کد خبر: ۳۸۳۹۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۹
دكتر محمدرضا خاني، مديرعامل و عضو هيات مديره بانك سرمايه در حاشيه سومين نمايشگاه بين‌المللي بورس، بانك، بيمه و خصوصي‌سازي و هشتمين نمايشگاه معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري كشور در كيش به پرسش هاي خبرنگار هفته نامه «بازار امروز» پاسخ داد.
دكتر محمدرضا خاني، مديرعامل و عضو هيات مديره بانك سرمايه در حاشيه سومين نمايشگاه بين‌المللي بورس، بانك، بيمه و خصوصي‌سازي و هشتمين نمايشگاه معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري كشور در كيش به پرسش هاي خبرنگار هفته نامه «بازار امروز» پاسخ داد كه مشروح خبر را در ادامه مي خوانيد:
بانك سرمايه به واسطه اينكه اكثر سهامداران آن را معلمين كشور تشكيل مي دهند از حساسيت ويژه اي نسبت به ساير بانك ها برخوردار است. همواره مديران اين بانك  اهداف اصلي و مهم خود را تبديل اين بانك به برترين بانك ايران و همچنين اداي دين نسبت به معلمين عنوان مي كنند. بايد به اين نكته توجه داشت از زمان سكانداري  مديريت بانك سرمايه از سوي هيات مديره جديد همواره تلاش شده است تا با چشم پوشي از گذشته به دنبال رفع مشكلات و سامان دادن به بي سرو ساماني هاي به وجود آمده ، باشد . از سوي ديگر مديريت بانك سرمايه به دنبال تحقق خواسته هاي قانوني و به حق بانك مركزي و درعين حال بازگرداندن بانك سرمايه به جايگاه اصلي خود در نظام بانكي بوده كه توانسته است به اين اصل مهم با تلاش هيات مديره و  پرسنل اين بانك دست يابد و در اين راستا نيز آمارها و مستندات نشان مي دهد كه موفق بوده است به طوري كه در سال 95 توانسته است در نظام بانكي بالاترين جذب منابع را به خود اختصاص دهد كه براساس آمارهاي مستند اين بانك چيزي حدود 47 درصد رشد منابع داشته است.
همچنين اين بانك توانسته است بالاترين نرخ رشد سپرده بانكي را با 53 درصد به خود اختصاص دهد و افزايش اين ميزان رشد سپرده يعني اطمينان در نزد مشتريان كه اين خود اين نويد را مي دهد كه آرامشي كه به دليل برخي بي اخلاقي ها كه باعث شده بود در حق اين بانك اجحافي صورت گيرد، بازگردد.
محمد رضا خاني مديرعامل بانك سرمايه كه كمتر از دو ماه است كه بر صندلي مديريت اين بانك تكيه زده توانسته است بر مشكلات به وجود آمده فائق آيد و اين بانك را دوباره در مسير رشد وتوسعه قرار دهد و آرامش و اعتماد را دوباره به سهامداران و مشتريان اين بانك برگرداند. 
وي در حاشيه رويداد كيش اينوكس 2016 با صبوري و آرامش خاصي به پرسش هاي خبرنگار «بازار امروز» پاسخ داد و تصويري از آينده روشن و رو به رشد اين بانك را ترسيم كرد.
 محمد رضا خاني مديرعامل بانك سرمايه با بيان اينكه ظلم در حق نظام بانكي ظلم به تمام آحاد مردم است، گفت: بايد توجه داشت بانك امانتدار پول مردم است و بي اخلاقي هايي كه در جامعه عليه نظام بانكي صورت مي گيرد، موجب خواهد شد مردم پول خود را از بانك ها خارج كرده و اين پول ها  در جامعه سرگردان شوند و متاسفانه مقصد بعدي اين پول هاي سرگردان، بازار هايي مي شود كه دارنده آن پول بازنده اصلي خواهد بود. 
وي افزود: متاسفانه اين بي اخلاقي اخير كه در حق بانك سرمايه كه متعلق به فرهنگيان بود، صورت گرفت، موجب ناراحتي معلمين شد. خوشبختانه در  روزهاي  گذشته پس از شفاف سازي هاي صورت گرفته اعتماد از دست رفته دوباره بازگشت  و تا حدود بسياري  خاطر فرهنگيان نسبت به بانك سرمايه مطمئن شد.
خاني در ادامه با اشاره به اينكه  اين نويد را به مشتريان و سهامداران مي دهم كه بانك سرمايه در آينده نزديك يكي از بهترين بانك هاي ايران در خلق محصولات جديد خواهد بود، اظهارداشت: آماري كه در برخي از رسانه ها اعلام شد، آمار مستندي نبوده و اين نويد را به سپرده گذاران مي دهم كه نگران نباشند واطمينان خاطر داشته باشند كه  در بهترين بانك سپرده خود را نگهداري كرده اند.
رشد 47 درصدي منابع
ويبالاترين ضرر هر شخص حقيقي و حقوقي را سلب اعتماد عنوان كرد و افزود: زيان حاصل از اجحافي كه در حق بانك سرمايه در دوروزي كه صورت گرفت اين بود كه افراد جامعه دچار اين مشكل شدند كه بانك سرمايه از اطمينان خوبي برخوردار نيست و در اين ميان زحمت پرسنل شعب در سراسر كشور بيشتر شد. به نوعي آرامشي كه بايد بر مشتريان حاكم مي شد، كمي كمرنگ شد. اما ضرر آنچناني به بانك سرمايه متحمل نشد و بعد از 48 ساعت آرامش به بانك بازگشت و به روز قبل از اين فضا سازي بي اخلاقي برگشتيم.
خاني اظهار داشت:در حال حاضر نه تنها مانند گذشته اين اطمينان ميان مردم بازگشته است بلكه نسبت به سال گذشته با رشد منابع رو به رو بوده ايم. به طوري كه بانك سرمايه در سال 95 در نظام بانكي توانست بالاترين جذب منابع را به خود اختصاص دهد و چيزي حدود 47 درصد رشد منابع داشته ايم .
بدهكار بين بانكي نيستيم
وي با تاكيد براينكه در حال حاضر بدهكار بين بانكي نيستيم، ادامه داد : در رابطه با تسويه بدهي بين بانكي نيز بانك سرمايه توانسته است حدود 96 درصد بدهي هاي خود را تسويه كند كه اين موضوع در نظام بانكي در 5 سال اخير و در 11 سالي كه از عمر بانك سرمايه مي گذرد ، بي نظير بوده است. چرا كه هيچ بانكي تا كنون نتوانسته است مانند بانك سرمايه اين ميزان بدهي خود را به نظام بانكي پرداخت كند.
مديرعامل بانك سرمايه افزود:در حال حاضر نياز به پول ساير بانك ها نداريم و در بانك مركزي هم بالاترين نرخ رشد سپرده بانكي با 53 درصد متعلق به بانك سرمايه است و افزايش اين ميزان رشد سپرده يعني اطمينان در نزد مشتريان كه توانسته ايم منبع خوبي را نزد بانك مركزي ذخيره كنيم و اين آمارها بيان گر اين است كه در حال حاضر اين بانك در يك فضاي بسيار مطمئن در نظام بانكي است.
خاني تصريح كرد: سهامداران بعد از مشكل ايجاد شده نگران كاهش ارزش سهامشان بودند اما در حال حاضر با رشد ايجاد شده و با توجه به ارزش اوليه حدود 27 درصد ديگر نگراني نداشته و اين نويد را مي دهيم كه اين افزايش سهام بيشتر خواهد شد.
كيش انوكس پيام گوياي نظام بانكي به خارجي ها
مديرعامل بانك سرمايه درباره رويداد كيش اينوكس و تاثير آن بر جلب و جذب سرمايه گذاران خارجي ، گفت:يكي از روش هاي ايجاد ارتباط داخلي با خارجي و ارتباط تنگا تنگ پس از بحث برجام رابطه بانكي و پولي است. با توجه شرايط اقتصاد جامعه  و ركودي كه به واسطه تحريم ها بر بازار كشور حاكم شده، بهترين راه حل برون رفت از اين وضعيت ارتباط بانكي در داخل  با خارج از كشور است. . به طور يقين برگزاري اينگونه رويدادها  با هنر سازمان منطقه آزاد كيش باعث خواهد شد پيام گوياي نظام بانكي، به ساير كشور ها اعلام شود .
خاني ادامه داد:تنها راه حلي كه  مي توان در كشور  انجام بدهيم يك ارتباط سيستمي بين بانك ، بورس و بيمه است چرا كه اين سه، نهاد مالي كشور را تشكيل مي دهند و هرچه اين سه نهاد وابسته تر و دل بسته تر با يكديگر شوند، مي توانند اقتصاد كشور را پويا كند. اما اين امر زماني مي تواند محقق شود كه همه اركان نظام از نظام بانكي حمايت كنند و جفاهايي كه در حق نظام بانكي به ناحق انجام مي شود، خاتمه پيدا كند .
گسترش فعاليت هاي بين المللي
وي در پاسخ به اين سوال كه بانك سرمايه با حضور دراين رويداد چه اهدافي را دنبال مي كند؟  تصريح كرد: حضور بانك سرمايه در اين نمايشگاه بيانگر اين است كه اين بانك، بين الملي مي انديشد. اهداف و انديشه بانك سرمايه مختص بازار و فضاي ايران نيست. چرا كه نگاه ما بين المللي است. به طور يقين حضور در نمايشگاه ها و همايش هاي بين المللي نقطه عطفي خواهد بود براي اتصال بانك ها به بازار هاي بين المللي. بانك سرمايه با درك اين موضوع در رويداد كيش اينوكس حضور يافته و به زودي فعاليت هاي خود را در بازارهاي بين المللي گسترش خواهد داد.
راه اندازي پنج شعبه در خارج
مديرعامل بانك سرمايه از راه اندازي شعب اين بانك در خارج از كشور خبر داد و گفت: يكي از اهدافي كه بانك سرمايه در كنار ساير هدف گذاري هاي خود دنبال مي كند  راه اندازي شعب در ساير كشور ها است. كه  اين موضوع به تاييد بانك مركزي نيز خواهد رسيد. بر همين اساس حداقل در پنج كشور شعب خود را بزودي راه اندازي خواهيم كرد كه تعدادي از اين شعب تا پايان سال و قبل از ايام نوروز راه اندازي خواهد شد.
وي ادامه داد: راه اندازي شعبه بانك سرمايه در سه كشور امارات ، عمان و روسيه قطعي شده است و كشور هاي اروپايي در  گام بعدي برنامه هاي اين بانك قراردارد كه شروع مطالعات اوليه و كارهاي آن در اسفند ماه سال جاري در دستور كار قرار خواهد گرفت.
خاني اهداف اين بانك براي راه اندازي شعب در خارج كشور را دستيابي اين بانك از سهم بازار هاي بين المللي عنوان كرد و افزود: يكي از اهداف راه اندازي شعب در خارج از كشور اين است كه در گام اول بتوانيم  سهم خود را هر چند به صورت محدود از بازار بين المللي بگيريم و نظام بانكي خودمان را به جامعه بين الملل معرفي كنيم و در نظر داريم رابطه و اتصالي كه بايد ايجاد شود به واسطه بانك سرمايه اتفاق بيفتد.
تاثير مثبت كيش بر صنعت بانكداري
مديرعامل بانك سرمايه درباره برگزاري اين رويداد در جزيره كيش، گفت: هر كسي كه به جزيره كيش براي هر كاري و فعاليتي مراجعه كرده باشد با خاطره خوش اين جزيره را ترك كند.  خاطره خوش نيز در اذهان ماندگار است ؛ برگزاري نمايشگاه ها و همايش ها در جزيره كيش مي تواند آثار رواني مطلوب تري برجاي بگذارد هم خارجي ها و هم ايراني ها  علاقه خاصي به آرامش دارند و اين آرامش در كيش بيشتر از ساير شهر ها ديده مي شود به نظر من همايش ها در كيش مي تواند آثار ماندگار تري بر صنعت بانك، بيمه و بورس داشته باشد .

نام:
ایمیل:
* نظر: