کد خبر: ۳۷۷۲۴
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۲
مذاکرات کانادا و منطقه والونی بلژیک بر سر توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا، موسوم به سِتا (CETA) شکست خورد.
به گزارش فایننشال تایمز، تنها شش روز پیش از امضای این قرداد در بروکسل ، رای منفی پارلمان منطقه والونی بلژیک مانع تصویب این توافقنامه در سطح اروپا شده است. کریستیا فری لند، وزیر بازرگانی کانادا با بغض رو به خبرنگاران گفت: «برای من و کانادا مسلم شد که اتحادیه اروپا نمی تواند قراردادهای بین المللی ببندد. آن هم با کشوری مثل کانادا که ارزش هایش مانند ارزش های اروپایی است. کانادا ناامید شد، من هم واقعا ناامید شدم.»

پل منیت، رئیس منطقه والونی بلژیک و مخالف سرسخت این توافقنامه اظهار داشت: «متن کنونی برای ما قابل پذیرش نیست. روشن گفتم و باز هم تکرار می کنم. با نظام حل و فصل اختلافات مشکل داریم. شرکتهای چند ملیتی که در حقیقت شرکتهای کانادایی نیستند و تنها مقرشان آنجاست می توانند از این سیستم سوء استفاده کنند. پیشرفتها در این زمینه راضی کننده نیست». 27   کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین دولت فدرال بلژیک موافق این توافقنامه هستند، ولی مخالفت منطقه والونی بلژیک مانع تصویب آن شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار