کد خبر: ۲۵۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از آغاز مرحله نخست طرح تجهیز و نوسازی نخلستان های کشور در شهرهای آبادان و خرمشهر و استان بوشهر خبر داد.
«محمدعلی طهماسبی» در حاشیه آیین سی امین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی در پاسخ به ایرنا، خبر امحای خرمای فاسدشده در کشور را تکذیب کرد و انتشار آن را بی پایه و اساس دانست.
نهم دی ماه نیز مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید محصول خرما را در کشور نزدیک به یک میلیون و یکصد هزار تن اعلام کرد و گفت: بیشتر محصول خرما در ماه های آبان و آذر صادر شده است. ما مشکلی برای صادرات نداریم و مازاد تولیدی نیز نداریم که بخواهیم (محصول باقیمانده را) امحا کنیم.
به گفته او، بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران تا اول آبان ماه، 109 هزار تن خرما صادر شد که در همسنجی با پارسال 18.5درصد رشد داشت.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: طرح تجهیز و نوسازی نخلستان های کشور تصویب شده و ارائه مشوق های صادراتی برای خرما از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی با هدف بهبود تولید و بازار این محصول است.
به گفته او، نوسازی 30 هزار هکتار از نخلستان ها در آبادان و خرمشهر و 170 هکتار در استان بوشهر به طور آزمایشی (پایلوت) آغاز شده است و اجرای عملیات در 2500 هکتار نخلستان در دستور کار قرار دارد.
طهماسبی با اشاره به تفاوت مساحت نخلستان های تجاری، غیرتجاری، مفلوک و فرسوده، گفت: 32 هزار هکتار از نخلستان های تجاری آبادان و خرمشهر نابود شده است که اکنون در حال بازسازی و نوسازی آنیم.
طهماسبی خرمای موجود کشور را به سه رقم تر، نیمه خشک و خشک تقسیم کرد و افزود: در دنیا بهترین نوع خرمای تجاری مجول و پیاروم است.
به گفته او، طرحی برای گسترش تولید خرمای پیاروم، مضافتی و مجول در دست اقدام است که اجرای آن به تولیدکنندگان بستگی دارد؛ «آنان باید در چهار تا پنج سال آینده نخلستان های خود را نوسازی کنند».
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در تلاشیم برای تجهیز و نوسازی نخلستان ها از گونه های تجاری خرما مانند پیاروم و مهجول استفاده کنیم که هم اکنون ترویج و توسعه آن انجام می شود.
وی اضافه کرد: در زمینه صادرات خرمای تجاری ضعف هایی در کشور وجود دارد که امیدواریم با رفع این مشکل و برخورداری از ناوگان حمل و نقل مناسب، صادرات این محصول رونق پیدا کند.
 
** احتکار دلالان؛ عامل گرانی طلای سرخ
معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی احتکار برخی واسطه های زعفران را عامل افزایش قیمت این محصول دانست و گفت: بازار داخلی و بین المللی برای خرید زعفران کشش محدودی دارد و واسطه ها می خواهند به هر قیمتی این محصول را بفروشند.
وی افزود: زمانی که تولید انبوه می شود، قیمت ها به دلیل افزایش عرضه کاهش پیدا می کند اما در شرایط کنونی با وجود افزایش تولید، ممکن است به دلیل نگهداری محصول از سوی برخی واسطه ها قیمت زعفران افزایش پیدا کرده باشد.
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: این افراد باید بدانند کشش بازارهای داخلی و بین المللی برای خرید زعفران محدود است و این محصول با هر قیمتی خریدار ندارد.
به گفته او، سالیانه نزدیک به 280 تا 300 تن زعفران در کشور تولید می شود و با توجه به نیاز آبی حداقلی و درآمدزایی بالا استقبال زیادی از کشت و تولید این محصول شده و این گیاه به همه جای ایران مهاجرت کرده است.
وی ادامه داد: تنظیم بازار یک محصول کشاورزی دستوری نیست و نمی توان قیمت آن را با مصوبه بالا و پایین کرد و بازار هر محصولی به نظام عرضه و تقاضای آن وابسته دارد.
هجدهم آذرماه نایب رئیس شورای ملی زعفران از صادرات 57 تن زعفران از آغاز امسال تا پایان مهرماه خبر داد.
بیست و پنجم آذرماه نیز رئیس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی در گفت و گو با ایرنا میزان کنونی برداشت زعفران از مزارع هشت ساله را به طور متوسط سالیانه 5.3 کیلوگرم در هکتار دانست و گفت: با رعایت برخی نکته ها در عملیات به زراعی و مراقبت زمان داشت، می توان عملکرد تولید زعفران را تا 10 کیلوگرم در هکتار افزایش داد.
بر پایه تازه ترین بررسی موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی که اوایل دی ماه امسال منتشر شد، حیات اقتصادی 28 درصد جمعیت ایران به کشاورزی پیوند خورده و سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی 32.6 درصد است.
در سی امین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی، 81 تولیدکننده نمونه کشوری در قالب 76 بخش زراعی، دام و طیور، باغبانی، ترویج، منابع طبیعی، شیلات، صنایع کشاورزی و تشکل های این عرصه با حضور معاون اول رئیس جمهوری تجلیل شدند.

منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: