کد خبر: ۲۳۷۱۹۷
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۶
«تجارت آنلاین» پس لرزه‌های مناظره ضعیف رئیس‌جمهوری آمریکا مقابل ترامپ را بررسی کرد:
نتیجه این مناظره برای بایدن آن‌چنان سنگین بود که شاید طی چند روز آینده تصمیماتی بزرگ از سوی حزب دموکرات برای انتخاب جانشین او اعمال شود.

همه علیه بایدن

گروه جهان: مناظره جو بایدن مقابل دونالد ترامپ که به میزبانی شبکه خبری سی‌ان‌ان در روز جمعه (8 تیر) برگزار شد، نه تنها در میان دموکرات‌ها، بلکه در میان جمهوری‌خواهان، رسانه‌ها و حتی سیاسیون اروپایی درخواست‌ها را برای برکناری رئیس‌جمهوری آمریکا به همراه داشته است. دست‌پاچگی و عدم کنترل و تمرکز بایدن به اندازه‌ای مشهود بود که حالا برخی‌ها بر یان باور هستند که آمریکا را هیچ کس مدیریت نمی‌کند.

به گزارش «تجارت آنلاین»، نتیجه این مناظره برای بایدن آن‌چنان سنگین بود که شاید طی چند روز آینده تصمیماتی بزرگ از سوی حزب دموکرات برای انتخاب جانشین او اعمال شود. بایدن برخلاف سال‌های گذشته نه تنها قاتل جمهوری خواهان در مناظره‌ها نبود، بلکه اکنون خود را در آستانه برکناری داخلی درون حزبی می‌بینید. البته دموکرات‌ها نیز از تبعات اتخاذ چنین تصمیمی در فاصله تنها 4 ماه تا انتخابات ماه نوامبر آگاه هستند.

فرصت یک هفته‌ای به بایدن
ظاهرا به جو بایدن گفته شده است که او یک هفته فرصت دارد تا دموکرات‌ها را قانع کند در غیر این صورت پس از عملکرد فاجعه بار در اولین مناظره ریاست جمهوری، برای برکناری او اقدام خواهند کرد. حامیان مالی حزب و نمایندگان کنگره از بایدن خواستند که نامزدی خود را برای انتخاب مجدد در سمت ریاست جمهوری پس از اینکه در اولین مناظره رودررو در کمپین انتخاباتی سال ۲۰۲۴ خطاهای مکرر داشت و در مقطعی کاملاً بی تحرک ماند، کنار بگذارد. این پیرمرد ۸۱ ساله با صدایی لرزان و خشن به دونالد ترامپ حمله کرد و از سابقه سیاست خود دفاع کرد و چندین بار مکث کرد تا جملات خود را تکرار کند یا خود را اصلاح کند. ترامپ به طور گسترده به عنوان برنده مناظره پنجشنبه شب سی ان ان شناخته شده است.

درخواست رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای برکناری بایدن توسط کابینه
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت، کابینه بایدن باید به بررسی برکناری او از سمت خود به دلیل ناتوانی در اداره امور کشور فکر کند. مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: « افراد زیادی در مورد متمم ۲۵ می‌پرسند و همین الان به متمم ۲۵ استناد می‌کنند زیرا این یک وضعیت هشدار دهنده است.» براساس گزارش خبرگزاری تاس، وی افزود: « دشمنان ما مانند همه ما ضعف را در کاخ سفید می‌بینند. فکر می‌کنم که اوضاع کنونی بسیار خطرناک است.» طبق متمم بیست و پنجم قانون اساسی ایالات متحده، اگر رئیس جمهور نتواند وظایف خود را انجام دهد، معاون رئیس جمهور، زمام امور را به دست می‌گیرد. این متمم همچنین روند جایگزینی رئیس جمهور را شرح می‌دهد. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: « من از اعضای کابینه می‌خواهم که این وضعیت را بررسی کنند. این مساله فقط سیاسی نیست این مساله فقط حزب دموکرات نیست. موضوع برای کل کشور است. ما در اینجا مشکل جدی داریم، زیرا رئیس‌ جمهوری داریم که به ظاهر در حد و اندازه وظایفش نیست.» وی خاطرنشان کرد: «امیدواریم که آنها یعنی اعضای کابینه به وظیفه خود عمل کنند.»

درخواست وزیران انگلیسی از دموکرات‌ها برای تغییر نامزد انتخاباتی
درخواست‌ها برای کناره‌گیری بایدن از رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از محافل سیاسی و داخلی این کشور فراتر رفته و متحدان آمریکا نیز به طور پنهانی از کناره‌گیری بایدن می‌گویند. در بریتانیا، وزرای محافظه‌کار کابینه به طور خصوصی از دموکرات‌های آمریکا خواستند که چارچوب روابط ویژه را کنار بگذارند و با عباراتی صریح از جو بایدن بخواهند از رقابت‌ها کنار بکشد. به نوشته تلگراف، سه عضو کابینه ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس به تلگراف گفتند که بایدن باید با فردی بهتر برای شکست دونالد ترامپ عوض شود. منابع مختلف از دموکرات‌ها خواسته‌اند که از شر بایدن خلاص شوند و او را سریع عوض کنند و گفته‌اند که جایگزین جوان‌تر شانس بیشتری برای پیروزی خواهد داشت.

درخواست نیویرک تایمز ار بایدن برای کناره‌گیری
هیئت تحریریه روزنامه نیویورک‌تایمز پس از نمایش فاجعه‌بار بایدن در مناظره با ترامپ در یادداشتی تحت عنوان «بایدن برای نجات کشورش باید از انتخابات کناره‌گیری کند» از رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا خواست از رقابت‌های انتخاباتی کناره‌گیری کند و به کاندیدای دموکرات دیگری اجازه بدهد در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر شرکت کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار