کد خبر: ۳۳۴۲۸
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲
معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی ایران گفت: دولت با ایجاد مشوق ها و حمایت های مختلف در قالب چارچوب های قانونی برنامه ریزی شده، عزم جدی برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط دارد.
علی یزدانی در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان افزود: یکی از ماموریت های شرکت شهرک های صنعتی در استان ها در حوزه زیر ساختی که مسئولیت آن با شرکت های زیر مجموعه وزارت نیروست، ایجاد تعامل با دستگاه های اجرایی است که می تواند به نفع شرکت شهرک های صنعتی برای توسعه بیش از پیش صنعت در استان تمام شود. 
وی یادآورشد: رسالت های این سازمان در دو حوزه ایجاد و توسعه زیر ساخت های صنعتی و دیگری حمایت از صنایع کوچک و متوسط، تعریف می شود.
یزدانی اظهار کرد: در استان مهمی همچون زنجان که ظرفیت های بسیاری در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری دارد، به حتم با یک تلاش جمعی، همفکری و همگرایی بیشتر می توان منشا اثر بیشتر برای مردم منطقه بود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت این اراده را برای تحرک بخشی بیشتر در استان زنجان در دستور کار خود دارند.
وی خاطر نشان کرد: وجود 20 شهرک و ناحیه صنعتی با بیش از یک هزار و 400 واحد صنعتی و بیش از یک هزار و 800 جواز تاسیس برای سرمایه گذاران، نشان دهنده فراهم بودن زمینه سرمایه گذاری بیش از پیش در این استان است.
یزدانی ادامه داد: از سوی دیگر وجود چندین شهرک خصوصی که موفق به دریافت مجوز یا بهره برداری شده اند، نشان می دهد که وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگی لازم برای توسعه شهرک های صنعتی با مشارکت بخش خصوصی را دارد.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی ایران گفت: یکی دیگر از رسالت های این سازمان علاوه بر ایجاد و توسعه زیر ساخت ها، حمایت از صنایع کوچک و متوسط است.
وی اضافه کرد: هم اکنون تعداد صنایع کوچک و متوسط دارای مجوز بهره برداری در کشور به 84 هزار و 500 واحد صنعتی می رسد.
یزدانی ابراز کرد: استان زنجان نیز از آمار مستثنی نیست و بیش از 92 درصد صنایع آن، کوچک و متوسط هستند که در داخل و خارج از شهرک های صنعتی قرار گرفته اند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: آسیب پذیری صنایع کوچک در کل کشور بیش از صنایع بزرگ است چرا که صنایع بزرگ با بازار داخل و خارج و نحوه تامین منابع مالی آشنا هستند و با بهره گیری از واحدهای آموزشی و تحقیق و توسعه در مسیر به روز رسانی تولید خود حرکت می کنند.
وی افزود: اغلب واحدهای صنعتی کوچک نیاز به همراهی و حمایت سازمانی دارند و در این میان راه اندازی خوشه های صنعتی می تواند موثر باشد.
یزدانی به آغاز تعامل با فرا بورس برای صنایع کوچک از سال جاری در قالب بیش از 60 صنعت اشاره کرد و یادآورشد: این اقدام در مسیر تامین مالی صنایع کوچک و متوسط گام موثری بود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی گفت: در سال جاری به بیش از 100 هزار نفر از مدیران بنگاه های اقتصادی، بازاریابان و فعالان بخش های مهارتی آموزش داده خواهد شد.
وی با بیان اینکه در حوزه صادرات بیش از یک هزار و 200 واحد صادراتی در کشور در میان صنایع کوچک و متوسط وجود دارد، اظهار کرد: یکی از سیاست های سال جاری که حول برنامه های اقتصاد مقاومتی پیش بینی شده است، تشکیل کنسرسیوم های صادرات و شرکت های مدیریت صادرات است.
یزدانی به مشوق های پیش بینی شده در سالجاری برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تخفیف در حق انتفاع تا 80 درصد، افزایش تعداد اقساط تسهیلات تا 48 قسط، بخشودگی چهار هزار میلیارد ریالی از مجموع جرایم صنایع کوچک و اعمال نکردن تغییر در قیمت شهرک های صنعتی از جمله این مشوق های محسوب می شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت این نوع مشوق ها را نشان دهنده عزم دولت برای حمایت از سرمایه گذاری در داخل شهرک های صنعتی و نواحی اقتصادی برشمرد و از انعقاد تفاهم نامه ای با اتاق اصناف برای راه اندازی شهرک های تخصصی صنفی خبر داد.
وی بر لزوم تشکیل زون ها و نواحی تخصصی تاکید کرد و ادامه داد: دستگاه های مختلف از جمله جهاد کشاورزی میتوانند در این زون ها و شهرک های تخصصی متناسب با نیاز خود، اقدام به راه اندازی شهرک صنعتی تخصصی کنند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی را مستلزم همکاری تمام قوا خواند و گفت: در صورتی که در این زمینه همه اقشار و گروه ها با هم عمل کنند، به حتم سیاست های اقتصاد مقاومتی محقق می شود.
در پایان این مراسم امیر حمیدنیا، با حفظ سمت در مدیرعاملی شرکت آب منطقه ای زنجان به عنوان مدیرعامل جدید شرکت شهرک های صنعتی معرفی و از خدمات ناصر صیدی مدیرعامل قبلی این شهرک تقدیر شد.
امیر حمیدنیا از 6 سال قبل مسئولیت شرکت آب منطقه ای زنجان را در اختیار گرفته است و تا زمان تعیین مدیرعامل جدید، به عنوان سرپرست سمت مدیرعامل این شرکت را بر عهده خواهد داشت.
طی سه ماه گذشته تاکنون، ناصر فغفوری ضمن حفظ سمت در ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، به عنوان سرپرست مسئولیت شرکت شهرک های صنعتی زنجان را برعهده گرفت.
منبع: ايرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: