کد خبر: ۳۳۴۹۰
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳
یک فعال در صنعت قطعه سازی کشور معتقد است در صورت افزایش تعرفه واردات قطعات ، ورود قطعه برای برخی شرکتها و قطعه ساز نماها توجیه اقتصادی نداشته و واردات قطعات کاهش خواهد یافت.
جعفر نصیری افزود: در حال حاضر بخش مهمی از مشکل کیفی خودروها به استفاده از قطعات بی کیفیت و عمدتا چینی در خودروها باز می گردد در حالی که اصولا قطعه سازان داخلی نقشی در ورود این قطعات ندارند بلکه برخی قطعه ساز نما که در سالهای های گذشته به شرکتهای خودروسازی نفوذ کردند موجب افت کیفی خودروها شدند.
وی تصریح کرد: امروز برخی خودروسازان خود مستقیما واردکننده قطعات چینی هستند چنانچه در این راستا بسیاری از قطعه سازان داخلی را برای ورود قطعات چینی نیز تشویق می کنند .
وی افزود: البته در این شرایط شرکتهای خودروسازانی که خود واردکننده قطعات چینی هستند رقم واقعی تعرفه واردات را پرداخت نکرده  و با استفاده از برخی  تبصره ها تخفیفاتی را نیز دریافت می کنند.
وی تصریح کرد: متاسفانه تعدادی  قطعه ساز نما نیز که عمدتا وابسته به برخی از شرکتهای خودرویی هستند و بدون وجود واحدی مستقل برای  تولید، قرادادهای سنگینی را برای تامین قطعات با خودروسازان منعقد کرده و اقدام به واردات قطعه می کنند.
وی در ادامه با اشاره به ادامه مشکل نقدینگی در واحدهای قطعه ساز ی در کشور اظهار داشت: متاسفانه روز به روز اوضاع نقدینگی قطعه سازان بدتر می شود چنانچه این جریان بر افت تولید قطعه سازان تاثیر گذاشته است.
عضو انجمن قطعه سازان افزود: قطعا ادامه شرایط موجود در صنعت  قطعه سازی ایران باعث تداوم سیر تعطیلی در واحدهای قطعه سازی خواهد شد.
نصیری گفت: ضرورت دارد در چنین شرایطی برنامه و استراتژی دقیقی برای رفع مشکلات موجود در صنعت  خودرو و قطعه سازی کشور تعریف شود تا واحدهای تولیدی به خصوص قطعه سازان از شرایط فعلی خارج شود.
وی تصریح کرد: در صورت تدوین برنامه ای منسجم و دقیق در این بخش از صنعت شاهد رشد تولید و همچنین ارتقاء کیفی تولیدات در واحدهای قطعه سازی و نهایتا رشد کیفی خودروها در کشور خواهیم بود.
منبع: خبر خودرو
نام:
ایمیل:
* نظر: