کد خبر: ۲۴۹۸۹
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۷
آیت الله جنتی:
خطیب جمعه تهران گفت: شورای نگهبان در انتخابات قانون، آرامش، سلامت انتخابات و آزادی را رعایت می کند اما متکی به قانون است و اگر جایی از قانون تجاوز کردیم، شما به ما اعتراض کنید.
 آیت الله احمد جنتی در خطبه دوم نماز جمعه تهران در مصلای امام خمینی (ره) با اشاره به موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری افزود: انتخابات عزت اسلام، مسلمین و افتخار نظام است و انتخابات گسترده، سالم و با امنیت برگزار خواهد شد و اختلافات در انتخابات اثرگذار نیست و آزاد است. هرکسی به هرکسی مایل است، می تواند رای دهد.
وی افزود: متاسفانه آمار ثبت نام کنندگان برای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در حال بالارفتن است و برای من ابهام دارد که خیلی از افرادی که واقعا ثبت نام می کنند، مثلا 700 تا 800 نفری که در انتخابات خبرگان ثبت نام کردند، مجتهد هستند؟
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: یا بعضی از آنها یک عبارت عربی را نمی توانند درست بخوانند و حتی برخی دیگر نمی توانند قرآن بخوانند؛ نمی دانم چرا برای ما زحمت درست می کنند.
وی ادامه داد: برای ثبت نام کنندگان مجلس شورای اسلامی هم به همین شکل؛ من نمی فهمم این فرهنگ از کجا می آید و برخی می گویند که باید صلاحیت ها را مردم تعیین کنند، یعنی مردم به هر کس که رای دادند، صلاحیت وی مورد تایید است و هر فردی که رای نیاورد یعنی مردم صلاحیتش را تعیین نکردند.
جنتی اظهار داشت: این یعنی قانون های اساسی و عادی، شورای نگهبان را کنار بگذاریم و در اختیار مردم باشد، یعنی کاری که در هیچ جای دنیا سابقه ندارد.
وی ادامه داد: برخی دیگر توقع دارند حالا که نظارت می شود همه تایید شوند چون حق الناس است.
خطیب جمعه تهران افزود: سخنی را رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات گفتند که امروز اسباب دست برخی شیاطین شده است که یعنی هرکسی که آمد حق دارد تایید شود و وارد مجلس شود که با این حساب قانون و التزام عملی به اسلام، نماز خواندن، دروغ نگفتن، شراب خوار، قاچاقچی و غاصب حقوق، ظالم حق، رباخواری دیگر معنایی ندارد.
وی افزود: حالا اگر رسیدگی شد و گفت که چون این نامزد رعایت اسلام را نمی کند پس رد صلاحیت می شود، یعنی حق الناس از بین رفته است؟ بلکه این فرد حق ندارد چون حق با کسی است که شرایط دارد و می خواهد به مجلس برود.
جنتی با بیان این که مردم انتظار دارند افراد خدمتگذار به مجلس بروند، گفت: افرادی که پول می گیرند و برای این و آن کار می کنند و کارچاق کنی می کنند، به صلاح مردم نیست که وارد مجلس شوند، بلکه این به صلاح است که افرادی با این نگرش که به ضرر مردم کار نمی کنند به مجلس بروند.
وی با تاکید بر این که نظارت استصوابی حق الناس است، گفت: مقام معظم رهبری فرموده اند نظارت استصوابی حق الناس است.
وی با اشاره به نظریات فوکویاما درباره نظریه ولایت فقیه در ایران خاطر نشان کرد: این فرد به آمریکایی ها می گوید اگر می خواهید در ایران موفق شوید باید ولایت فقیه را بزنید و برای این کار باید اول رکن شورای نگهبان را حذف کرد و شورای نگهبان فقط با حمله به نظارت استصوابی از بین نمی رود و اگر افرادی به این موضوع توجه کند، موفق خواهد شد.
وی با بیان این که این افرادی که نظارت استصوابی را زیر سوال می برند به دنبال ریختن آب به آسیاب دشمن هستند، اظهار داشت: این افراد یا خود نمی فهمند یا دیگران یعنی دشمنان آنها را گمراه می کنند.
جنتی با یادآوری انتخابات سال 88، گفت: مقام معظم رهبری و شورای نگهبان بود که حق الناس یعنی 40 میلیون رای مردم را حفظ کرد وگرنه شما می خواستید انتخابات را باطل کنید، یعنی حق الناس 40 میلیون نفر را از بین ببرید و هنوز هم در این خطر در حال بازی کردن هستید.
وی تاکید کرد: آنهایی که در فتنه سکوت و یا با عناوین مختلف حمایت کردند و هنوز هم دفاع می کنند از مردم نیستند و به آنها می گویم شما که می خواهید در زمین آمریکا بازی کنید روز 22 بهمن مردم جواب شما را می دهند.
خطیب جمعه تهران با بیان این که به صلاح این افراد نیست که از مردم جدا شوند، گفت: ما هم دلمان نمی خواهد که این افراد از مردم جدا شوند، پس ساز دیگری نزنند، به ضرر خودتان کار می کنید در انتخابات هم رعایت کنید و ما هم قانون را رعایت می کنیم.
وی تصریح کرد: شورای نگهبان در انتخابات قانون، آرامش، سلامت انتخابات و آزادی را رعایت می کند اما متکی به قانون است و اگر جایی از قانون تجاوز کردیم، شما به ما اعتراض کنید ولی ما وقتی قانون را رعایت می کنیم، مقام معظم رهبری نیز همیشه بر همین موضوع نیز تاکید کردند، پس دیگر کسی حق اعتراض ندارد.
خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به 5 دی که سالروز سی امین سال حضور سپاه برای حفاظت از پرواز است، ادامه داد: تاکنون 70 شهید و 650 جانباز در راه کشور داده اند.
وی همچنین از نیروی انتظامی برای برخورد با بدحجابان در خودروهای شخصی تشکر کرد و گفت که به حافظان امنیت کمک خواهیم کرد.
جنتی با تبریک هفته وحدت و میلاد پیامبر (ص) افزود: همچنین تولد حضرت عیسی را تبریک می گویم و امیدوارم پیروان آن حضرت به دستورات آن پیامبر به خصوص رافت و رحمت ایشان عمل کنند.
وی همچنین گفت: جهان اسلام با جمعیت یک میلیارد و نیمی وضعیت عجیبی پیدا کرده است و مسلمین در مناطق استراتژیک و دارای ذخایر عظیم نفت و گار حضور دارند و اگر این ذخایر برای مردم مصرف شود دیگر گرسنه ای در بین مردم نمی ماند ولی استفاده از آنها منوط به وحدت بین مسلمین است و اگر وحدت باشد دشمن جرات تجاوز تعدی به سرزمین اسلامی را نخواهد داشت.
خطیب جمعه تهران تاکید کرد: حرف هایی که درباره وحدت کشورهای اسلامی می زنیم آب در هاون کوبیدن است و آنها حتی صدای خدا و قرآن را نمی شوند زیرا هر کدام به شکلی تسلیم در برابر قدرت های استکباری هستند.
وی درباره همبستگی مسلمان داخل کشور نیز اظهار داشت: در کشورما بین شیعه و سنی هیچ اختلافی وجود ندارند و همه احساس برادری دارند و نباید یکپارچیگی را از بین برد و دسته بندی های سیاسی نباید عامل تفرقه شود.
جنتی با یاد آوری حماسه 9 دی گفت: در آن زمان همه با اشاره رهبر معظم انقلاب به صحنه آمدند و آتش ها را خاموش کردند و حضور مردم در یک نیم روز کار را خاتمه داد ولی بعد از خاموش شدن فتنه برخی سکوت کردند و هنوز هم از فتنه گران دفاع و اعتراض می کنند که چرا آنها در حصر هستند.
وی با توصیه به این افراد برای این که از مردم جدا نشوند، گفت: باید همبستگی 9 دی ادامه یابد و هرجا که فتنه می خواهد باز هم حضور داشته باشد مردم باید در صحنه باشند و مانند 9 دی فتنه را خاموش کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: