کد خبر: ۳۳۳۵۱
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۵
واکنش سازمان انرژی اتمی به اتهامات فریدون عباسی
روابط عمومی سازمان انرژی اتمی به اظهارات اخیر فریدون عباسی نسبت به علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی واکنش نشان داد.
روابط عمومی سازمان انرژی اتمی به اظهارات اخیر فریدون عباسی نسبت به علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی واکنش نشان داد. به گزارش ایرنا، روابط عمومی سازمان انرژی اتمی در اطلاعیه ای در پاسخ به اظهارات اخیر فریدون عباسی (رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی) آورده است: شما خود را مظهر اعطاء و سلب حق کرده اید و گفته اید که نان به نرخ روز خورها حق انتقاد از برجام را ندارند. به راحتی اتهام می زنید و به خود حق می دهید که مصدر سلب و اعطاء حق دیگران باشید. شما یکی از بزرگترین دانشمندان هسته ای ایران و جهان که به حسن اخلاق اشتهار دارد و مایه افتخار کشور می باشد، را به خوردن نان به نرخ روز، حزب باد، دروغگویی به نمایندگان مجلس و مردم متهم کرده اید و گفته اید که: ' باید مراقب اینها باشیم. نباید اجازه بدهیم این افراد رنگ عوض کنند و الان مواضع ضد آمریکایی بگیرند. اینها خودشان به آغوش آمریکا رفتند و این مسائل را پذیرفتند. صلاحیت ندارند بیایند و در شرایط فعلی از برجام انتقاد کنند. اینها مدافع برجام بودند و باید از صحنه سیاسی کشور حذف شوند. '

در ادامه این اطلاعیه آمده است: ما در پاسخ به این مطالب ناروا سخنان خودتان را به خودتان برمی گردانیم تا وجدانتان و البته وجدان عمومی و مردم خود قضاوت کنند. هرچند که وجدان عمومی همین چند ماه پیش در بحبوحه انتخابات مجلس پاسخ شما را داد. چرا بدون دلیل و مستند اتهام مخالفت با برجام به ایشان می زنید تا بتوانید اتهام حزب بادی و نان به نرخ روز خوردن را وارد کنید؟ این اتهامات چیزی جز مغشوش گفتن ناشی از تب سیاسی نیست.

این اطلاعیه می افزاید: پاسخ به این مطالب بی اساس، اگر منافع ملی و توجه به ارزش های اخلاقی مانع نباشد، بسیار کوتاه و گویاست. اما افسوس که باید با زبان و دهان بسته سخن گفت. شما بی دلیل ایشان را متهم به مخالفت با برجام می کنید و بعد هم حکم صادر می کنید که ایشان حق مخالفت با برجام را ندارد. کدام اظهار و استدلال ایشان را در مخالفت با برجام دیدید که چنین حکم ناروایی صادر می کنید؟ ایشان که همچنان عمیقاً معتقد است که در بعد فنی هیچکدام از حقوق و برنامه های هسته ای کشور صدمه ای ندیده است بلکه راه برای توسعه این صنعت باز شده است. بسیاری از ادعای فنی مورد اشاره شما آنقدر آمیخته به بغض و عداوت است که تفکیک آن را از واقعیت برای خواننده دشوار می کند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: چرا حال که کشور قادر شده است ولو به زعم شما بالاجبار (که صد البته چنین نیست) آب سنگین خود را به بازارهای پیشرفته دنیا بفروشد، آن را خسران مبین می بینید؟ آیا ترجیح می دهید ده ها بلکه صدها تن آب سنگین تولیدی که در حال حاضر مورد نیاز کشور نیست، را در مخازن نگهداری کرده و کشور را از بازارهای ارزشمند این کالای استراتژیک که برای ادامه تولید به آن نیاز دارد، به دلیل عشق به انزوا، محروم نمایید؟!!

در بخشی از این اطلاعیه بیان شده است: این چه استدلالی است که می گویید: ' چه خوب شد که ...(مقامات عالیه کشور)، مجلس محترم و شورای عالی امنیت ملی ورود پیدا کرده اند و ...اجماعی در کشور بوجود آمد که به دولت اجازه بدهند برود و این کار خبطی را که دنبالش رفته است، اجرا کند.' آیا می دانید با این سخنان مقامات و مراجع عالی کشور را متهم به صدور اجازه انجام کار خبط می کنید؟!!

می گویید: 'اینها دچار توهم دانایی هستند...اطلاعات واقعی را کتمان می کنند...شما باید به ما احترام می گذاشتید و اول ما را وارد می کردید...' بعد هم بدون اینکه خود متوجه شوید مردم را متهم به ناآگاهی و نادانی و رای دادن به این گروه می کنید. می خواهید که دولت به جای مذاکره به سمت غنی سازی 56% می رفت. خوب چرا شما که در دوره صدور قطعنامه های تحریمی فرصت غنی سازی 56% داشتید، چنین نکردید؟ چرا اصرار به ادامه تولید ماشین های نسل اول به جای جایگزینی آنها با نسل پیشرفته تر داشتید؟ در خصوص راکتور اراک هم تناقضات فنی و سیاسی آشکاری در اظهاراتتان است. ما وجدان عمومی را به خواندن دوباره آن و قضاوت در این باره فرا می خوانیم.

روابط عمومی سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از این اطلاعیه آورده است: حل مشکل مواد اولیه (اورانیوم طبیعی) از نظر شما بسیار ساده است و فرانسه را به عنوان نمونه مطرح می کنید. اما غافل از آن هستید که اگر با جهان در تعامل نباشید و زیر چنبره تحریم گرفتار باشید، نمی توانید مانند فرانسه روی منابع دیگر کشورها حساب باز کنید.

با این وجود اگرچه همواره ریاست محترم سازمان آماده و پذیرای انتقادات و پیشنهادات سازنده بوده اما در نحوه و چگونگی بیان این انتقادات و پیشنهادات توصیه ما به تقوی، ترس از خدا، رعایت اخلاق و انصاف، پرهیز از کینه، بغض، عداوت و حسادت است.

برچسب ها: صالحی ، عباسی ، انرژی اتمی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار