کد خبر: ۳۳۴۴۸
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹
در اقتصاد هر نوع رانت و سهمیه‌بندی باعث به وجود آمدن فساد خواهد شد صادرات باید بر اساس توانایی و قدرت شرکت‌ها باشد نه به خاطر قرار گرفتن در مرزهای غربی کشور یا داشتن رانت خاص.
مجتبی خسروتاج در نشست خبری هفته قبل خود در خصوص صادرات سیمان به عراق اعلام کرد تنها کارخانه‌هایی که در غرب کشور قرار دارند مجاز به صادرات سیمان به عراق هستند.
در این خصوص عضو هیئت مدیره شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر با غیرحرفه‌ای دانستن اظهارات معاون وزیر صنعت در خصوص صادرات سیمان به عراق گفت: صحبت‌های آقای خسرو تاج بر خلاف قانون بوده و برای فعالان اقتصادی و صادرکنندگان عجیب است.
صفا کیش ادامه داد:‌ بر اساس ماده 104 برنامه پنجم که در برنامه ششم نیز وجود دارد صادرات کالا هیچ محدودیتی ندارد و هر فرد حقیقی و حقوقی می‌تواند کالای خود را بدون هیچ محدودیت و سهمیه‌بندی صادر کند اما معاون وزیر با انتخاب چند کارخانه سیمان که در غرب کشور قرار دارند سبب شده که در این صنعت فساد ایجاد شود.
وی افزود: در اقتصاد هر نوع رانت و سهمیه‌بندی باعث به وجود آمدن فساد خواهد شد صادرات باید بر اساس توانایی و قدرت شرکت‌ها باشد نه به خاطر قرار گرفتن در مرزهای غربی کشور یا داشتن رانت خاص.
صفاکیش ادامه داد: سال گذشته شرکت سیمان سپاهان بیشترین میزان صادرات کلینکر را با بهترین کیفیت و بالاترین قیمت به عراق داشت اکنون این منطقی نیست که این شرکت را به خاطر عرضه کالای باکیفیت و این که در مرکز کشور قرار دارند از این درآمد صادراتی محروم کنیم.
عضو هیئت مدیره شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر تصریح کرد: ما برای حضور فعال‌تر در بازار عراق تصمیم داشتیم که دستگاه آسیاب را در عراق مستقر کنیم اما با توجه به صحبت‌های اخیر آقای خسروتاج مبنی بر سهمیه‌بندی کارخانه‌ها برای صادرات این پروژه را متوقف کردیم زیرا ما اگر بخواهیم با توجه به صحبت‌های معاون وزیر صنعت عمل کنیم نمی‌توانیم کلینیکرهایی که تولید کارخانجات خودمان است را در عراق مصرف کنیم.
وی در پایان تصریح کرد: پیشنهاد ما به وزارتخانه این است که کف قیمت صادراتی برای بازار عراق  تعیین کند و میزان صادرات را در هر ماه مشخصا اعلام کنند و بعد اجازه دهند شرکت‌ها برای به دست آوردن این بازار با یکدیگر با توجه به شرایط ذکر شده رقابت با یکدیگر رقابت کنند.
منبع: ايلنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین عناوین