کد خبر: ۲۵۷۶۶
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
51 روز تا انتخابات؛
در مقطعی قرار گرفته‌ایم که هر روز فضای کشور بیشتر و بیشتر انتخاباتی می‌شود و علاوه بر تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌ها، اخبار برای کسانی که پیگیر روند انتخابات‌های پیش رو هستند، جذاب‌تر می‌شود.
 برگزاریآزمون علمی داوطلبان انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از مهمترین اخباری بود که در روزهای اخیر در عرصه انتخابات خواندیم و هنوز هم در این زمینه اخبار به شرحی که در ادامه می‌خوانید در جریان است:
 
***
 
هشدار دادستان به ورزشکاران و هنرمندان
 
انتشار عکس‌های خلاف موازین اسلامی از برخی ورزشکاران و هنرمندان در فضای مجازی باعث شد دادستانی تهران از جنبه عمومی جرم ورود کرده و با متخلفین برخورد کند.
 
دادستان عمومی و انقلاب تهران خطاب به جامعه ورزشکاران و هنرمندان تاکید کرد: ورزشکاران و هنرمندان اصیل، باید افراد هنرمندنما و ورزشکارنما را از جامعه ورزشی و هنری طرد کنند تا به واسطه اقدامات برخی افراد متخلف، پیامدهای آن متوجه جامعه هنری و ورزشی کشور نشود.
 
***
 
19 دی پایان مهلت اعتراض رد صلاحیت‌شدگان
 
حسینعلی امیری قائم مقام وزیر و سخنگوی وزارت کشورگفت: داوطلبانی که صلاحیت آن‌ها از سوی هیئت های اجرایی احراز نشده است به مدت 4 روز یعنی تا پایان وقت اداری شنبه 19 دی می‌توانند به هیئت‌های نظارت استان‌ها مراجعه و اسناد و شکایات خود را ارائه کنند. هیئت‌های نظارت هم هفت روز فرصت دارند به این اعتراضات رسیدگی کنند.
 
مستندات قانونی افرادی که از سوی هیئت‌های اجرایی احراز صلاحیت نشده‌اند کتبی به آن‌ها اعلام شده است. یکهزار و 63 هیئت اجرایی بر اساس ماده 50 قانون انتخابات، کار احراز شرایط نامزدها رابرای نمایندگی مجلس بررسی کردند . بر اساس این ماده هیئت‌های اجرایی با دو روش به علم می رسند یکی از طریق مراجع چهارگانه " ثبت احوال ، نیروی انتظامی ، وزارت اطلاعات و دادستانی کل کشور" همچنین در برخی موارد خود هیئت های اجرایی بر اساس بررسی ها و تحقیقات محلی و علم خود اظهار نظر می‌کنند. هر کدام از دستگاه‌ها و مراجع چهارگانه فوق بر اساس وظایف ذاتی خود عمل می‌کنند. آن‌چه ملاک بررسی سوابق افراد است از مراجع چهارگانه استعلام می شود و ارزیابی و تطبیق آن بر عهده اعضای هیئت های اجرایی است.
 
سخنگوی وزارت کشوراز احراز صلاحیت 10 هزار و 954 نفر از داوطلبان انتخابات مجلس از جانب هیئت‌های اجرایی در مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها خبر داد ور گفت: از مجموع 12 هزار و 123 ثبت نامی برای مجلس شورای اسلامی 580 نفر در ایام ثبت نام و 296 نفر هم در زمان بررسی صلاحیت‌ها با اختیار خودشان از ادامه ورود به عرصه انتخابات انصراف دادند و البته صلاحیت814 نفر هم در زمان بررسی صلاحیت‌ها احراز نشد. مجموع انصرافی ها و احراز صلاحیت نشده ها به هزار و 690 نفر و تعداد احراز صلاحیت شده نیز به 10 هزار و 954 نفر رسید.
 
- فرماندار نطنز از باقی ماندن 50 نفر از کاندیداهای انتخابات مجلس دهم در عرصه رقابت حوزه شهرستان نطنز و قمصر خبر داد.
 
- معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر از تأیید صلاحیت تمامی کاندیداهای دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی ملایر در هیئت اجرایی این شهرستان خبر داد.
 
- دبیرستاد ستاد انتخابات استان ایلام از عدم تایید صلاحیت 8 نفر از کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در دو حوزه انتخابیه‌ی استان ایلام خبر داد و گفت: در مجموع 107 نفر برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده بودند که از این تعداد 95 نفر در هیئت اجرایی انتخابات استان تایید صلاحیت شدند.
 
- فرماندار قائم‌شهر گفت: در مرحله نخست بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس دهم 44 نامزد مورد تایید قرار گرفتند. در مرحله نخست صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس دهم 44 نفر از داوطلبین مورد تایید قرار گرفتند. 50 نفر جهت حضور در مجلس دهم در حوزه انتخابیه قائم‌شهر ثبت نام کردند که تا به امروز 3 نفر از آنان انصراف خود را به صورت کتبی به فرمانداری قائم‌شهر اعلام کردند.
 
-استاندار اصفهان گفت: از یک هزار و 15 داوطلب اصفهانی مجلس شورای اسلامی 40 نفر انصراف، 109 نفر رد صلاحیت و 864 نفر تایید صلاحیت شده‌اند.
 
- مدیرکل امور سیاسی و انتخابات استان همدان از احراز صلاحیت 286 نفر از کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی توسط هیئت‌های اجرایی انتخابات در استان همدان خبر داد.
 
- مسئول کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات خراسان جنوبی، گفت: از مجموع ۱۰۲ نفر داوطلب مجلس شورای اسلامی در استان،۹۱ نفر در هیأت‌های اجرایی تایید صلاحیت شده‌اند.
 
***
 
از 537 داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان بیش از 100 نفر در آزمون علمی شرکت نکردند.حدود 400 نفر یعنی 73 یا 74 درصد داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان در آزمون علمی شرکت کرده‌اند.
 
صلاحیت غایبان آزمون خبرگان محرز نمی‌شود
 
نجات‌الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان درباره آزمون نامزدهای مجلس خبرگان گفت: اثر شرکت نکردن در این آزمون این است که در ادامه فرایند به علت محرز نشدن شرط اجتهاد، داوطلبان نمی‌توانند بقیه مراحل را طی کنند و صلاحیت آنها احراز نخواهد شد. صلاحیت غایبان در آزمون علمی خبرگان محرز نمی‌شود. انصراف از داوطلبی هم بر اساس قوانین و مقررات یک عمل تشریفاتی اداری است و صرف شرکت نکردن در آزمون، انصراف تلقی نمی شود؛ زیرا انصراف باید در قالب تقاضای کتبی و در مواعد قانونی اعلام شود.
 
***
 
گروه‌های و احزاب سیاسی هم فعالیت‌های انتخاباتی‌شان شدت گرفته است.
 
کمیته اجرایی شورای ائتلاف اصولگرایان به ریاست علیرضا زاکانی و با حضور صادق محصولی، حسین روح الامینی، محمدنبی حبیبی، مهدی ذاکری و حجت‌الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی تشکیل شده است.همچنین کمیته بررسی کننده صلاحیت نامزدها در این شورا نیز به ریاست غلامعلی حدادعادل، حسین فدایی، محمدرضا باهنر، سید رضا تقوی، محمدرضا آشتیانی، صادق محصولی و عبدالحسین روح الامینی تشکیل شده است.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: