کد خبر: ۲۵۳۵۳
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۱
بارش رحمت الهی پس از 20 روز پایداری شرایط جوی و آلودگی هوا، چهره گرفته و غبارآلود تهران را شست و موجب کاهش چشمگیر میزان غلظت آلاینده های جوی شد.
بارش باران عصر امروز(چهارشنبه) به صورت پراکنده در مناطق مختلف استان تهران به ویژه پایتخت آغاز شده است. 
وضعیت جوی استان تهران از عصر امروز با ورود یک سامانه بارشی دچار تغییر شد تا پس از حدود سه هفته پایداری جوی و آلودگی شدید هوا، پایتخت نفسی کشیده و میزان غلظت آلاینده ها به طور چشمگیری کاهش پیدا کند. 
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران نیز در گفت وگو با ایرنا گفت: خوشبختانه تغییر در شرایط جوی ، وزش باد و بارش پراکنده باران موجب کاهش محسوس غلظت آلاینده های جوی در پایتخت شده است. 
محمد رستگاری با بیان اینکه بارش باران موجب شده میانگین شاخص کیفی هوای تهران با 15 عدد کاهش از 160 در صبح امروز به 145 برسد، افزود: به طور قطع تداوم این روند موجب کاهش غلظت آلاینده و بهبود شاخص کیفی هوای کلانشهر تهران خواهد شد. 
وی اظهار کرد: انتظار داریم با تداوم شرایط فعلی، شاخص کیفی هوای تهران فردا به 130 برسد.
اداره کل هواشناسی استان تهران نیز اعلام کرد با نفوذ سامانه بارشی از بعدازظهر امروز(چهارشنبه) بارش باران بیشتر نقاط استان به خصوص بخش های شمالی را فرا می گیرد. 
براساس پیش بینی اداره کل هواشناسی در ارتفاعات استان تهران از جمله شهرهای آبعلی، فیروزکوه، دماوند، شمیرانات، لواسان، کن و سولقان بارش ها بصورت برف و در دیگر مناطق باران خواهد بود. 
در این گزارش با اشاره به اینکه سامانه بارشی تا اوایل روز پنجشنبه(فردا) فعال است، تصریح شده، دمای هوای تهران امروز به صورت نسبی کاهش یافته و فردا(جمعه) دوباره افزایش نسبی دما خواهیم داشت. 
برپایه پیش بینی اداره کل هواشناسی استان تهران، از بعدازظهر روز جمعه با نفوذ یک سامانه بارشی دیگر، شاهد بارش پراکنده باران در برخی از نقاط استان خواهیم بود. 
شاخص کیفیت هوای تهران امروز نیز با افزایش میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و قرار گرفتن بر روی عدد160، در شرایط ناسالم برای عموم قرار گرفت. 
در طول 19 روز گذشته با توجه به پایداری شرایط جوی، شاخص کیفی هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت. 
کمیته اضطراری کاهش آلودگی هوای پایتخت دراین مدت چندبارتشکیل جلسه داد و تدابیری را از جمله تعطیلی مدارس، ممنوعیت فروش مجوز روزانه ورود به محدوده ترافیک، ممنوعیت فعالیت معادن شن و ماسه ، تشدید نظارت و اعمال دقیق قانون برای اجرای طرح زوج و فرد و برخورد با خودروهای دودزا و آلاینده از جمله تصمیمات این کمیته برای کاهش میزان غلظت آلاینده های جوی بود. 

منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: