کد خبر: ۳۹۲۱۵
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۴
رهبر انقلاب:
رهبر معظم انقلاب اسلامي‌بسيج را «لشکر انقلاب» و «مظهر مردم سالاري ديني» و متکي بر بصيرت خواندند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي‌بسيج را «لشکر انقلاب» و «مظهر مردم سالاري ديني» و متکي بر بصيرت خواندند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در ديدار هزاران نفر از بسيجيان، با تأکيد بر لزوم برنامه‌ريزي دقيق و مبتني بر تشکيل هيأت‌هاي انديشه ورزي براي هم افزايي لايه‌هاي مختلف بسيج به منظور حضور پرقدرت و تأثير گذار در عرصه‌هاي گوناگون جامعه، گفتند: روحيه بسيجي يعني خدا را همواره در کنار و همراه خود ديدن، و دچار نااميدي و افسردگي، و بن بست نشدن؛ بنابراين در پاسخ افراد ضعيف النفس که دچار ترس از دشمن و روحيه «نمي‌توانيم» شده‌اند، مي‌گوييم با اتکاء به قدرت الهي و باور قدرت حضور مردم، مي‌توان بر همه مشکلات فائق آمد و از هيچ قدرتي هم نهراسيد.

ايشان راهپيمايي با شکوه اربعين را «پديده‌اي تاريخي» و نشان‌دهنده «دست قدرت الهي» خواندند و خاطرنشان کردند: در پديده‌ها و خيزشهاي ماندگار و عظيمي‌همچون راهپيمايي اربعين يا نمونه‌هايي نظير تسخير لانه جاسوسي، ۹ دي ۸۸ و اعتکافها که برخاسته از تبليغات نيستند، دست خداوند روشن‌تر از هر جاي ديگري ديده مي‌شود.

ايشان پيروزي انقلاب اسلامي‌را نمونه ديگري از اين پديده‌هاي الهي برشمردند و خاطرنشان کردند: اين دست الهي در حضور مردمي‌و شکل‌گيري انقلاب اسلامي‌کاملاً مشهود و برجسته بود و امام بزرگوار نيز فرمودند من در طول انقلاب همواره دست قدرت الهي را در پشت حرکت عظيم مردمي‌مي‌ديدم.

رهبر انقلاب اسلامي، حضور ميليوني مردم در پديده الهي راهپيمايي اربعين را نشانه «عشق و جاذبه همراه با بصيرت» دانستند و افزودند: به زائراني که موفق به اين کار بزرگ شدند، خوشامد و زيارت‌قبول مي‌گوييم و از مردم عراق که اين جمعيت عظيم را با محبت، پذيرايي و اداره کردند، تشکر مي‌کنيم.

ايشان لازمه ماندگاري و استمرار پديده فوق‌العاده راهپيمايي اربعين را شکر اين نعمت خواندند و گفتند: شکرگزاري واقعي بايد در عمل انجام شود و همان‌طور که اکثريت مردم ايران با فداکاري و ايثار، نعمت انقلاب اسلامي‌را پاس داشتند، بايد نعمت اربعين را با حفظ روحيات و حالات به‌دست آمده در اين سفر نوراني همچون برادري، مهرباني، توجه به ولايت و آمادگي براي حضور در ميدان‌هاي سخت، شکرگزاري کرد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: برخي در دنيا به‌دنبال محو يا تحريف کردن پديده نوراني اربعين هستند که موفق به اين کار نخواهند شد و قطعاً اين نعمت بزرگ براي ملتهاي ايران و عراق، پايدار و موجب سرافرازي و سربلندي خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامي‌در ادامه، بسيج را از پديده‌هاي شگفت‌آور دوران انقلاب اسلامي‌برشمردند و افزودند: امام بزرگوار ما با تعليم و الهام الهي، اين شجره طيبه را پايه‌گذاري کرد و سرنوشت انقلاب را به دست جوانان سپرد.

ايشان با اشاره به‌امانتداري جوانان در انتقال نسل به نسل «روحيه انقلابي»، گفتند: با وجود آنکه جوانانِ امروز، دوران انقلاب و امام(ره) را درک نکرده‌اند اما با همان روحيه انقلابي و با بصيرت، آگاهي و تجربه‌اي فراتر از جوانان اول انقلاب، در ميدان حضور دارند که اين نشان‌دهنده پيشرفت انقلاب اسلامي‌است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر اين‌که «حفظ و پاسداشت انقلاب، وظيفه و مأموريت آحاد ملت است»، جوانان را پيشران و موتور محرکه اين حرکت بزرگ دانستند و افزودند: قطعاً حرکت بسيجي در کشور ما پيروز است اما شرط تحقق اين پيروزي، پيشه‌کردنِ تقواي فردي و گروهي و انجام عمل صالح است که اين دو عامل مهم، موجب جلب نصرت و همراهي خداوند خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي‌با اشاره به نمونه قرآني معارضه و مبارزه حضرت موسي ع و برادرشان‌هارون، با دست خالي عليه قدرت عظيم فرعوني، خاطرنشان کردند: خداوند به موسي(ع) فرمود "نترسيد که من با شما هستم و مي‌شنوم و مي‌بينم" و پس از آن نيز موسي(ع) در پاسخ به قوم بني‌اسرائيل که از ديدن لشکريان فرعون هراسان شده و مي‌گفتند آنها ما را نابود خواهند کرد، گفت "هرگز! پروردگارم با من است و مرا هدايت خواهد کرد".

ايشان، لازمه حفظ همراهي خداوند را تقوا و عمل صالح دانستند و تأکيد کردند: اگر لوازم اين همراهي الهي را حفظ کنيم، حتي قدرتي با ۱۰ برابر قدرت آمريکا نيز توان غلبه و تسلط را نخواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامي‌سپس به پنج سرفصل مهم که بايد در برنامه ريزيها و رويه سازيهاي بسيج مورد توجه جدي قرار گيرند، اشاره کردند.

متکي بودن بسيج به «بصيرت» اولين سرفصلي بود که حضرت آيت الله خامنه اي به آن اشاره کردند و گفتند: بسيج يک حرکت احساسي صِرف نيست، بلکه متکي بر فهميدن، دانستن و بصيرت است و اين جهت گيري بايد همچنان در بسيج حفظ شود.

ايشان با اشاره به برخي افراد که در اوايل انقلاب اسلامي‌بسيار پرشور و انقلابي بودند امّا اکنون در مقابل انقلاب قرار گرفته‌اند، افزودند: اين افراد به‌دليل «نداشتن عمق ديني، حرکت بر اساس احساسات و هم نشيني با زاويه داران با انقلاب»، فاصله زيادي از انقلاب اسلامي‌گرفتند و در نهايت در مقابل انقلاب ايستادند.

رهبر انقلاب اسلامي، «بصيرت» را بسيار مهم خواندند و خاطر نشان کردند: علت تأکيد مکرر من بر بصيرت در قضاياي سال ۸۸ که البته عده اي هم از اين تأکيد ناراحت شدند، به‌دليل اهميت اين موضوع در تشخيص مسير حق و باطل است.

حضرت آيت الله خامنه اي، گسترده بودن دايره بسيج براي آحاد ملت و جناحي نبودن بسيج را به عنوان دومين سرفصل بيان کردند و گفتند: بسيج لشکر انقلاب است و اگر دو گانگي هم وجود داشته باشد، آن دو گانه‌ي «انقلابي» و «ضدانقلابي» است زيرا حتي «غيرانقلابي» را نيز مي‌توان جذب کرد.

ايشان با تأکيد بر لزوم جذب حداکثري افزودند: البته اين جذب حداکثري به معناي استفاده از هر روش و اقدامي‌نيست، اما هر جناح يا فردي که انقلاب را قبول دارد و در خدمت انقلاب است، بسيج شامل او هم مي‌شود.

رهبر انقلاب اسلامي‌خاطرنشان کردند: بسيج جزو هيچ‌يک از جناح‌هاي انقلاب نيست بلکه بسيج، جريان و رود عظيم جاري به سمت اهداف انقلاب اسلامي‌است.

حضرت آيت الله خامنه اي لزوم «هم افزايي لايه‌هاي مختلف بسيج» را به عنوان سومين سرفصل حرکت بسيج، بيان کردند و افزودند: گستره بسيج شامل قشرهاي مختلف مردم است و بايد ساز و کار مناسبي براي هماهنگي و هم افزايي در آن به‌وجود آيد.

رهبر انقلاب اسلامي‌در بيان چهارمين سرفصل براي حضور قوي تر و تأثيرگذارتر، به موضوع «مظهر مردم سالاري ديني و اسلامي‌بودن بسيج» اشاره کردند و افزودند: برخي تصور مي‌کنند مردم سالاري ديني فقط شامل حضور در پاي صندوق‌هاي رأي و انتخابات است در حالي‌که اين موضوع، يکي از جلوه‌هاي مردم سالاري ديني است و معني واقعي آن يعني «مردم، سالارِ زندگي جامعه خود براساس دينِ اسلام»، هستند.

حضرت آيت الله خامنه اي، با تأکيد بر اينکه بر اساس اين تعريف، بسيج مظهر مردم سالاري ديني در همه عرصه‌ها است، خاطرنشان کردند: با چنين ديدگاهي، اگر بسيج وارد عرصه اقتصاد مقاومتي و علم هم شود، اقتصاد مقاومتي و علم نيز مردم سالار خواهند شد.

پنجمين و آخرين سرفصلي که رهبر انقلاب اسلامي‌به آن اشاره کردند: لزوم تشکيل هيأت‌هاي انديشه ورز در دو سطح رأس و بدنه بسيج بود.

حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: وظيفه اين هيأت‌هاي انديشه ورز در لايه‌هاي مختلف بسيج، طراحي براي مأموريتهاي مختلف اعم از جنگ سخت و جنگ نرم، و سازندگي و خدمات رساني است.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه تشکيل اين هيأت‌هاي انديشه ورز موجب پويايي و خردمندي و تأثيرگذاري بيشتر و پيشرو بودن بسيج مي‌شود، افزودند: در کنار مجموعه‌هاي انديشه ورز، بايد هيأت‌هاي رصدگر نيز تشکيل شوند که مأموريت آنها مراقبت از نفوذ نکردن ويروس‌ها و مورد آسيب قرار نگرفتن سازمان بسيج است.

ايشان، اين پنج فصل را براي تکامل و ثمردهي مداوم شجره طيبه بسيج ضروري دانستند و تأکيد کردند: اين سرفصل‌ها، ناظر به عمل و واقعيت است و بايد با برنامه ريزي دقيق، به مرحله اجرا درآيند.

رهبر انقلاب اسلامي‌همچنين با اشاره به الگوبرداري از بسيج در برخي کشورهاي منطقه و برنامه ريزي دشمن براي ضربه زدن به اين الگو، خاطرنشان کردند: يکي از طراحي‌هاي دشمن موضوع بسيار مهم «نفوذ» است که از بيشتر از يک سال گذشته، بارها درباره آن هشدار داده شده است.

حضرت آيت الله خامنه اي در خصوص چگونگي استفاده از «نفوذ» براي ضربه زدن به بسيج، گفتند: يکي از روش‌ها، ايجاد خطوط موازي و رقيب براي بسيج است که برخي هم اکنون در کشور به دنبال رقيب سازي براي بسيج هستند.

ايشان به يک نکته ديگر درخصوص بسيج اشاره کردند و افزودند: ما نمي‌خواهيم بسيج را به عنوان يک رقيب براي قوه مجريه قرار دهيم بلکه بسيج به عنوان يک مکمل و اميد بخش مي‌تواند براي جهت دهي صحيح به قوه مجريه و همچنين کمک در عرصه‌هاي عملي حضور داشته باشد.

رهبر انقلاب اسلامي‌با اشاره به اظهار نااميدي بعضي دستگاههاي دولتي در برخي زمينه‌ها، خاطرنشان کردند: چگونه مي‌توان با سابقه اي که از انجام کارهاي بزرگ در کشور وجود دارد و با حضور سازماني همچون بسيج، اظهار نااميدي کرد زيرا نام بسيج، هر انسان افسرده و نااميدي را هم اميدوار و با نشاط مي‌کند.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه در بسيج، هيچ‌گاه بن بست وجود ندارد، گفتند: يک بسيجي هم ممکن است در برهه اي دچار ترس يا ترديد شود اما هيچ‌گاه دچار بن بست نمي‌شود زيرا عناصر قدرت بخش و راهنما در بسيج، آن‌قدر فراوان است که همه نقاط ضعف را تبديل به نقاط قوت مي‌کنند.

ايشان به مشکلات اقتصادي کشور و نامگذاري امسال به عنوان «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» اشاره کردند و افزودند: ديروز مسئولان دولت، گزارشي از اقدامات انجام شده، از ابتداي امسال براي تحقق اقتصاد مقاومتي ارائه کردند که در آن آمار و ارقام کارهاي انجام گرفته، بيان شده بود اما مهم آن است که نتيجه اين اقدامات، در صحنه عمل ديده شود.

رهبر انقلاب اسلامي‌تأکيد کردند: بسيج در اين خصوص مي‌تواند کمک و نقش آفريني کند.

حضرت آيت الله خامنه اي در بخش ديگري از سخنان خود به مسائل مربوط به ايران و دولت مستکبر امريکا اشاره کردند و گفتند: ما فعلاً امکاني براي قضاوت درباره دولت جديدي که قرار است سرکار بيايد نداريم، اما دولت کنوني، برخلاف آنچه در موضوع برجام تعهد کردند و تصميم گيري‌هاي مشترک انجام شده، که آن زمان مسئولين به ما اعلام کردند، عمل مي‌کند و تخلفات متعددي را مرتکب شده است.

ايشان با اشاره به تمديد قانون تحريم‌هاي ده ساله در کنگره‌امريکا، خاطرنشان کردند: اگر اين تمديد، اجرايي و عملياتي شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوري اسلامي‌ايران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامي‌تأکيد کردند: توافق هسته اي يا همان برجام نبايد به وسيله اي براي فشار بر ملت و کشور ايران تبديل شود.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اظهارات مسئولان کشور و دست اندرکاران برجام که هدف از توافق هسته اي را برداشته شدن فشارها و تحريم‌ها بيان کردند، افزودند: دولت امريکا علاوه بر آن قول‌ها و تعهداتي که در قضيه برجام انجام نداده، و يا ناقص عمل کرده است و مسئولان دست اندرکار برجام هم صراحتاً به اين موضوع اشاره کرده‌اند، اکنون برجام را وسيله اي براي فشار مجدد بر ايران قرار داده است.

ايشان تأکيد کردند: جمهوري اسلامي‌ايران با اتکاء به قدرت الهي و با باور به قدرت حضور مردم، از هيچ قدرتي در دنيا هراس ندارد.

رهبر انقلاب اسلامي‌در پايان خاطرنشان کردند: اگر کساني به تقليد از روحيه‌هاي ضعيف بني‌اسرائيل بگويند که «نمي‌توانيم» و از دشمن هراس داشته باشند، ما نيز به تبعيت از حضرت موسي(ع) در پاسخ به آنها مي‌گوييم هرگز اين چنين نيست زيرا خداوند همراه ما است و ما را هدايت خواهد کرد.

برچسب ها: رهبری ، برجام ، آمریکا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار