کد خبر: ۲۶۱۸۸
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۲
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی خبر داد
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با بیان اینکه طرح خرید اعتباری کالا شامل حال حدود یک میلیون تا یک میلیون و دویست هزار نفر می شود گفت: پس از این که درخواست‌ها به بانک‌های عامل برسد، در کمتر از ۳روز این وام پرداخت می شود.
ناصر حکیمی  در مورد آخرین وضعیت کارت اعتباری خرید کالای ایرانی، اظهار داشت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی دستور العمل آن برای دستگاه‌ها را ارسال کرد و دستگاه‌ها باید در خواست‌ها را جمع آوری کرده و به بانک عامل ارسال کنند تا این وام پرداخت شود.

وی با بیان اینکه بانکها آماده اجرای کارت های خرید اعتباری کالا هستند، افزود: این وام به گروه کارکنان دولت و مستمری بگیران  و زوج های جوان پرداخت می‌شود و بلافاصله پس از این که درخواست‌ها به بانک‌های عامل برسد، در کمتر از 3روز این وام پرداخت خواهد شد.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که چرا میزان وام خرید کالای ایرانی از 10 میلیون به 6 میلیون تومان کاهش یافت، بیان کرد: تصمیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی این بود که طوری این طرح اجرا و وام پرداخت شود که حداقل حدود یک میلیون تا یک میلیون و دویست هزار کارت صادر شود.

وی افزود: زوج های جوان با کد رهگیری وام قرض الحسنه می‌توانند برای کارت خرید کالا ثبت نام کنند و مدارک دیگری لازم نیست؛ کارکنان دولت و مستمری بگیران هم برای تقاضا می‌توانند به مدیریت منابع انسانی و کارگزینی خود مراجعه و ثبت نام کنند و متقاضیان پس از نهایی شدن تقاضا باید به بانک عامل مراجعه کنند.

حکیمی تصریح کرد: فعلا منابع کافی وجود ندارد، فقط 4200میلیارد تومان به این طرح اختصاص یافته است و بانک مرکزی بیشتر از این مبلغ پول پرقدرت تزریق نمی‌کند؛ فعلا این مبلغ 4200میلیار تومان را به گروه‌های هدف اختصاص می‌دهیم و ممکن است یک ماه بعد به این نتیجه برسیم که از این مبلغ چیزی باقی مانده که در آن زمان به گروه‌های دیگر هم اختصاص می‌یابد؛ بستگی دارد که این طرح چگونه پیش برود.

وی با بیان اینکه اگر اعتبارات دیگری پیش بینی و اضافه شود در مرحله بعدی برای افرادی غیر از این سه گروه نیز کارت خرید اعتباری کالا صادر خواهد شد، افزود: قرار بود بسته خروج از رکود در مدت 6ماه اجرا شود، پیش بینی شده بود که طرح تسهیلات 25میلیونی خودرو طولانی مدت اجرا شود و پشت بند آن کارت اعتباری خرید و بعد از آن کالای واسطه‌ای را اجرایی کنیم.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی ادامه داد: طرح 25 میلیونی خرید خودرو خیلی سریع تمام و یک فاصله زمانی بین این دو طرح ایجاد شد و از طرفی انتظار شکل گرفت و صدا و سیما، رسانه‌ها و تولید کننده فشار را وارد کردند که زود اجرا کنیم، اصلا موضوعی نبود که بخواهیم خیلی زود اجرا کنیم.

حکیمی گفت: قرار بود تا پایان 6 ماه حدود یک میلیون کارت اعتباری خرید صادر شود، اما فرآیند اجرایی حدود سه ماه طولانی شد و دلیل آن هم چانه زنی با تولیدکنندگان بود و به دنبال این بودند که درصد تخفیف و منابع که می خواستن بگیرند، ارزان‌تر تمام شود و ما مقاومت می‌کردیم.

وی در مورد ارائه کارت رفاه اجتماعی ایرانیان (کارا کارت) به متقاضیان اظهار کرد: کارا کارت از منابع بانک رفاه تامین می‌شود و بانک‌ها منابع در اختیار این طرح نمی‌دهند و براساس دستور العمل این طرح، منابع بانک‌ها درگیر نمی‌شود و منابع توسط فروشگاه تامین می‌شود و بانک فقط تضمین می‌کند که این پول را مشتری بگیرد.

منبع:تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: