کد خبر: ۲۳۶۸۲۷
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۸
هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه امروز - شنبه - خود با تعطیلی شنبه‌ها موافقت نکرد. بر همین اساس به نظر می رسد تعطیلی شنبه ها منتفی باشد.

تعطیلی شنبه‌ها منتفی شد؟

هیات عالی نظارت به ریاست آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس هیات عالی نظارت و با حضور اکثریت اعضا، وزرای کشور، امور اقتصادی و دارایی، روسای سازمان امور اداری و استخدامی، امور مالیاتی و سازمان بورس و اوراق بهادار و رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی تشکیل جلسه داد.

در ابتدای جلسه، مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص جدول تطبیق لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس تبصره ۳ این لایحه تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف به تنظیم ساعات کار خود در پنج روز هفته از روز یکشنبه تا پنج شنبه شده بودند که اعضا پس از استماع گزارش سازمان امور اداری و استخدامی و نیز بیان دیدگاه‌های مسئولان اتاق بازرگانی به بیان دیدگاه‌های خویش در قالب موافق و مخالف این مصوبه پرداختند. سپس رای گیری به عمل آمد و در نتیجه این بخش از لایحه با جز ۲ و تبصره ۴ این ماده از جهت ناعادلانه بودن مغایر جز ۱۰ بند ۹ سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری تشخیص داده شد. علاوه بر این، اعضای هیات عالی، تبصره ۴ را به دلیل افزایش هزینه‌های بخش خصوصی مغایر بند ۱۱ سیاست‌های کلی تشویق سرمایه گذاری دانستند.

در مصوبه مجلس یازدهم در تبصره ٤ لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری آمده است: «در تمامی قوانین و مقرراتی که از مبنای ۴۴ ساعت کار در هفته و ۱۷۶ ساعت کار در چهار هفته متوالی استفاده شده است نظیر قانون کار مصوب ۱۳۶۹/۸/۲۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاحات و الحاقات بعدی از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون به ترتیب به ۴۰ ساعت در هفته و ۱۶۴ ساعت کار در چهار هفته متوالی اصلاح می‌شود و کاهش ساعات کاری موجب کاهش حقوق و دستمزد و مزایای قانونی کارکنان و کارگران موضوع این تبصره نمی‌گردد، اجرای حکم این تبصره در خصوص دستگاه‌هایی که مستقیماً تحت نظر مقام معظم رهبری است منوط به اذن معظم له می‌باشد.»

در همین حال سخنگوی شورای نگهبان نیز در نشست خبری هفتگی خود گفت: واقعیت این است که ما در روز‌های پایانی مجلس یازدهم مصوبات زیادی را دریافت کردیم و ما تاکنون نتیجه حدود ۱۲ مورد را اعلام کردیم و ۷-۸ مورد باقی مانده که یکی از آن‌ها همین مصوبه‌ای ست که اشاره فرمودید، بررسی مصوبات همچنان ادامه دارد و ان‌شاءالله در روز‌های آینده در این رابطه هم با پایان بررسی اعلام نظر خواهیم کرد.

با این اظهارنظرها و اظهار نظر عضو هیات رئیسه مجلس دوازدهم که امروز به تشریح روند بررسی ایرادات هیات عالی نظارت به تعطیلی «شنبه‌ها» و «کاهش ساعت کاری کارکنان دولت» پرداخت و گفت: برداشتم این است که تقریبا تعطیلی «شنبه‌ها» منتفی شده است، باید دوباره به شنبه ها به عنوان روز نخست کاری هفته نگاه کنیم.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی با اشاره به مخالفت هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام با تعطیلی «شنبه‌ها» گفت: باید نظر هیات عالی نظارت مجمع تشخیص از طریق شورای نگهبان به مجلس ارائه شود تا تصمیم‌گیری برای رفع ایراد صورت گیرد.

وی توضیح داد: روال بررسی ایرادات هیات عالی نظارت در کمیسیون‌های مربوطه این‌گونه است که کمیسیون باید آن موضوع را اصلاح کرده که این اصلاح می‌تواند شامل حذف آن موضوع هم باشد یا اینکه بر مصوبه قبلی خود اصرار کند که در صورت موافقت صحن علنی، مصوبه به مجمع تشخیص ارجاع می‌شود.

سلیمی بیان کرد: موضوع تعطیلی «شنبه‌ها» مربوط به کمیسیون اجتماعی است و باید در این‌باره تصمیم‌گیری کند که به جای «شنبه‌ها»، «پنجشنبه‌ها» تعطیل شود یا اینکه بر مصوبه قبلی خود درباره تعطیلی «شنبه‌ها» اصرار کند که در صورت اصرار مجلس، پروسه طولانی می‌شود لذا برداشتم این است که تقریبا تعطیلی «شنبه‌ها» منتفی است.

این عضو هیات رئیسه مجلس در پایان یادآور شد: با توجه به اینکه هنوز کمیسیون‌های تخصصی مجلس تشکیل نشده است عملا بررسی ایراد هیات عالی نظارت مجمع تشخیص به بعد از تشکیل کمیسیون‌ها موکول می‌شود.

نمایندگان مجلس یازدهم در جلسه ۲۶ اردیبهشت تصویب کرده بودند که «تمامی دستگاه‌های اجرائی اعم از ستادی و استانی به استثنای واحدهای نظامی، انتظامی و امنیتی و بخش عملیاتی واحدهای خدمت رسانی از قبیل بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی، مراکز بهزیستی، بانک ها و اماکن ورزشی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته از روز یکشنبه تا پنجشنبه تنظیم نمایند فهرست کامل بخش عملیاتی واحدهای خدمات رسانی موضوع این تبصره ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار