کد خبر: ۲۳۶۹۵۵
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۱

پیام استعفای گانتس از کابینه برای نتانیاهو

سید هادی برهانی
کارشناس مسائل فلسطین

مهمترین علت کناره گیری و استعفای بنی گانتس این بود که جنگ از سوی اسرائیل به اهداف خودش نرسیده است. قرار بود جنگ کاملا زیر نظر کابینه جنگ باشد و با همین هدف هم تشکیل شد و تلاش کردند در قالب این کابینه مکانیزمی اعمال کنند که در آن هم اپوزیسیون و هم دولت مشارکت داشته باشند تا کل تصمیمات درباره جنگ زیر نظر این گروه باشد که جنگ و ابعاد آن تابع اراده ملی باشد نه اراده حزب حاکم. اما اکنون با این استعفا روشن شده است که اختلافات میان آنها بسیار زیاد است و دیگر امکان این که کابینه به کار خود به شکل هشت ماه پیش ادامه دهد، نیست. بعد از هشت ماه مشخص است که جنگ به نتایجی که از ابتدا اعلام شد نرسیده است؛ نه اسیران اسرائیلی آزاد شدند و نه حماس نابود شد و نه توانستند غزه را از حضور و فعالیت حماس خالی کنند از این رو اختلاف نظر میان اعضای کابینه جنگ جدی است.
روشن است که نتانیاهو و دوستان تندرو او پافشاری می‌کنند که جنگ ادامه پیدا کند تا به اهدافشان برسند، اما اپوزیسیون معتقد است جنگ به این شکل به نتیجه نمی‌رسد و باید مصالحه شود و برای آزادی اسرا کاری انجام داد. از طرفی فشارهای بین‌المللی و افکار عمومی در جهان و قرار گرفتن آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به این فشارها افزوده است. استعفای بنی گانتس از کابینه جنگ با وجود نارضایتی‌های داخلی که بسیار هم زیاد است و تظاهرات علیه نتانیاهو هر روز ابعاد بزرگ‌تری پیدا می‌کند می‌تواند برای نتانیاهو خطرناک باشد و شاید مجبور شود انتخابات زودهنگام برگزار کند و در آن انتخابات گانتس شانس زیادی برای پیروزی خواهد داشت چرا که طبق نظرسنجی‌ها حزب او برتری لازم را دارد. پیام این استعفا کاهش حمایت‌ها از ادامه جنگ از سوی نتانیاهو است.
با این استعفا نتانیاهو در شرایط سختی قرار می‌گیرد چرا که فشارهای بین‌المللی تشدید شده است و آمریکا مصر است که این جنگ به این شکل تمام شود چرا که باید خود را آماده ورود به انتخابات کند و دموکرات‌ها نیاز دارند تا اعتراض‌ها نسبت به کشتار فلسطینیان کاهش یابد. بنا بر این، نتانیاهو مجبور است تا تغییراتی در تصمیمات و سیاست‌های خود اعمال کند اما چون فردی سرسخت است ممکن است دست به مانورهای سیاسی بزند تا از این فشار و شرایط خود را رها کند با این حال شکی نیست که عرصه نسبت به گذشته برای نتانیاهو خیلی محدود شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار