کد خبر: ۲۵۳۵۵
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۴
مدیرامور اوپک وزارت نفت اعلام کرد:
تهران- ایرنا- مدیر امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت با بیان اینکه هزینه تولید هر بشکه نفت ایران کمتر از 10 دلار است، گفت: طبق گزارش صندوق بین المللی پول حتی اگر قیمت نفت به ٣٠ دلار برسد رشد اقتصادی ایران 4.5 تا ٥ درصد خواهد بود.
 مهدی عسلی افزود: با کاهش قیمت نفت، سرمایه گذاران خارجی بدلیل هزینه پایین تولید نفت درخاورمیانه به این منطقه می آیند.
عسلی، دلیل رشد اقتصادی ایران را دو برابر شدن میزان صادرات نفت ایران و افزایش تدریجی قیمت آن در سال آینده عنوان کرد، افزود: قیمت نفت در سال آینده بین ٣٥ تا ٥٠ دلار در نوسان خواهد بود ضمن اینکه نباید نگران کاهش درآمدهای نفتی ایران بود.

** تعیین قیمت پایین نفت در بودجه، اثر منفی در بازار می گذارد
مدیرامور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت درباره قیمت نفت در بودجه سال ٩٥ نیز گفت: قیمت نفت باید در بودجه براساس واقعیت موجود در بازار باشد زیرا اگر قیمت نفت در بودجه کمتر دیده شود ممکن است روی بازار نفت تاثیر منفی بگذارد.
وی به افزایش تقاضا برای نفت در سال آینده میلادی اشاره کرد و گفت: طبق پیش بینی اوپک این رقم بین یک میلیون و یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز خواهد بود.
وی ادامه داد: تقاضا برای نفت از ٩٣ میلیون بشکه کنونی به بیش از ٩٤ میلیون در سال آینده خواهد رسید. 
عسلی، درباره بازگشت نفت ایران به بازار و اقدام اوپک برای جلوگیری از کاهش قیمت نیز، گفت: باید اعضای اوپک در این زمینه به اجماع برسند زیرا از لحاظ اقتصادی همه می دانند ادامه این روند به سود آنها نیست؛ به نظر می رسد این موضوع از بخش اقتصادی خارج است و یک اراده سیاسی را می طلبد.
مدیرامور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، منافع سیاسی کشورها را عامل مهمی در کاهش قیمت نفت دانست و ادامه داد: عربستان، کویت و قطر درآمدهای هنگفتی از صادرات نفت دارند و با کاهش شدید قیمت آن، عربستان روزی ١٨٠ میلیون دلار ضرر می کند.
به گفته وی، عربستان کاهش تولید نفت خود را مشروط به کاهش تولید نفت ایران، عراق و روسیه کرده است.
وی با بیان اینکه بخشی از کاهش درآمدها قابل پیش بینی بود زیرا تابستان پارسال مشخص شد تولید نفت غیرمتعارف در آمریکا سبب شده تا بازار با افزایش عرضه و در مقابل افت شدید قیمتها روبرو شود، افزود: همین امر سبب شد تا اوپک میزان عرضه نفت را با تولیدش هماهنگ کند که به دلیل کارشکنی بعضی کشورها از جمله عربستان این راهکار با شکست روبرو شد.
وی با بیان اینکه گمانه زنی و تصور برخی اعضای اوپک در مورد تولیدکنندگان آمریکایی اشتباه از آب درآمد زیرا بهره برداری از چاه های نفت آمریکا افزایش یافت، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر شرکت های تولیدکننده آمریکایی وام هایی با بهره بالا گرفته بودند که به دلیل کاهش قیمت نفت در مرحله ورشکستگی افتاده اند؛ بنابراین چاره ای جز تولید بیشتر نداشتند و همین امر به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی دامن زد.
به گزارش ایرنا، ایران اعلام کرده است یک هفته پس از لغو تحریم ها، صادرات نفت خود را 500 هزار بشکه در روز افزایش می دهد.
هم اکنون ایران به طور میانگین روزانه یک میلیون بشکه نفت خام را به پنج کشور چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه صادر می کند، اما پس از لغو تحریم ها، همه این محدودیت ها از بین می رود.

منبع: ایرنا
برچسب ها: بشکه ، نفت ، درآمد
نام:
ایمیل:
* نظر: