کد خبر: ۳۲۹۲۹
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۳
گزارش «تجارت» از شوک انگليسي بر بازارهای جهان
تصميم انگليس به خروج از اتحاديه اروپا همچنان به بازارهاي مالي جهان درحال خسارت زدن است. برخي تحليلگران هشدار داده‌اند که بازارهاي جهاني بايد درانتظار رکود در انگليس باشند.
به گزارش فايننشال تايمز، مقامات کشورهاي آسيايي خود را آماده بسته‌هاي تسهيل مالي مي‌کنند. با گذشت چند روز از همه پرسي انگليس ، 8 درصد به بازار سهام‌هاي ژاپن ضرر وارد شد  و ارزش ين دربرابر دلار افزايش يافت. در عرض دو روز گذشته بازارها خسارت 3 تريليون دلاري ديدند که به دليل افزايش بالاي ميزان فروش سهام براي جلوگيري از خسارتهاي بيشتر نتيجه برگزيت بود. تحليلگران معتقدند ادامه فروش سهام به دليل نگراني از تاثير اين همه پرسي بر آينده سهام‌هاي بورس است. بورس آمريکا 5.37 درصد ضرر ديد . خسارت سنگين بر بازارهاي بورس آمريکا و اروپا هشداري نسبت به ادامه کاهش پوند دربرابر دلار است.موسسه رتبه‌بندي اس‌اندپي با استناد به خطر چارچوب سياسي کم‌اثر،‌ بي‌ثبات‌تر و غيرقابل‌پيش‌بيني‌تر بريتانيا پس از خروج از اتحاديه اروپا، رتبه اعتباري بريتانيا را با کاهشي دو پله‌اي از AAA به AA کاهش داد. موسسه رتبه‌بندي فيچ نيز رتبه اعتباري اين کشور را يک درجه کاهش داد. هر دو موسسه چشم‌اندازي منفي را براي اين کشور پيش‌بيني کردند. موسسه خدمات سرمايه‌گذاري موديز هم چشم‌انداز اعتباري بريتانيا را از حالت باثبات به حالت منفي تنزل داده بود.

تحرکي تازه در اتحاديه اروپا

رهبران آلمان، فرانسه و ايتاليا دیروز تاکيد کردند که تا زماني که بريتانيا ماده پنجاه پيمان ليسبون را براي خروج از اتحاديه اروپا فعال نکند حاضر به گفتگوهاي غير رسمي‌در اين باره با بريتانيا نيستند.آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دیروز در برلين ميزبان فرانسوا اولاند رييس‌جمهور فرانسه و ماتئو رنتسي نخست‌وزير ايتاليا بود. رهبران سه کشور در پايان اين نشست بر "تحرکي تازه‌" براي تقويت اتحاديه اروپا تاکيد کردند. صدراعظم آلمان پس از ديدار با نخست‌وزير ايتاليا و رئيس‌جمهور فرانسه تأکيد کرد که اتحاديه اروپا نيازمند تدابير تاز‌ه‌اي است. او تصريح کرد که اين اتحاديه همچنان يکي از قدرت‌هاي اقتصادي برتر دنيا است و گفت: «ما نيازمند تحرکي تازه و اقداماتي جديد هستيم.»مرکل امنيت داخلي و خارجي اتحاديه اروپا، مبارزه با تروريسم، ايجاد فرصت‌هاي شغلي جديد، افزايش توا‌ن رقابت در بازار و رشد اقتصادي اتحاديه اروپا را از جمله زمينه‌هايي خواند که نيازمند ارائه پيشنهادهاي تازه‌اي هستند. او همچنين تأکيد کرد که بايد راهکارهايي براي جذب جوانان کشورهاي عضو اتحاديه اروپا انديشيده شود.

 اعضاي اتحاديه اروپا خواستار خروج هرچه سريع‌تر بريتانيا از اين اتحاديه هستند اما ديويد کامرون مي‌گويد مذاکرات رسمي‌خروج بريتانيا زماني آغاز خواهد شد که نوع روابط آينده کشورش با اتحاديه اروپا مشخص شده باشد. کامرون اعلام کرد اين به عهده نخست‌وزير جديد خواهد بود تا ماده پنجاه پيمان ليسبون را فعال و روند خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا را آغاز کند.
جان کري وزير خارجه‌امريکا در جريان سفر به لندن و بروکسل، سران بريتانيا و اتحاديه اروپا را دعوت کرد که اجازه ندهند تا خشم، روند جدايي‌شان را مسموم کند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، واشنگتن از نتيجه‌ همه‌پرسي هفته گذشته نگران است اما اصرار دارد که همکاري‌هايش با بريتانيا و اتحاديه اروپا در سطح بالايي حفظ شود.

هشدار درباره حمله به اقليت‌ها

شوراي مسلمانان بريتانيا از افزايش "تکان‌دهنده" اظهارنظرهاي نفرت‌گرايانه و هدف قرارگرفتن اقليت‌ها در بريتانيا بعد از راي مردم به خروج اين کشور از اتحاديه اروپا انتقاد کرده است. راي مردم بريتانيا به خروج از اتحاديه اروپا در همه‌پرسي روز پنج‌شنبه ۲۳ ژوئن که به اعلام استعفاي نخست‌وزير و بحران در حزب مخالف کارگر منجر شد، فضاي سياسي و اجتماعي بريتانيا را به شدت ملتهب کرده است. ديروز همچنين به دنبال پيدا شدن يک بسته مشکوک در منطقه «سنت پل» در لندن، ساختمان‌هاي اين منطقه تخليه شده و پليس اقدام به مسدود کردن خيابان‌ها کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین