کد خبر: ۳۲۷۱۴
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۴
ولادیمیر پوتین در نظر دارد تا بخشی از شرکت‌ دولتی نفت این کشور را به چین و هند به فروش برساند این در حالی است که رئیس جمهور روسیه در تلاش برای کم کردن هزینه‌ها قبل از انتخاب مجدد احتمالی خود در انتخابات دو سال آینده است.
 به گزارش بلومبرگ، روسیه به دنبال یافتن خریدارانی برای 19.5 درصد از سهام شرکت نفت «روس‌نفت» است و ترجیح می‌دهد که این خرید به صورت سرمایه‌گذاری مشترک میان دو کشور سردمدار رشد در تقاضای انرژی جهان انجام بگیرد. مقامات مسکو انتظار دارند که از این فروش 700 میلیارد روبل ( 11 میلیارد دلار) عاید روسیه شود که یک رکورد در خصوصی‌سازی این کشور محسوب می‌شود.

ورود دو اقتصاد بزرگ آسیا به روس‌نفت، که نفت بیشتری نسبت به اگزون‌موبیل تولید می‌کند، می‌تواند کسری بودجه پوتین را پوشش دهد و در حالی که تنش در اوکراین و سوریه موجب ایجاد مشکلاتی در روابط این کشور با آمریکا شده است، کمک بزرگی برای تقویت قدرت سیاسی روسیه باشد.

چین و هند هر دو تمایل خود را از خرید روس‌نفت اعلام کرده‌اند،‌ خریدی که انها را در زمره بزرگترین صادرکنندگان انرژی دنیا قرار خواهد داد. هارمندرا رادهان، وزیر نفت هند در این خصوص اعلام کرد: « ما رقیب هم نیستیم. شرکت نفت هند و شرکت ملی نفت چین تاکنون پروژه‌های مشترکی زیادی با هم داشته‌اند و این یک سرمایه‌گذاری مشترک عالی خواهد بود.»

سهام شرکت روس‌نفت در بورس لندن با رشد سه درصدی در معاملات امروز مواجه شد تا ارزش بازار این شرکت به 54.4 میلیارد دلار برسد. سهام این شرکت در سال جاری رشدی 47 درصدی داشته است.

پس از جرایم و تحریم‌های غرب بر سر مسئله اوکراین، و محدودیت دسترسی روسیه به تقاضای اروپا،‌استراتژی انرژی این کشور در آسیا  تغییر کرده است. تمرکز روسیه در حال حاضر تقویت عرضه نفت و گاز به چین بوده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار