کد خبر: ۳۲۷۸۵
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۰
مدیران و مسئولان حاضر در همایش «مدیران جهادی و اقتصاد مقاومتی» بر لزوم خروج از رکود و مبارزه با مفاسد اقتصادی به عنوان راهکارهای اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب تاکید کردند.
 در این همایش که صبح امروز (چهارشنبه) در دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، مدیران و مسئولان مدعو ضمن بیان دیدگاه ها، اولویت دادن به تولید داخلی، خروج از رکود، مبارزه با مفاسد اقتصادی، جلوگیری از قاچاق کالاها به داخل کشور، اجرای کامل اصل 44 قانون اساسی و اصلاح الگوی مصرف را به عنوان راهکارهای اصلی و اساسی تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کردند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم در این همایش اظهار داشت: اقتصاد علم تخصیص بهینه منابع کمیاب است و باید منابع کشور را به سمتی هدایت کرد که برای جامعه ارزش افزوده مالی و معنوی داشته باشد.
« ارسلان فتحی پور» افزود: اقتصاد مقاومتی، انعطاف پذیر و پویا است و مقطعی نبوده و صرفا در شرایط تحریم مطرح نمی شود.  
وی گفت: تکیه بر مردم، مقاوم بودن اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت از جمله الزامات بلندمدت است و مدیریت مصرف، مدیریت انرژی و حرکت با برنامه از ضرورت های کوتاه مدت تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می رود.
فتحی پور با تاکید بر لزوم شفاف بودن اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: وقتی سالیانه 25میلیارد دلار قاچاق در کشور وجود دارد، تولید ملی نابود می شود و امروز نیازمند صادرات بیشتر بدون توجه به بودجه دولتی هستیم.
وی همچنین بر خروج از رکود اقتصادی تاکید کرد و گفت: باید دولت و مجلس دست به دست هم بدهند و با کنار گذاشتن مسائل سیاسی به تولیدکنندگان بیشتر بها بدهند.
 
** لزوم ادای حق نظارت از سوی مجلس
در این همایش، «امیر خجسته» رییس کمیسیون سیاست داخلی و شوراهای مجلس نهم شورای اسلامی افزود: یکی از موانع بزرگ اقتصاد مقاومتی، مفاسد اقتصادی است و باید هر چه سریع تر سران مفاسد را در کشور تعیین تکلیف کرد.
وی ورود روزانه سه هزار و 300 کانتینر کالای مجوز دار از گمرکات کشور را موضوعی عنوان کرد که تولید ملی را فلج کرده است.
خجسته با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی باید حق نظارت خود را به درستی ادا کند، ادامه داد: با وجود قدرت بالای اطلاعاتی و نظارتی کشور که دشمنان خارجی را حتی در خارج مرزها به زانو در می آورند، باید بتوانیم جلوی شبکه های خونخوار مفاسد اقتصادی داخلی را بگیریم.
وی با بیان اینکه با غارت بیت المال نمی توان اقتصاد مقاومتی اجرا کرد، تاکید کرد: باید همچون دوران هشت ساله دفاع مقدس «خرمشهرهای اقتصاد مقاومتی» را آزاد کنیم و در چنین شرایطی، راه علاج و نجات کشور، اقتصاد مقاومتی است.
 
**مظهر توانمندی در عرصه دفاعی علم و اقتصاد است  
همچنین سردار «سالار آبنوش» جانشین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ع) به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این همایش اظهارداشت: در دنیای کنونی اگر کشوری قدرتمند نباشیم، باید حرف زور بشنویم و مظهر توانمندی، در عرصه های دفاعی و بازدارندگی، علم و اقتصاد است.  
به گفته این مقام مسئول، تامین بیش از نیمی از 40 میلیارد مترمکعب آب مورد نیاز کشور توسط این قرارگاه مصداق عینی اقتصاد مقاومتی است.
جانشین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(س) با اشاره به ورشکستگی برخی کارخانجات کشور اضافه کرد: در عین حال شاهدیم محصولات مشابه همین کارخانه ها از خارج کشور وارد می شود و مسئول چنین شکست هایی مدیران غیرجهادی اند.  
در این همایش همچنین پیام دکتر «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی کشور قرائت شد و در خاتمه از سخنرانان همایش و صاحبان طرح ها و مقالات و سازمان هایی که در مقوله اقتصاد مقاومتی مجدانه فعالیت داشتند، تجلیل شد.
به گزارش ایرنا، امسال به تدبیر رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفته است.  
سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بیست و نهم بهمن ماه 1392 از سوی ایشان ابلاغ شد که شکوفایی اقتصادی را از منظرهای گوناگون در نظر دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: