از دلایل تورم افسارگسیخته در ایران سوق پیدا کردن سرمایه‌ها به سمت بازار‌های غیرمولد با هدف سفته بازی است.

میرزایی تأکید کرد: نکته مهم دیگر این است که خیلی از افراد، تحمل قانون حدوداً حداقلی را ندارند. زیرا این موضوع را برخلاف منافع خود می‌بینند و با سر و صدای زیاد جلوی اجرایی شدن چنین قانونی را می‌گیرند و به نوعی، مردم را سپر خود می‌کنند تا بتوانند به اهداف سوداگرانه خود دست پیدا کنند. 

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: اخیراً خبری منتشر شد که سازمان مالیات تصمیم گرفته است سه سال تنفس بدهد و این عدد بسیار بالایی است و به نظر بنده، نهایتِ مماشات است و در این میان، مشخص نیست که پس از سه سال، چه اتفاقی بیفتد و قانون به چه شکلی اجرا شود. اما باز هم تأکید می‌کنم این قانون اگر به شکل صحیح اجرا شود و حداقل، مواردی که در آن وجود دارد حتی توسط دولت اصلاح شود، می‌تواند به اقتصاد ما و مردم و معیشت آن‌ها کمک شایانی کند و این موضوع نیازمند روشنگری در جامعه است. از اینرو، وظیفه بنده و همکاران و رسانه‌های متعهدی مثل نبض بورس این است که این موضوع را تبیین کنیم.

آیا مالیات بر عایدی سرمایه شامل همه افراد می شود؟

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: هدف مالیات بر عایدی سرمایه، عموم مردم و قشر طلافروش‌ها نیستند و تور مالیاتی برای آن‌ها پهن نشده است بلکه برای افراد حقیقی است که به طور مثال؛ در تهران ۸ هزار ملک دارند و یا مشابه آن، بسیاری از بخش‌های خصوصی و یا شخصیت‌های حقوقی هستند که دارایی‌های بیشتری در اختیار دارند و همین موارد باعث شده اند که بحران‌های متعددی وجود داشته باشند و مثلاً در زمینه مسکن، با وجود این‌که خانه‌های خالی بسیار زیادی وجود دارند، اما قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و دلیلش هم، دارایی‌هایی از این دست است و ان شاءالله، نتیجه این موضوع به نفع مردم باشد و بتوانند آن را تا حدودی احساس کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار