کد خبر: ۲۵۹۴۵
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۹
دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز:
دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) گفت: گاز یکی از منابع قدرت ایران در عرصه بین المللی است که باید از آن استفاده کرد.
 محمدحسین عادلی دراین باره که ایران در سالهای آتی چه سهمی می تواند از بازارهای جهانی گاز داشته باشد به مصرف بی رویه انرژی در ایران اشاره کرد و گفت: مصرف و شدت انرژی در ایران از چین با بیش از یک میلیارد جمعیت بیشتر است و این موضوع می تواند تهدیدی برای صادرات گاز ایران باشد.

وی درعین حال افزود: ایران باید به تدریج سهم خود را متناسب با ذخایر و میزان مصرف داخلی کسب کند.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز به جمعیت تحت پوشش گاز در ایران اشاره کرد و با بیان این که در دنیا این موضوع نادر است، تصریح کرد: میزان هدرروی انرژی در ایران بسیار بالاست و در این زمینه ایران و عربستان با هم رقابت می کنند.

عادلی درباره نقش گاز درایجاد رابطه بین المللی و این که آیا می توان از آن به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده کرد، از اتفاقهای میان روسیه و اوکراین به عنوان نمونه یاد کرد و گفت: گاز و ژئوپلتیک دارای رابطه نزدیکی هستند، کما این که درباره نفت نیز چنین است، اتفاقهای سال گذشته در اروپا در زمینه گاز و نیز اخبار مربوط به صادرات ال ان جی آمریکا به اروپا از جمله نمونه ها در این زمینه است.

دبیر کل مجمع کشورهای صادکننده گاز تاکید کرد: تجربه و شواهد نشان می دهد از گاز نیز مانند نفت به عنوان ابزار سیاسی تا کنون استفاده شده است.

براساس گزارش وزارت نفت، محمد حسین عادلی در نشستی که عصرچهارشنبه (١٦ دیماه) در شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد گفت: "اگر جایگاه ایران در بخش نفت با افت روبرو شود، جایگاه ایران در بخش گاز نه تنها آن را جبران می کند، بلکه از آن بالاتر می رود و گاز می تواند ایران را به عنوان یک منبع بزرگ تامین کننده منابع توسعه جهانی مطرح کند."

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار