کد خبر: ۲۵۷۹۴
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۹
در دیدار آخوندی با وزیر خارجه دانمارک مطرح شد
وزیر راه و شهرسازی در دیدار با وزیر امور خارجه دانمارک بر اهمیت همکاری ایران با دانمارک و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا تأکید کرد و گفت: ایران به دنبال ایجاد تسهیلات بیشتر برای سرمایه گذاری های سودآور در حوزه های زیربنایی حمل و نقل است.
به گزارش ازپایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در دیدار با هیات سیاسی - اقتصادی دانمارک به ریاست وزیر امور خارجه این کشور افزود: تحریم ها به زودی مرتفع و روابط ایران و دانمارک شاهد فضای جدیدی خواهد بود.
وزیر راه و شهرسازی در این دیدار تاکید کرد: ما در دنیا نقش لیدری و رهبری را در مسائل صلح آمیز داشته ایم، نقش ایران در باز کردن فضاهای بسته اهمیت زیادی دارد زیرا در همسایگی ایران کشورهایی قرار دارند که به دنبال دسترسی به آب های آزاد از طریق ایران هستند.
آخوندی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل دریایی نیز ما نقش هماهنگ کننده در منطقه را برعهده داریم، افزود: در ایران زمین هایی را برای ساخت بنادر جدید در سواحل خلیج فارس و دریای عمان اختصاص داده ایم.
وی همچنین نقش جغرافیایی ایران در اتصال شرق به غرب و همچنین اتصال چین و شرق آسیا به اروپا را مثال زدنی دانست و گفت: اگر کشورهای اروپایی بخواهند کالاهای خود را به جنوب خلیج فارس و آسیای میانه صادر کنند آمادگی انجام این کار را داریم؛ به طور نمونه 18 شرکت افغانستانی در انتقال کالاهایشان از ایران با تسهیلات ویژه ای در بنادر ما فعالند و ممکن است برای توسعه روابط ایران و دانمارک نیازمند انعقاد موافقت نامه های مختلفی باشیم.
وزیر راه و شهرسازی یادآورشد: ما تلاش داریم روابط جدیدی را با دنیا بنا کنیم و در این راستا در سپتامبر(شهریور) گذشته همایشی را با محوریت فرصت های سرمایه گذاری برگزار کردیم که در آن همایش، همه پروژه های حوزه های مختلف حمل و نقل و مسکن و شهرسازی اعم از جاده ای، ریلی، بنادر، هوانوردی، شهرسازی، حمل و نقل شهری و سیستم های حمل و نقل ترکیبی چند وجهی را ارائه داده ایم؛ شما نیز می توانید این فرصت ها و پروژه ها را به شرکت های علاقمند معرفی کنید.
وزیر راه وشهرسازی یادآورشد: در زمینه همکاری دو کشور در بخش حمل و نقل دریایی نیز فرصت های زیادی درباره واگذاری پروژه های توسعه بنادر ایران وجود دارد.
آخوندی گفت: موقعیت خوبی در دانمارک در بخش بانک های مشاوره ای یا سیستم های مشاوره بانکی این کشور سراغ دارم؛ اگر شما قصد سرمایه گذاری در ایران داشته باشید پروژه ها و بازار خوبی در کشورمان وجود دارد؛ با توجه به همکاری سیستم های بانکی دو کشور، این پروژه ها سریعا واگذار می شود؛ رفع تحریم ها نیز به این بازار کمک خواهد کرد.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید تاکید کرد: در صنعت هوانوردی نیز در شرایطی هستیم که می خواهیم فرودگاه های خود را ساختاربندی مجدد کنیم و ناوگان هوانوردی خود را باید توسعه و ارتقا دهیم؛ به همین دلیل به دنبال شرکت هایی هستیم که در ایران و در چارچوب شرایط کشورمان کار کنند.
آخوندی با اشاره به توانایی های اقتصادی ایران و ظرفیت بالای شرکت های ایرانی گفت: دولت تلاش دارد از وضعیت پیمانکاری فاصله بگیرد و به دنبال ایجاد تسهیلات بیشتر برای سرمایه گذاری های سودآور در حوزه های زیربنایی حمل و نقل است.

** آمادگی شرکت های دانمارکی برای سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل
«کریستین ینسن» وزیر امور خارجه دانمارک نیز در این دیدار با اشاره به سفر هیات دانمارکی به ایران و گفت وگو با مقام ها و وزیران ایرانی بویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران، گفت: دیدارها با مقام های عالی رتبه و نیز دیدار اعضای هیات همراهم با مسئولان مربوطه در وزارتخانه های ایران را مبنای روابط گسترده دو کشور می دانم و در این سفر نمایندگان 15 شرکت بزرگ دانمارک مرا همراهی می کنند.
وی با اشاره به فاصله جغرافیایی زیاد دو کشور به اهمیت انرژی برای دانمارک اشاره کرد و گفت: دانمارک در حوزه حمل و نقل سهم 10 درصدی در دنیا دارد و در ساخت و تجهیز بنادر بزرگ و پیشرفته دنیا پیشروست، بنابراین با رفع تحریم های ایران فعالیت های زیادی برای انجام در این کشور داریم که باید زمینه های توسعه تجارت دو کشور فراهم شود.
ینسن گفت: برخی از نمایندگانی که در این هیات سیاسی - اقتصادی مرا همراهی می کنند از شرکت های حمل و نقلی «مارتین بنچر»، «شرکت خدمات لجستیک جهانی» با 80 سال تجربه در ایران نمایندگی ندارند؛ «شرکت مرسک» (که از 1950) در ایران فعال است؛ امیدواریم با لغو تحریم ها روابط شکوفای گذشته بار دیگر برقرار شود.
وزیر امور خارجه دانمارک با بیان اینکه این کشور در زمینه حمل و نقل چندوجهی تجربه زیادی دارد، اظهارداشت: در دیدارهایی که با وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس جمهوری داشتم متوجه شدم دولت ایران به اصلاحات اقتصادی قابل توجهی معتقد و مشتاق است.
وی گفت: دانمارک شرکت هایی در این زمینه دارد که می تواند به شما کمک کند ضمن اینکه سرمایه گذاری مرسک در بندرعباس نیز یکی از زمینه های همکاری ایران و دانمارک خواهد بود و سفارتخانه های دو کشور می توانند مرکزی برای توسعه روابط دو کشور باشند.
به گزارش ایرنا، همایش توسعه همکاری های تجاری ایران و دانمارک، با حضور فعالان اقتصادی ایران و هیاتی متشکل از نمایندگان 60 کمپانی دانمارکی به ریاست وزیر امور خارجه دانمارک، دیروز(سه شنبه) در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
برای توسعه همکاری های کشتیرانی بین ایران و دانمارک، مدیران 12 شرکت فعال در عرصه های دریایی و بندری این کشور در سفر به تهران، با حضور در کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، راهکارهای توسعه همکاری های دو کشور را در این بخش را بررسی کردند.
در سال های گذشته حجم مبادلات بازرگانی دو جانبه رشد قابل توجهی داشته و از 70 میلیون دلار در سال 2000 به بیش از 225 میلیون دلار در سال 2011 افزایش یافته است. 
تراز تجاری ایران با دانمارک منفی است؛ این کشور در مقابل 12 میلیون دلار واردات از ایران، سالیانه 213 میلیون دلار کالا و خدمات به کشورمان صادر می کند. 
به دنبال مساله کاریکاتورهای موهن و تحریم کالاهای دانمارکی در کشورهای اسلامی از جمله ایران، حجم مبادلات تجاری در سال 2006، 11 درصد کاهش یافت و به 120 میلیون دلار رسید. 
اقلام صادراتی دانمارک به ایران شامل ماشین آلات صنعتی، مواد شیمیایی، تجهیزات و لوازم پزشکی، دارو، قطعات الکترونیکی و خدمات مشاوره ای در بخش های مختلف صنعتی است و زمینه های صادرات ایران به دانمارک نیز شامل فرش و صنایع دستی، خشکبار و محصولات کشاورزی، مواد معدنی و شیمیایی، مصالح ساختمان، محصولات پتروشیمی و خاویار است.

نام:
ایمیل:
* نظر: