کد خبر: ۳۷۶۱۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۰
دکتر صالح آبادی در آستانه 29 مهرماه، روز ملی صادرات، طی پیامی گام‌های بانک توسعه صادرات ایران برای تولید صادرات محور در پسا برجام را تبیین کرد.
به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل بانک توسعه صادرات ایران، درمتن پیامی که به این مناسبت از سوی رییس هیات مدیره و مدیر عامل این بانک صادر شد، با تبریک این روز به صادرکنندگان کشور آمده است: مجموعه کارکنان خدوم این بانک مصمم‌اند شاخص اثربخشی تامین مالی صادرات توسط بانک توسعه صادرات را بطور مستمر بهبود بخشند.
متن کامل پیام آقای دکتر علی صالح آبادی بدین شرح است:
صادرات به عنوان موتور محرکه اقتصاد و رمز بقای کشورها در بازارهای فرامرزی، نقشی مهم و راهبردی را در عرصه اقتصاد جهانی ایفا می‌کند. اهمیت توسعه صادرات درجهت نیل به رشد اقتصادی مطلوب، ایجاب می‌کند مجموعه دستگاههای متولی توسعه صادرات غیر نفتی، اعم از اجرایی و قانون گذار، بررسی و حل موانع و مشکلات موجود بر سر راه توسعه صادارت و تسهیل امور مرتبط با آن را همواره در اولویت قرار دهند. این امر بویژه در اجرای برنامه‌های بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در زمینه گذار از اقتصاد تک‌محصولی و متکی به نفت از اهمیتی مضاعف برخوردار می گردد.
بی تردید، توسعه تجارت خارجی و به ویژه صادرات از عوامل موثر در پیشرفت اقتصادی کشورها محسوب می‌گردد که می‌تواند علاوه بر رشد اقتصادی، افزایش توان رقابت پذیری کشورها درعرصه های بین المللی را تسهیل نماید. در این مسیر، مزیت های بی شمار رونق صادرات غیر نفتی، علاوه بر آن که صادر کنندگان ارجمند و نقش آفرینان عرصه جهاد اقتصادی را در بر می‌گیرد، سبب شکوفایی اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی جدید شده و عملکرد دولت را در کاهش اتکا به درآمدهای نفتی بهبود می بخشد.
در همین راستا، نقش آفرینی اگزیم بانک ایران به عنوان نهاد اصلی تامین مالی صادرات غیر نفتی در کشور و تلاش مضاعف و خستگی ناپذیر آن در مسیر ارائه خدمات و تسهیلات متنوع به کارآفرینان و فعالان اقتصادی کشور، به اذعان عموم صادرکنندگان برترو خوشنام و نیز مسوولان حوزه تجارت بین الملل چه در دوران تشدید تحریم‌های ظالمانه استکبارجهانی وچه اکنون در پسا برجام چشمگیر و درخور تحسین‌بوده است.
بانک توسعه صادرات ایران با نگاه به گسترش تجارت بین الملل و حمایت از تولید ملی بعنوان دو هدف مهم و راهبردی در توسعه صادرات غیرنفتی، همواره تقویت تولید صادرات محور و ایفای نقش محوری در تحقق سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی را سرلوحه فعالیت‌های خویش قرار داده و بحمدالله در این زمینه اقدامات اثر بخشی را در کارنامه خود ثبت نموده است.
نگاهی اجمالی به عملکرد اعتباری بانک در طول سالهای فعالیت نشان می‌دهد که سهم بانک توسعه صادرات در تامین مالی صادرات غیرنفتی کشور علیرغم برخی محدودیت ها در مسیرتعاملات اقتصادی بین‌المللی، از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است. اگزیم بانک ایران دستاوردهای متعدد خود را در تامین مالی طرح های کلان، اعم از اعطای خط اعتباری 83 میلیون یورویی به طرح احداث خط سوم انتقال برق ارمنستان با هدف صادرات گاز در قبال دریافت برق، تامین مالی 334 میلیون دلاری برای احداث و تجهیز فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار و گشایش بزرگترین اعتبار اسنادی بانک توسعه صادرات ایران در سال 1394 به ارزش 2میلیارد و 200میلیون یورو برای پروژه پتروشیمی بوشهر، مرهون حمایت‌های موثر و همه جانبه دولت محترم دانسته و امید دارد با تدوام این حمایت ها بتواند گام‌های بلندتری در حمایت از صادرات کشور برداشته و برگ زرین دیگری از دوران خدمت رسانی خویش را در مجموعه نظام بانکی کشور رقم بزند.
کلام آخر اینکه، در میان ابزارهای مختلف دولت برای حمایت از صادرات، اگزیم بانک ایران بازوی قدرتمند حاکمیت برای تقویت صادرات غیرنفتی کشور است. عملکرد آن دسته از کشورهایی که حمایت از صادرات را بطور جدی دنبال می نمایند حاکی است به ازای هر دلار صادرات، بین 15 الی 20 سنت برای تامین مالی صادرات اختصاص داده می شود در حالیکه این رقم در کشور ما بسیار پایین‌تر است. تامین منابع سرمایه‌ای کافی برای بانک توسعه صادرات موجب می‌شود این بانک با تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و صادراتی بویژه شرکت‌های دانش بنیان، ایجاد و توسعه طرح های میان مدت و بلندمدت را تسهیل نموده و زمینه های رشد پایدار اقتصادی کشور را فراهم نماید. اهداف کلان و برنامه میان مدت راهبردی این بانک نیز بر افزایش مستمر سهم محصولات دانش بنیان و تعداد مشتریانی که با حمایت بانک، به باشگاه صادرکنندگان کشور می‌پیوندند، تاکید داشته و مجموعه کارکنان خدوم این بانک مصمم اند شاخص اثربخشی تامین مالی صادرات توسط بانک توسعه صادرات را بطور مستمر بهبود بخشند.
اگرچه بانک توسعه صادرات ایران به دلیل عدم افزایش سرمایه 2500 میلیاردتومانی خود از منابع دولت از سال 86 تاکنون، به عنوان راه حلی جایگزین، استفاده از خطوط بانک مرکزی وسپرده گذاری صندوق توسعه ملی را برای تامین منابع لازم برای صادرکنندگان مدنظر قرار داده است، اما این منابع در مقایسه با چشم‌انداز تصویر شده برای تامین مالی صادرات کشور کافی نیست. از این روانتظار می رود سرمایه اگزیم بانک ایران متناسب با رشد صادرات کشور افزایش یابد . امید است با تحقق این مهم که از مطالبات بحق جامعه صادرکنندگان و بخش خصوصی نیز می باشد بتوانیم گام‌های موثرتری در مسیر رونق اقتصادی کشور برداریم.
علی صالح‌آبادی رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران
نام:
ایمیل:
* نظر: