کد خبر: ۲۳۶۴۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۲
هر روز بر تعداد افرادی که قربانی سرقت هویت شده‌اند، افزوده می‌شود؛ این مفهوم شامل هر نوع جرم، کلاهبرداری یا هر نوع فریب منجر به از بین رفتن نام کاربری، رمز عبور، شماره کارت اعتباری، داده‌های بانکی، اطلاعات مربوط‌ به سلامت یا هر نوع داده شخصی دیگر بوده که پس از سرقت توسط هکرها مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این اطلاعات برای انجام جرائم با استفاده از هویت کاربر، بدون اطلاع آنها استفاده می‌شود.

ترفندی جدید برای سرقت از طریق وای‌فای رایگان

هر روز بر تعداد افرادی که قربانی سرقت هویت شده‌اند، افزوده می‌شود؛ این مفهوم شامل هر نوع جرم، کلاهبرداری یا هر نوع فریب منجر به از بین رفتن نام کاربری، رمز عبور، شماره کارت اعتباری، داده‌های بانکی، اطلاعات مربوط‌ به سلامت یا هر نوع داده شخصی دیگر بوده که پس از سرقت توسط هکرها مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این اطلاعات برای انجام جرائم با استفاده از هویت کاربر، بدون اطلاع آنها استفاده می‌شود.

به گزارش ایسنا، جرایم سایبری در دنیای امروز به یکی از مهم‌ترین چالش‌های امنیتی جهان تبدیل شده است. درواقع با توسعه فناوری و استفاده گسترده از اینترنت، جرایم سایبری نیز به صورت چشمگیری افزایش یافته از این رو لازم است که مردم نحوه مواجهه با آن را بدانند تا در دام سودجویان این فضا گرفتار نشوند.

بر اساس تجزیه و تحلیل فنی و تخصصی پرونده‌های قضائی واصله به پلیس فتا با موضوع ایجاد دسترسی غیرمجاز به گوشی تلفن همراه و اطلاعات کاربران مشخص شده است که یکی از روش‌های مجرمان سایبری در این حوزه استفاده از ترفند اتصال کاربران به اینترنت رایگان است. چراکه امروزه استفاده از اینترنت وای‌فای و بی‌سیم در هر مکانی ایجاد و برخی از رستوران‌ها، هتل‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فرودگاه‌ها مجهز به این فناوری هستند و به مشتریان خود اینترنت رایگان ارائه می‌دهند. اما این امکان پرطرفدار می‌توان خطرات بزرگی برای کاربران به همراه داشته باشد چون اطلاعاتی که فرد رد و بدل می‌کند، برای تمام کسانی که از آن استفاده می‌کنند، قابل مشاهده باشد.

بنابراین کارشناسان با توجه به خطر گفته شده توصیه می‌کنند اگر کاربران می‌خواهند در همه جا دسترسی به اینترنت داشته باشند بهتر است از اپراتور مخابراتی خود بسته‌های اینترنتی متناسب با نیاز خود خریداری کنند. البته در کنار این توصیه، به کاربران تأکید می‌شود حتما پیش از اتصال به وای‌فای عمومی کاربران از همه گزینه‌های مربوط به اشتراک‌گذاری در تنظیمات دستگاه‌های الکترونیکی خود مانند گوشی هوشمند، رایانه و تبلت انجام دهند و از هرگونه اقدام عجولانه خودداری کنند.

رعایت چند ترفند کاربردی در مقابل وای‌فای رایگان

باید به این نکته توجه کرد که امنیتی در وای‌فای عمومی وجود ندارد و تهدیدات آن از دو سوی صاحب شبکه و کاربر متصل در کمین است بنابراین بهتر است تا جای ممکن از اتصالات قبلی استفاده و اکتفا شود.

همچنین با استفاده از پروتکل HTTPS به‌هنگام وب‌گردی، کاربر می‌تواند خود را در برابر سرقت اطلاعات و رصد ترافیک تبادلی بین خود و سرور اصلی ایمن کند و از طریق پروتکل HTTP وارد هیچ سایتی نشود. توصیه مهم دیگر این است کاربران حتی در صفحات معتبر، از وارد کردن اطلاعات شخصی خود مانند آدرس منزل، ایمیل، شماره تماس، گذرواژه و شماره کارت بانکی در بستر وای فای‌ عمومی خودداری کنند.  

کاربران بهتر است قبل از اتصال به  وای‌فای عمومی از مسدود کردن تمامی گزینه‌های مربوط به "اشتراک‌گذاری (file sharing)" در تنظیمات تبلت، رایانه و گوشی هوشمند خود مطمئن شوند. در صورت وجود هرگونه پیش‌شرط در استفاده از وای‌فای عمومی، حتماً با هوشیاری مطالعه و از پذیرش عجولانه آن خودداری کنند.

علاوه بر موارد گفته شده استفاده از وی‌پی‌ان تا حد بسیاری می‌تواند به امنیت دستگاهی که به وای‌فای رایگان متصل شده کمک کند. اگرچه بهترین روش جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده از وای‌فای عمومی، استفاده نکردن از آن است اما به دلیل اینکه وی‌پی‌ان قادر به کدگذاری اطلاعات تبادلی بین دستگاه و سرور بوده و از سرقت ترافیکی جلوگیری می‌کند.

معاون فنی پلیس فتای فراجا اواخر سال گذشته نسبت به این موضوع هشدار داد و گفت: اتصال اینترنتی رایگان در اماکن عمومی یکی از ترفندهای مجرمان سایبری برای آلوده سازی گوشی تلفن همراه و دسترسی غیر مجاز به اطلاعات کاربران است.

به گفته وی بر اساس تجزیه و تحلیل فنی و تخصصی پرونده‌های قضائی واصله به پلیس فتا با موضوع ایجاد دسترسی غیرمجاز به گوشی تلفن همراه و اطلاعات کاربران مشخص شد که یکی از روش‌های مجرمان سایبری در این حوزه استفاده از ترفند اتصال کاربران به اینترنت رایگان است.

مجرمان سایبری با استفاده از این شگرد با آلوده‌سازی گوشی تلفن همراه متقاضیان نسبت به دسترسی غیرمجاز به اطلاعات شخصی و محرمانه کاربران فریب خورده اقدام کرده و نیات شوم خود را اجرا می‌کنند.

یکی از مقاصد مجرمان سایبری دسترسی به اطلاعات بانکی افراد به منظور برداشت غیرمجاز از حساب آنها است که گاهی اوقات به علت سطح آگاهی و دانش سایبری برخی کاربران از نکات امنیتی و فنی مورد نیاز بهره برداری از تجهیزات هوشمند، زمینه دسترسی غیر مجاز کلاهبرداران را فراهم می کنند.

بنابراین وی به مردم توصیه می‌کند در هنگام مسافرت از اتصال به شبکه‌های اینترنتی رایگان در اماکن عمومی و پر ریسک نظیر رستوران‌ها، مسافرخانه‌ها و دکه‌های فروشگاهی اکیدا خودداری کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار