کد خبر: ۳۸۹۱۱
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۱
همزمان با انتخاب ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور منتخب آمریکا و وقوع شوک جدید نفتی در بازار، قیمت هر بشکه نفت سبک و سنگین ایران، کاهشی بیش از چهار دلاری را تجربه کرد.
به گزارش مهر، همزمان با انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا و شوک این انتخاب به بازار طلای سیاه، قیمت اکثر شاخص‌های معتبر نفت‌خام جهان در معاملات منتهی به چهارم نوامبر ۲۰۱۶ با کاهشی بین سه تا چهار دلاری در هر بشکه همراه شده است.

به عبارت دیگر، پس از ثبت رکورد افزایش صادرات نفت‌خام ایران در پسابرجام، این روزها به واسطه کاهش قیمت‌ها رکورد جدیدی برای ارزان‌فروشی نفت ایران و سایر شاخص‌های معتبر جهان به ثبت رسیده است.

مدیریت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت، هفته جاری با انتشار گزارشی درباره آخرین وضعیت قیمت‌گذاری نفت خام صادراتی ایران در بازار، اعلام کرد: قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به جمعه (١٤ آبان ماه) با چهار دلار و ٣٨ سنت کاهش، به ٤٣ دلار و سه سنت برای هر بشکه رسید.

علاوه بر این، قیمت نفت‌خام سنگین ایران هم با چهار دلار و ٨٢ سنت کاهش، در محدوده ٤١ دلار و ٨٢ سنت در بازار داد و ستد شده است تا دست‌کم، در طول یک هفته نخست انتخاب ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور، قیمت طلای سیاه صادراتی ایران در ادامه روند کاهشی قیمت‌ها در بازار، ارزان‌تر شود.

از سوی دیگر، از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون متوسط قیمت هر بشکه نفت‌خام سنگین ایران، به حدود ٣٧ دلار و ٧٤ سنت رسیده است که حدود ۱۲ دلار ارزان‌تر از متوسط قیمت فروش نفت ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی است. بر این اساس، از ابتدای سال میلادی تاکنون هم، متوسط قیمت هر بشکه نفت‌خام سبک صادراتی ایران حدود ٣٩ دلار و ٧٨ سنت بوده که حدود ۱۰ دلار ارزان‌تر از قیمت نفت سبک صادراتی ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی است.

به گزارش مهر، قیمت نفت صادراتی ایران در حالی از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تا کنون، روندی کاهشی را در مقایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی تجربه کرده که هم‌اکنون حجم صادرات نفت ایران با ثبت رکوردی جدید، به دو میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

در این بین با توجه به توافق اولیه اکثر اعضای اوپک بر سر اجرای فریز نفتی، پیش‌بینی می‌شود در صورت توافق برای اجرای این پروژه، تا حدودی قیمت طلای سیاه در بازار بهبود یابد.


برچسب ها: نفت ، ترامپ ، تجارت آنلاین
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار