کد خبر: ۲۶۵۲۶
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۴
گزارش بلومبرگ
در پی لغو تحریمها ایران در حال شروع تلاش‌ها برای افزایش تولید و صادرات نفت خود در بحبوحه اشباع بازار جهانی نفت است.
 امیرحسین زمانی‌نیا معاون بازرگانی و امور بین‌الملل وزارت نفت ایران در گفتگو با بلومبرگ اظهار کرد: ایران افزایش فوری صادرات به میزان روزانه 500 هزار بشکه نفت را هدف‌گذاری کرده است. ایران قصد دارد ظرف چند ماه نیم میلیون بشکه دیگر نیز به صادرات نفت خود اضافه کند.
 
رابین میلز از موسسه مشاور انرژی قمر در دوبی گفت: پس از ورود این بشکه‌های نفت اضافی به بازار که در حال حاضر با مازاد عرضه مواجه است قیمتها پایین‌تر خواهد آمد.
 
رسانه‌های ایرانی گزارش دادند که وزارت نفت ایران با صدور دستور به شرکت‌های نفتی برای افزایش تولید و همچنین آمادگی پایانه‌های نفتی، رسما برنامه افزایش روزانه 500 هزار بشکه‌ای صادرات نفت خود را آغاز کرد.
 
زمانی‌نیا گفت: این برنامه هنوز معتبر است و در چارچوب یک روش مدیریت شده برای به حداقل رساندن تاثیرات منفی روی قیمت اجرا می‌شود.
 
خریداران نفت ایران پس از اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر کاهش فعالیت‌های هسته‌ای ایران قادر خواهند بود که هرچقدر می‌خواهند از ایران نفت بخرند.
 
ایران به عنوان چهارمین دارنده بزرگ ذخایر نفت جهان و بزرگ‌ترین دارنده ذخایر گاز جهان به حدود 50 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده خود دسترسی پیدا خواهد کرد که دولت می‌گوید از آن برای بازسازی صنایع استفاده خواهد شد.
 
پایان تحریم‌ها همچنین راه را برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی همچون توتال و انی در صنعت نفت ایران هموار می‌کند.
 
نفت برنت در سال جاری به دلیل مازاد عرضه و افزایش قریب‌الوقوع عرضه نفت ایران، 24 درصد کاهش قیمت داشته و روز دوشنبه نیز با یک دلار و 27 سنت کاهش به 28 دلار و 33 سنت در هر بشکه رسید.
 
گردون کوان تحلیلگر موسسه سرمایه‌گذاری نومورا در هنگ‌کنگ گفت: قیمت‌ها ممکن است در معاملات امروز تا 25 دلار در هر بشکه نیز پایین بیاید.
 
اوگن وینبرگ رییس تحقیقات بازار در کامرزبانک فرانکفورت گفت: قیمت‌ها احتمالا یک واکنش فوری و کوتاه به لغو تحریم‌های ایران خواهد داشت و روز دوشنبه کاهش خواهد یافت و احتمالا اواخر این هفته به بالای 30 دلار در هر بشکه بازخواهد گشت.
 
در حال حاضر یک عرضه مازاد واقعی در بازار وجود دارد، اما فکر می‌کنم این مازاد عرضه تاثیر خود را روی قیمت‌ها پیش‌تر گذاشته است.
 
ایران که زمانی دومین تولید‌کننده بزرگ سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت بود، اکنون در بین 13 کشور اوپک در جایگاه پنجم ایستاده است. براساس آمار بلومبرگ ایران در ماه دسامبر روزانه دو میلیون و 700 هزار بشکه نفت تولید کرد. متوسط صادرات نفت ایران در سال 2014، یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز بوده در حالی که این رقم در سال 2011، دو میلیون و 600 هزار بشکه بود.
 
میلز از موسسه مشاور انرژی قمر گفت: هنوز هاله‌ای از ابهام درباره این‌که چه مقدار نفت ایران و چه زمان به بازار وارد خواهد شد وجود دارد. تاثیری که نفت بیشتر ایران روی قیمت‌ها خواهد گذاشت به نحوه ارائه تخفیف از سوی این کشور و سرعت افزایش عرضه نفت ایران بستگی دارد.
 
میلز انتظار دارد ایران بتواند عرضه نفت خود را طی شش ماه روزانه 600 هزار بشکه و در سال جاری در مجموع 800 هزار بشکه افزایش دهد.
 
ایران احتمالا افزایش صادرات نفت خود را با عرضه نفت ذخیره شده در نفت‌کش‌ها در خلیج فارس شروع خواهد کرد. براساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی حدود 18 نفتکش ایرانی 12 میلیون بشکه نفت خام و 24 میلیون بشکه میعانات را ذخیره کرده‌اند.
 
چالش طولانی ‌مدت ایران احیای تولید نفت است و ایران امیدوار است که بتواند بیش از 100 میلیارد دلار سرمایه خارجی را برای احیای میادین پیر خود جذب کند.
 
رکن‌الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی ایران در مصاحبه‌ای در ماه نوامبر گفت: ایران قصد دارد ظرفیت عرضه خود را تا پایان 2020 به مدد تولید با مشارکت شرکای احتمالی خارجی به پنج میلیون و 700 هزار بشکه در روز برساند.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: