کد خبر: ۳۳۳۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۵
ایمیدرو ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سه ماه بهار امسال را بیش از دو برابر واردات این کالاها اعلام کرد.
در فصل بهار امسال ارزش صادرات زنجیره معدن و صنایع معدنی از 1.9 میلیارد دلار فراتر رفت در حالی که در همین مدت،‌ کشور تنها شاهد واردات 821 میلیون دلار کالای معدنی و صنایع معدنی بود.
این مقایسه نشان می دهد ارزش صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی 2.4 برابر واردات این محصولات در سه ماه ابتدای سال 95 بوده است. همچنین در این مدت افزون بر 938 میلیون دلار کالا از زنجیره فولاد صادر شد، به طوری که 47 درصد از کل ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی را دربرگرفت. پس از آن صادرات 323 میلیون دلاری زنجیره مس سهم 16درصدی را در اختیار گرفت و در رتبه دوم صادرات معدن و صنایع معدنی ایستاد.
آمارهای ایمیدرو نشان می‌دهد، در سه ماه ابتدای امسال، کالاهایی همچون فولاد و مس و زنجیره مرتبط با آنها، سنگ‌آهن،‌ سیمان، انواع سنگ، سرب و روی، زغال‌سنگ،‌ مولیبدن، میکا و تیتانیوم به بازارهای هدف صادر شد. 
از سوی دیگر در بخش واردات نیز زنجیره فولاد و محصولات مرتبط، سهم 70 درصدی داشت به طوری که 580 میلیون دلار از واردات این بخش را در اختیار گرفت. پس از آن زنجیره آلومینیوم با سهم نزدیک به 9درصدی، در رتبه دوم واردات بخش معدن و صنایع معدنی قرار گرفت و طی این مدت 71.4 میلیون دلار آلومینیوم وارد کشور شد. در مدت سه ماه بهار،‌ محصولات وارداتی معدن و صنایع معدنی شامل تیتان، زغال‌سنگ و کک، مس،‌ سنگ، سنگ‌آهن، ‌نیکل،‌ سیمان،‌کروم، ‌آنتیموان و ...بودند. 
این اطلاعات نشان داده است چین، عراق، امارات،‌ ترکیه و ایتالیا به ترتیب پنج کشور نخست خریدار محصولات معدنی و صنایع معدنی ایران در سه ماه بهار شدند به طوری که چین با 400 میلیون دلار در جایگاه نخست و عراق با 216 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 208 میلیون دلار، ترکیه با 195 میلیون دلار و ایتالیا با 133 میلیون دلار در رتبه دوم تا پنجم قرار گرفتند. جایگاه ششم تا دهم صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی به عمان، اسپانیا، ‌افغانستان، تایوان و هند اختصاص یافت که به ترتیب سهم 10 میلیون دلاری، 104 میلیون دلار، 73.5 میلیون دلار، 73.3 میلیون دلار و 65 میلیون دلار داشتند.
این گزارش حاکی از آن است که در بین کشورهای صادرکننده تولیدات معدنی و صنایع معدنی به ایران، چین با 321 میلیون دلار، رتبه اول را تصاحب کرد. پس از آن امارات متحده عربی با 158 میلیون دلار، هند با 83 میلیون دلار، کره جنوبی با 77 میلیون دلار و ترکیه 47 میلیون دلار قرار گرفتند. کشورهای آلمان،‌ تایوان، ‌ایتالیا، آذربایجان و روسیه نیز به ترتیب 38 میلیون دلار، 15 میلیون دلار، 11 میلیون دلار، 7.6 میلیون دلار و 7.02میلیون دلار محصولات معدنی و صنایع معدنی به ایران صادر کردند.
منبع: ايميدرو
نام:
ایمیل:
* نظر: