کد خبر: ۳۳۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۳
واکنشهای تند به ادعای بی اساس سرویس اطلاعاتی آلمان
سرویس اطلاعاتی آلمان به تازگی ادعا کرده که ایران تلاش کرده مواد هسته‌ای تهیه کند و این کار را خلاف توافق هسته‌ای‌ ایران با گروه 1+5 دانسته است. اگرچه این قبیل اظهارات در گذشته نیز مطرح شده بود اما ادعای سرویس اطلاعاتی آلمان با واکنشهای زیادی رو به رو شد.

کورش شرفشاهی - سرویس اطلاعاتی آلمان به تازگی ادعا کرده که ایران تلاش کرده مواد هسته‌ای تهیه کند و این کار را خلاف توافق هسته‌ای‌ ایران با گروه 1+5 دانسته است. اگرچه این قبیل اظهارات در گذشته نیز مطرح شده بود اما ادعای سرویس اطلاعاتی آلمان با واکنشهای زیادی رو به رو شد.مهمترین این موارد مطالبی است که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری خود گفته است. وی در این رابطه میگوید: ما هیچ نشانه‌ای دال بر نقض برنامه‌ جامع اقدام مشترک (برجام)‌ از سوی ایران نداریم، به ویژه این‌که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده است که ایران هم‌چنان به تعهدات مرتبط هسته‌ای‌اش طبق این توافق عمل می‌کند. ما گزارش‌های آلمان را دیده‌ایم و بر این باوریم که این کشور دیدگاهش را به اشتراک گذاشته است و نمی‌گوید که ایران برجام را نقض کرده است.جان کربی درباره‌ اظهارات دبیرکل سازمان ملل که گفته بود فعالیت موشکی ایران با روح سازنده برجام ساز گار نیست، گفت: ما هیچ شواهدی دال بر نقض برجام نداریم. این فعالیت‌ها (برنامه موشکی ایران) خلاف برجام نیست، هر چند که ما هم‌چنان نگرانی‌هایی در این زمینه و مسائل حقوق بشری داریم اما تاکید می‌کنم که برجام نقض نشده است.وی تصریح کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وظیفه راستی‌آزمایی و نظارت بر پایبندی ایران به تعهداتش را دارد و هم‌چنان به انجام مسئولیت خود مبنی بر تایید اجرای تعهدات ایران ادامه می‌دهد. ما اکنون نظارت کافی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران داریم تا در صورت تخلف این کشور بتوانیم متوفقش کنیم. ما هیچ شواهدی را که نشان دهد ایرانی‌ها تخلف می‌کنند، نداریم. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه از خبرنگاران خواست تا درباره‌ این‌که خرید مواد هسته‌ای دارای کاربرد دو گانه توسط ایران پیش از انعقاد برجام انجام شده یا پس از آن، با مقامات آلمانی گفت‌وگو کنند و توضیحات بیش‌تر را از آنها بخواهند.وی در پاسخ به این که برنامه موشکی بالستیک ایران، با روح برجام مخالف است یا نه، گفت: من کارشناس روح توافق نیستم و شما را به مقامات آلمان ارجاع می‌دهم، همان‌هایی که این گزارش را نوشته‌اند و باید درباره‌ نتیجه‌گیری‌شان صحبت کنند. تاکید می‌کنم ایران به تعهداتش طبق برجام عمل کرده است و من نمی‌خواهم بیش از این درباره‌ روح این توافق و معنی آن صحبت کنم.کربی افزود: برجام هیچ گاه بر مبنای اعتماد نبوده است. هیچ گاه درباره‌ این که چه احساسی درباره‌ ایران داریم نبوده است، بلکه بر مبنای پایبندی ایران به تعهداتش بوده است و آنها چنین کرده‌اند. ما نیز به تعهدات‌مان عمل می‌کنیم. ابزارهایی وجود دارد که در صورت تخلف آنها از تعهداتش، آن را متوجه می‌شویم و تا زمانی‌که آنها به تعهداتشان پایبند بمانند، جامعه بین‌الملل نیز به تعهداتش عمل می‌کند.

توطئه جدید علیه ایران است

از سوی دیگر رئیس سازمان انرژی اتمی هم‌زمانی ادعاهای مرکل و اظهارات بان‌کی‌مون علیه جمهوری اسلامی ایران را حاکی از ایجاد توطئه‌ای جدید علیه کشورمان دانست و بر جلوگیری به‌هنگام از آن تاکید کرد. به گزارش ایلنا، علی‌اکبر صالحی تصریح کرد: البته بنده برای صحبت کردن در این خصوص احتیاط می‌کنم و نگرانم که بگویند بحث سیاسی است اما احساس می‌کنم اتفاقاتی در حال روی دادن است زیرا آقای بان کی مون و خانم مرکل حرف‌های عجیبی زده‌اند. وی با اشاره به ادعاهای مقامات آلمانی مبنی بر تلاش ایران برای خرید تجهیزات مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای گفت: اول چنین ادعاهایی مطرح کردند و بعد گفتند سازمان انرژی اتمی چنین خریدی نکرده بلکه بیشتر برای وزارت دفاع ایران بوده است. صالحی هشدار داد:‌ احساس می‌کنم در حال زمینه‌چینی و پخت و پز علیه ما هستند و ما باید گوش به زنگ باشیم. معاون رئیس‌جمهور در پاسخ به این ادعاها افزود: به طور منطقی وقتی یک کانال خرید در برجام تعبیه کرده‌ایم دیگر ضرورتی ندارد که سازمان انرژی اتمی بخواهد دستگاهی را به طور غیرمستقیم از بازار سیاه خریداری کند که هم هزینه بیش‌تری دارد و هم خطر آلودگی احتمالی خواهد داشت. وی گفت: می توانیم تجهیزات لازم را از منشأ اصلی‌اش بخریم به کانال خرید اعلام کنیم و آنان شرایطش را مهیا می‌کنند تا با قیمت ارزان‌تر در زمان سریع‌تر با کیفیت بهتر و با اطمینان بیش‌تر تجهیزات لازم را بخریم. ضرورتی ندارد که سازمان انرژی اتمی بخواهد خرید غیررسمی انجام دهد ما این همه زحمت کشیدیم و برجام را به اینجا رساندیم که یک کانال خرید هم داشته باشیم و خرید را هم از این کانال انجام دهیم اکنون چگونه ممکن است خودمان را به دردسر بیندازیم؟ رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: البته این به ما مربوط نیست به وزارت امور خارجه مربوط است و دوستان حتماً رصد می‌کنند، متوجه هستند و قطعاً با پیش‌بینی‌های لازم اقدامات لازم را خواهند کرد تا این را در نطفه خفه کنند.وی تاکید کرد: باید به آقای بان کی مون بابت سخنان دو پهلویش و به خانم مرکل اعتراض جدی شود البته من نظر شخصی‌ام را به عنوان یک هموطن می‌گویم و این موضوع ربطی به سازمان انرژی اتمی ندارد اما امیدوارم زودتر جلو این توطئه گرفته شود. صالحی با اشاره به هم‌زمانی اظهارات بان کی مون و مرکل بار دیگر افزود: به نظر بنده توطئه‌ای در حال ایجاد است وگرنه دلیلی ندارد که آقای بان کی مون و خانم مرکل داد و بیداد و فریاد راه بیندازند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار