کد خبر: ۳۸۴۰۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۱
وزیر سابق ارتباطات:
وزیر سابق ارتباطات گفت: انعقاد قراردادهای نفتی نخبگی را از ایران جمع می‌کند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، محمد سلیمانی، در دانشگاه بجنورد با اشاره به کرسنت اظهار کرد: کرسنت ۱۸ میلیارد دلار به کشور خسارت وارد کرده و اجرای آن نیز این خسارت را به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار می‌رساند.
وی ادامه داد: می‌توانند یک درصد از این میزان اعتبار را به جوانان داده و  برای آنان سوله مهیا کنند تا به طراحی و حل مسئله بپردازند.
سلیمانی با بیان اینکه سرمایه‌ها را باید در اختیار خودمان بگیریم، افزود: نباید این سرمایه و ظرفیت‌ها را به دست دیگران بسپاریم تا از آن استفاده کنند.
وی با اشاره به آرمان‌های امام راحل، خاطرنشان کرد: با توجه به سابقه و تاریخ ملت ایران باید براساس توانایی، ظرفیت و پتانسیل‌های موجود حرکت کنیم.
سلیمانی با تاکید بر اینکه باید در راستای تحقق آرمان‌های نظام تلاش کنیم، گفت: باید چشم‌ها را شست و درست نگاه کرد، نباید کورمال کورمال حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه باید یک هدف را انتخاب و به تناسب آن حرکت کنیم، افزود: باید جهت پیشرفت کشور مشخص شود که می‌خواهیم چه مسیری را انتخاب کنیم یا می‌خواهیم کشوری همانند عربستان، امارت و مصر شویم یا به پیشرفت‌های بزرگ دست یابیم.
وی با اشاره به خام‌فروشی نفت و درآمدهای وزارت نفت، خاطرنشان کرد: باید از وزیر نفت سوال شود که چرا در کشور پالایشگاه و بنزین نمی‌سازیم.
سلیمانی با بیان اینکه  نمی‌توانم‌ها جلوی اجرای امور را می‌گیرد، مدعی شد: محیط بسته‌ای ایجاد شده و اجازه نمی‌دهند کسی وارد وزارت نفت شود.
وزیر سابق ارتباطات ادامه داد: اگر خام‌فروشی نفت به کالا تبدیل شود، ایران صاحب بزرگترین اقتصاد در دنیا خواهد شد.
سلیمانی عنوان کرد: اگر خام‌فروشی به کالای تجاری در بازار کار تبدیل شود، هیچ فارغ‌التحصیلی در ایران بیکار نمی‌ماند.
وی افزود: چرا به جوانان در اجرای امور میدان نمی‌دهیم به همین دلیل خارجی‌ها نخبگان را راحت از کشور خارج می‌کنند.
وی با اشاره به فعالیت پتروشیمی‌ها و اینکه گاز و نفت را به کمترین قیمت گرفته و محصول آن را با نرخ آزاد به همین مردم می‌فروشند، گفت: مشخص است که با این وضع عده‌ای هزار میلیاردی می‌شوند در صورتی که اگر یک درصد از این پول‌ها را در بخش تحقیق هزینه کنند، مسئله اشتغال حل خواهد شد.
سلیمانی افزود: برخی از مدیران پتروشیمی‌ها در ۱۸ هیات مدیره عضویت دارند و نتیجه آن می‌شود که وزرای ۱۸ میلیاردی که این مهم تکذیب نیز نمی‌شود.
وی با اشاره به اقدماتی که در راستای پرتاب ماهواره شکل گرفته، گفت: ممکن است برخی بگویند در صنعت ماهواره بسیار سرمایه‌گذاری کرده‌اند، آنان از مارهای خوش خط و خالی هستند که در جهت با استکبار صحبت می‌کنند.
سلیمانی خاطرنشان کرد: برخی در تریبون‌ها اعلام می کنند که در صنعت هسته‌ای و فضا بسیار سرمایه‌گذاری کرده‌اند، در حالی که این سرمایه‌گذاری ها کجا انجام شده است.
وی با ذکر اینکه با مدیران دو تابعیتی مواجه هستیم، گفت: این‌ها انتقال دهنده تکنولوژی نیستند به دلیل اینکه گرین کارت هایشان لغو خواهد شد.
سلیمانی خاطرنشان کرد: دشمن همه چیز را می‌بیند، راحت ننشسته و در حال برنامه‌ریزی و کارشکنی است.
وی با بیان اینکه برخی فقط آیه یأس می‌خوانند که نمی‌توانیم کاری انجام بدهیم، یادآور شد: نباید خود را دست کم گرفته، ضعیف بشماریم .
سلیمانی ادامه داد: ظرفیت‌های موجود در کشور بالاست اما متاسفانه با گذشت ۳۷ سال هنوز نتوانسته‌ایم در زمینه نفت و گاز سرمایه‌گذاری کرده و به جوانان میدان دهیم.
وی یادآورشد: با وجود نیروی انسانی نخبه اگر نیم درصد از درآمد وزارت نفت را به تحقیق و توسعه تخصیص دهیم، مشکلات اشتغال جوانان حل خواهد شد.
سلیمانی با بیان اینکه ظرفیت منابع طبیعی فوق‌العاده بوده و در بخش معدن هفتمین کشور در جهان هستیم، گفت: به وزیر وقت آن زمان پیشنهاد دادم یکی از معادن را به جهاد دانشگاهی بدهد بگوید این برای تو؛ هر چه نیز درآورد صرفه هزینه‌های خود کند، اما حاضر به اجرای این مهم نشد.
وی خطاب به جوانان اظهار کرد: اگر جایی در پیش مسئولان ارشد کشور حاضر می‌شوید با التماس از آن‌ها بخواهید تا در شرکت نفت را بر روی شما باز کنند، زیرا شرکت نفت خودش یک دولت است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین