کد خبر: ۲۳۷۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۳ - ۰۱:۴۹
این روز‌ها در کوران انتخابات و تبلیغات نامزد‌های ریاست‌جمهوری هستیم و آقایان پزشکیان و جلیلی به عنوان دو نامزد باقیمانده تمام تلاش خود را می‌کنند تا بتوانند اکثریت آراء را بدست آورند و حداقل برای ۴ سال آینده، دولتی تشکیل دهند که بتواند تصمیمات اجرایی کشور را بگیرد. مهدی ساسانی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌وگو با نبض بورس به نگرش‌های اقتصادی هر دو نامزد انتخاباتی پرداخت.

به گزارش نبض بورس، مهدی ساسانی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه بیان کرد: شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد چه فرقی می‌کند که چه کسی رئیس‌جمهور باشد. اما باید به این نکته مهم توجه کرد که اگرچه بسیار مهم است چه فردی رئیس‌جمهور شود، ولی باید این مطلب را درنظر گرفت که طبیعتاً بخش‌هایی مثل توافقاتی که قرار است با دنیا اتفاق بیفتند و برخی از تصمیم‌ها در دست رئیس‌جمهور نیستند و طبیعتاً تصمیم‌گیران نهایی، افراد و ارگان‌های دیگری هستند و نهایتاً رئیس‌جمهور و کابینه احتمالی‌اش در نقش مجری ایفای نقش می‌کنند. 

این تحلیلگر بازار سرمایه تأکید کرد: بخش‌های دیگری وجود دارند که تصمیم‌های دولت رئیس‌جمهور آینده به صورت مستقیم تأثیرگذار خواهند بود که یکی از این بخش‌ها، اقتصاد و ذیل آن، معیشت مردم است. البته با وجود این‌که دولت‌ها در تدوین برنامه‌های اقتصادی و مُهره‌چینی‌های خود می‌توانند تأثیرات بسزایی بر زندگی افراد یک جامعه داشته باشند، ولی وقتی نگاه کلی به این موضوع می‌کنیم، متوجه می‌شویم که یک رئیس‌جمهور نمی‌تواند به صورت مستقیم در همه بخش‌ها، در رأس باشد و همه وظایف را خودش انجام دهد. در نتیجه، افرادی که به عنوان مشاوران خود در آن بخش انتخاب می‌کند و نگرش این مشاوران به بخش مربوطه می‌توانند به ما این دید را بدهند که رئیس‌جمهور احتمالی و دولت آینده، قرار است در چه مسیری گام بردارند؟

مهدی ساسانی تصریح کرد: مشاوران اقتصادی آقای جلیلی که از آن‌ها نام برده می‌شود آقایان جبرائیلی، کریمی و حتی خاندوزی هستند که می‌توان گفت ادامه‌دهنده‌ی نگرش اقتصادی ۳ سال گذشته هستند. یعنی مبتنی بر تولید داخل، قیمت‌گذاری دستوری و کنترل قیمت‌ها و هر آن چه که در این چند سال شاهد بودیم. 

این تحلیلگر بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در طرف مقابل، مشاوران اقتصادی آقای پزشکیان هستند که شاهد اسامی مثل آقایان عبده تبریزی، طیب‌نیا، دهقان دهنوی، شاپور محمدی هستیم که ما اهالی بازار سرمایه این اسامی را می‌شناسیم و می‌دانیم که نگاهشان بازتر از تیم اقتصادی نامزد مقابل است. البته طبیعتاً در مرحله اجرا، تا حدی کار با تئوری‌های دانشگاهی و روی کاغذ تفاوت دارد؛ به طوری که در این مسیر، مشکلات عدیده‌ای سر راه خواهند بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار