کد خبر: ۲۵۴۹۸
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۱
وزیر ارتباطات:
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با رد خبر حذف بودجه شبکه ملی اطلاعات در برنامه ششم توسعه، تداوم این طرح را از تعهدها و تکلیف های وزارتخانه خود دانست.
شبکه ملی اطلاعات متشکل از زیرساخت های ارتباطی، مرکزهای داده ای توسعه یافته داخلی دولتی و غیردولتی و همچنین زیرساخت های نرم افزاری گسترده در سراسر کشور است. 
این شبکه ظرفیت لازم برای «نگهداری و تبادل امن اطلاعات داخلی در کشور به منظور توسعه خدمات الکترونیکی» و «دسترسی به اینترنت» از طریق بستر ارتباطی باند پهن سراسری برای کاربران خانگی، کسب وکارها و دستگاه های اجرایی را فراهم می کند. 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «محمود واعظی» در همین پیوند گفت: موضوع شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک در برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارد و به هیچ عنوان تکالیف این وزارتخانه در برنامه ششم توسعه برای این پروژه حذف نشده است و هیچ گونه مشکل بودجه ای نیز این شبکه ندارد.
وی تاکید کرد این پروژه در اولویت های وزارت ارتباطات است و امکان ندارد تعطیل شود. 
واعظی شبکه ملی اطلاعات را دارای بخش های مختلف دانست که زیرساخت آن باید از سوی وزارت ارتباطات تامین شود و همه دستگاه های اجرایی باید تامین محتوا کنند. 
وی گفت: مشکل کنونی شبکه ملی اطلاعات، مربوط به پروژه هایی است که باید روی این شبکه اجرا شود. 
واعظی تصریح کرد: بخش های مربوط به زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات بخوبی پیش می رود اما پروژه هایی که باید یکی پس از دیگری روی این شبکه اجرا شود، فقط مختص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست. 
به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دستگاه های اجرایی مانند گمرک، اداره امور مالیات، قوه قضاییه، سازمان ثبت احوال و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام هایی در زمینه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات انجام داده اند.
وی افزود: این خدمات باید به همه دستگاه های اجرایی تعمیم داده شود تا مردم نیازمندی های خود را از طریق شبکه ملی اطلاعات و داخل کشور تهیه کنند. در این صورت، شبکه ملی اطلاعات عملیاتی خواهد شد. 
پیش از این «نصرالله جهانگرد» رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، با نادرست خواندن خبر تعلق نگرفتن بودجه به شبکه ملی اطلاعات در برنامه ششم توسعه تاکید کرده بود «این بودجه همچنان تخصیص داده می شود و فقط عنوان آن در متن نوشته نیامده است». 
جهانگرد گفته بود: بودجه هیچ سالی ردیف مخصوص شبکه ملی اطلاعات را نداشت اما بودجه لازم اختصاص داده می شد که این روند در برنامه ششم نیز ادامه خواهد یافت. 

منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: