کد خبر: ۲۶۴۲۷
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۱
نعمت زاده خبر داد
وزیر صنعت و معدن با بیان این که با نرخ غیر واقعی ارز به اهداف نمی‌رسیم، گفت: دستیابی به نرخ رشد 8 درصد اقتصادی شدنی، اما دست یافتنی است.
محمدرضا نعمت زاده ظهر امروز در هشتمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در نخستین روز اجرایی شدن برجام در جمع فعالان بخش خصوصی حضور یافت و گفت: سیاست اقتصاد مقاومتی چکیده سی و چند سال حکومت اسلامی است و چیزی کم ندارد و می توانیم در همه زمینه ها از این سیاست استفاده کنیم.

وی به تدوین برنامه ششم اشاره کرد و گفت: در تدوین این برنامه بیشتر سعی کرده ایم که به این بپردازیم که چه باید کرد و در 12 سیاست اقدامات عملی را مشخص کرده ایم و برنامه ای دو ساله، 5 ساله و 10 ساله را مشخص کرده ایم.

نعمت زاده تصریح کرد: بر اساس برنامه راهبردی 10 ساله صنعت، معدن و تجارت، کشور ما از لحاظ رشد یافتگی باید به سطح کشورهای نوظهور صنعتی برسد و برای رسیدن به این مسئله سطح درآمد سرانه ملی باید به 10 هزار دلار افزایش یابد و ارزش افزوده بخش صنعت نیز از سه دهم درصد کنونی به نیم درصد جهان افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه رسیدن به رشد هشت درصدی کار بسیار سختی است، ادامه داد: برخی می گویند که این امر غیرممکن است اما به نظر من در صورتی که همه با هم کار کنیم، این هدف دست یافتنی است. اگر نقدی داریم، باید به گونه ای عمل کنیم و این نقد به گونه ای مطرح شود که کمبودهای همدیگر را بپوشانیم.

نعمت زاده با اشاره به آغاز اجرای برجام گفت: یقین دارم که اثرات این حرکت‌های چند ساله، در آینده به مراتب بیش از آنچه که امروز نمود دارد، خود را نشان خواهد داد.

وی در مورد پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت نیز گفت: در پیوستن به این سازمان، مشکل فنی نداریم بلکه مشکل سیاسی سبب نپیوستن ما به این سازمان شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به تازگی برای پیوستن به این سازمان با کشور سوئیس مذاکرات خود را آغاز کرده ایم و در کنار آن مذاکراتی نیز با 20 عضو و دبیرکل سازمان جهانی تجارت داشته‌ایم که وی از پیوستن ایران حمایت کرد. بعید می دانم مخالفتی برای پیوستن ایران مطرح شود.

نعمت زاده افزود: در پیوستن به سازمان جهانی تجارت، هیچ گونه نگرانی برای صنایع وجود ندارد. ممکن است چند واحد با مشکل مواجه شوند؛ روشن است که اگر واحدی نخواهد مشکلات فنی خود را حل کند، برایش مشکل ایجاد می شود و این مساله در شرایط عادی نیز امکان پذیر است.

وی همچنین در مورد انتقاد بخش خصوصی به ماده 20 قانون رفع موانع تولید نیز به این نکته اشاره کرد که اگر نرخ ارز در کشور غیرواقعی است، نباید بیش از این بخواهیم مطلبی محقق شود. ما حتی آیین نامه ای که در مجلس در مورد نرخ وام ارزی تهیه شده بود را وتو کردیم تا وام های ارزی با نرخ ارز مرجع ظرف مدت سه ماه تسویه شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: