کد خبر: ۳۲۹۹۷
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۶
نسخه جدید بسته حمایت از تولید و صادرات گمرك در چارچوب سیاستهای اقتصاد مقاومتی منتشر شد.
یكی از مهم‌ترین بندهای نسخه جدید بسته حمایتی گمرك، ثبت الكترونیكی اطلاعات شركت‌های تولیدی در سامانه جامع گمركی و ارائه خدمات هوشمند به تولیدكنندگان در سریع‌ترین زمان ممكن است. با توجه به راه‌اندازی كارشناسی مجازی (متمركز) واردات از طریق سامانه جامع گمركی، حدود ۲۵۰شركت تولیدی شناسایی و مقرر گردید اظهارنامه‌های مرتبط با شركت‌های مذكور در مسیر سبز قرار گرفته و بلافاصله و بدون هرگونه كارشناسی به مرحله صندوق و پرداخت هزینه‌های مربوط هدایت شوند. پس از صدور پروانه الكترونیك محموله‌های مرتبط با اظهارنامه در درب خروج مورد بررسی اجمالی قرار گرفته و بدین ترتیب در حداقل زمان ممكن تشریفات گمركی پایان می‌پذیرد. 
این لیست اولیه بوده و در صورت تمایل، هر یك از شركت‌های تولیدی می‌توانند جهت بهره‌مندی از تسهیلات هوشمند سامانه جامع گمركی مدارك و مستندات خود را به معاونت فنی و امور گمركی ارائه نمایند تا پس از بررسی و تایید از تسهیلات سامانه جامع گمركی بهره‌مند شوند.
همچنین براساس نسخه جدید بسته حمایت از تولید گمرك، مهلت سررسید ضمانت‌نامه‌های بانكی برای مواد اولیه، ماشین‌آلات خط تولید، قطعات منفصله(CKD) و قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی، انواع دارو، لوازم و تجهیزات پزشكی، ماشین‌آلات راهسازی، تجهیزات كارگاهی و معدنی افزایش یافته و تا اواسط بهمن ماه سال‌جاری تعیین شده است.
نگهداری بخشی از كالا به‌عنوان وثیقه حقوق ورودی كالای ترخیصی از دیگر تسهیلات گمرك به واحدهای تولیدی است و بر این اساس حداكثر مهلت استفاده از این تسهیلات برای مواد اولیه، ماشین‌آلات خط تولید، قطعات منفصله و قطعات یدكی مورد نیاز واحدهای تولیدی ۶ ماه تعیین شده است. حذف مهلت سررسید ضمانت‌نامه برای كالاهای ورود موقت موضوع ماده ۵۱ قانون امور گمركی به استثنای گندم از دیگر تسهیلاتی است كه گمرك به واحدهای تولیدی ارایه می كند. اعطای تسهیلات بانكی در راستای بند(ت) ماده (۳۸) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی كشور برای پذیرش حداقل اسناد گمركی نیز از دیگر تسهیلاتی است كه برای حمایت از تولیدكنندگان پیش‌بینی شده است.
همچنین در این بسته حمایتی به‌طور ویژه بندی در حمایت از واحدهای تولیدی لوازم خانگی آمده و با برگزاری جلسات مشترك با وزارت صمت و اتحادیه‌های لوازم خانگی و وسایل برقی، دستورالعمل بند (چ) ماده ۳۸قانون رفع موانع تولید مبنی بر طراحی و تهیه میزان تسهیلات براساس درصد تولید (عمق) ساخت و مونتاژ كالا تهیه گردیده است كه پس از تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ خواهد شد.

تسهیلات گمرك برای صادركنندگان
در این بسته حمایتی تسهیلاتی هم برای صادركنندگان در نظر گرفته شده كه مواردی از آن قبلاً اجرایی شده بود و تسهیلات جدیدی در این نسخه به آن اضافه شده است. براساس این بسته حمایتی ومطابق با ماده (20) بند (ث) ماده (38) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور ، ورود موقت مواد اولیه و كالاهای متعلق به واحد های تولیدی دارای پروانه تأسیس یا پروانه بهره برداری جهت پردازش موضوع ماده (51) قانون امور گمركی در حكم كالای مجاز تلقی و به میزان تضمین برای ترخیص موقت كالاهای مزبور صرفا معادل حقوق ورودی و سایر مبالغ متعلق به ورود قطعی خواهد بود.ضمنا امكان صدور كالاها ی دارای پروانه كاربرد علامت استاندارد معتبر بدون نیاز به اخذ مجوز موردی از سازمان استاندارد میسر شد.
همچنین بررسی پرونده های استرداد حقوق ورودی به موجب مكاتبات متعدد به برخی گمركات تفویض اختیار گردید كه عبارتند از : گمرك شهریار(تهران)، یزد، مشهد، قزوین، اصفهان ،زنجان ، سهلان ، ارومیه ، بندرانزلی، نوشهر ، شیراز، تبریز، بندرامام خمینی(ره) ، زاهدان ، جلفا ، بیرجند، سمنان، شهیدرجایی بندرعباس،اراك و فرودگاه امام خمینی (ره) . بر اساس این بسته حمایتی بررسی و اجازه صدور مجوز ورود موقت مواد اولیه جهت پردازش به گمركات سمنان، قزوین، تهران، یزد، شیراز، ارومیه، نوشهر، تبریز، مشهد، بندرانزلی، اصفهان، زنجان، شهید باهنر و بندر لنگه ( دو گمرك اخیر الذكر برای كارتن خالی جهت بسته بندی میوه و تره بار) ، گمرك فرودگاه امام خمینی (ره) (صرفا برای طلا) ، گمرك كرمانشاه (صرفا برای كیسه خالی) مشهد و گلستان(گندم)تفویض اختیار شده است. همچنین بخشی از این بسته حمایتی به ارائه تسهیلات و تسریع در فرآیند صدور فرآورده های نفتی و مشتقات اختصاص دارد.

ارائه تسهیلات ویژه به فعالان اقتصادی مجاز(AEO)
یكی از مهم‌ترین برنامه های راهبردی گمرك در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ارائه تسهیلات به فعالان اقتصادی مجاز(AEO) است، به‌طوری كه اگر اشخاص حقیقی و حقوقی در خدمت تولید بوده و فعالیت‌های اقتصادی شفافی دارند مشمول تسهیلات ۱۷ گانه خواهند بود كه در این بسته حمایتی به تفصیل در خصوص این تسهیلات توضیح داده شده است.
چگونگی عضویت در لیست فعالان مجاز اقتصادی گمرك و تسهیلات 17 گانه به تفصیل در سایت گمرك ایران آمده است.

تسهیلات گمرك و استاندارد برای تولیدكنندگان و صادركنندگان
به منظور حمایت از تولید و تسهیل در امور صادركنندگان ، گمرك و استاندارد تسهیلات جدیدی ارائه می‌كنند.با توجه به این بسته حمایتی امكان صدور كالاها بدون نیاز به اخذ مجوز موردی از سازمان در خصوص ،صادركنندگان دارنده گواهی صادركننده برتر از سازمان استاندارد و كالاهای دارای پروانه كاربرد علامت استاندارد معتبر فراهم شده است. 

همچنین امكان ورود كالاها بدون نیاز به اخذ مجوز موردی از سازمان استاندارد فراهم گردیده و واحد های تولیدی كه مستقیماً به موجب بند (ت) از ماده 38 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و آیین نامه آن مبادرت به واردات مواد اولیه و تجهیزات حد واسط و اجزاء و قطعات ماشین آلات خط تولید در حد نیاز سالانه آنها و شمول استاندارد اجباری می نمایند، پس از اخذ یكبار مجوز از سازمان استاندارد می توانند در موارد بعدی با ارائه گواهینامه ثبت مواد اولیه / حد واسط ( همان كالا با همان مشخصات ) پس از تأیید سازمان استاندارد بدون نیاز به اخذ مجوز جدید با رعایت سایر مقررات كالای خودرا وارد نمایند.
ضمنا شركت های بازرگانی صرفاً با ارائه قرارداد بین شركت و واحد تولیدی با تاریخ قبل از ثبت سفارش می توانند مبادرت به واردات كالاهای یاد شده نمایند.واحد های تولیدی كه مستقیماً كالاهای سرمایه ای و ماشین آلات خط تولید خودرا با تأ یید دستگاه ذیربط وارد می نمایند وكالاهای ورود موقت ( مشمول استاندارد اجباری) نیز به تشخیص گمرك مطابق مندرجات مواد 50 و 51 قانون امور گمركی از شمول كنترل و نظارت سازمان استاندارد معاف خواهند بود.

دسترسی آزاد به آمار و اطلاعات خدمت دیگری از گمرك برای حمایت از تولید و صادرات
اینكه چه كالایی با چه ارزشی و به كجا صادر می‌شود خدمت جدیدی از گمرك به صادركنندگان است تا هر یك از تولیدكنندگان و صادركنندگان به‌صورت آنلاین این اطلاعات را دریافت و در صورت امكان نسبت به برنامه‌ریزی جهت صادرات به همان كشورها اقدام نمایند. همچنین اطلاعات واردات هر گروه كالایی به تفكیك وزن، ارزش و كشور هم به‌صورت آنلاین در سایت گمرك قرار داده شده تا تولیدكنندگان اگر امكان تولید همان كالا را دارند پیشنهاد تغییرات تعرفه‌ای یا دریافت تسهیلات گمركی برای تولید همان كالا در داخل كشور را ارائه كنند. 
سامانه گزارشات روزانه آمار تجارت خارجی در راستای اجرای سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و شفاف سازی اقتصاد و سالم سازی آن و راه اندازی پنجره واحد تجارت فرامرزی مطابق بند (ج) ماده (38) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور و نیز قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تهیه شده و گمرك جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار با هدف شفاف سازی امر تجارت و امكان اتخاذ تصمیمات آگاهانه توسط مدیران ، مسئولین ذیربط و تجار و ... به صورت روزانه اقدام به انتشار اطلاعات آمار مقدماتی تجارت خارجی می نماید.
منبع: گمرك
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین عناوین