کد خبر: ۳۹۳۹۸
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۳
فرانسوا فیون به عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواهان فرانسه، حزب راست میانه، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد.
 در حالی که بیش از ۳۰ درصد آرای دور دوم انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان شمرده شده پیش‌بینی می‌شود فیون بیش از ۷۰ درصد آرا را به دست آورده باشد.

به گزارش بی بی سی، آلن ژوپه رقیب فیون پیروزی او را تبریک گفته و اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری از او حمایت می‌کند.

فرانسوا فیون و آلن ژوپه که هر دو قبلا نخست وزیر فرانسه بوده‌اند در رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوریخواهان بیشتر از هفت کاندیدای دیگر رای آورده بودند.

فیون در سخنرانی اعلام پیروزی‌اش تصریح کرد: فرانسه دیگر تحمل این افولی را که گرفتارش شده ندارد. او خطاب به جمعیت حامیانش که فریاد می زدند "فیون رئیس جمهور" گفت: من از ارزشهای فرانسه دفاع می کنم. ما با تلاش همگانی از نو زاده خواهیم شد.

او ادامه داد: اهداف ما شامل اشتغال، عدالت، رشد اقتصادی، مبارزه با دیوانه‌هایی که به فرانسه اعلان جنگ داده‌اند هستند.

هر دو نامزد خواهان اصلاحات اقتصادی در فرانسه بودند اما در اینکه عمق و سرعت اعمال این اصلاحات چه باید باشد با هم اختلاف نظر داشتند.

فیون که ۶۲ سال دارد معتقد است که مردم فرانسه خشمگین و خواهان تغییرات بنیادی هستند و وعده داده ۵۰۰ هزار شغل در بخش خدمات عمومی را حذف کند.

اما رقیب ۷۱ ساله او، آلن ژوپه خواهان حذف نیمی از این مشاغل بود و رای دهندگان را به تنوع و تکثر دعوت می‌کرد.

فیون هفته پیش در دور اول انتخابات که هفته پیش برگزار شد، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه را شکست داد.

او پس از این پیروزی وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری با بروکراسی فرانسه مقابله کند.

به این ترتیب فیون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که ماه مه سال آینده برگزار می‌شود نامزد حزب جمهوریخواهان خواهد بود و احتمالا باید با مارین لوپن، رهبر حزب راست‌گرای جبهه ملی فرانسه رقابت کند.

با توجه به محبوبیت پایین حزب حاکم سوسیالیست، احتمالا باقی ماندن کاندیدایی از احزاب چپ‌گرا در دور اول انتخابات ریاست جمهوری اندک است و نظرسنجی‌ها حاکی است که نامزد جمهوری‌خواهان شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دارد.

برچسب ها: فبون ، فرانسه ، انتخابات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار