کد خبر: ۳۹۵۹۸
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۶
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو تصریح کرد که افزایش نرخ ارز نمی‌تواند تاثیر چندانی بر واردات دارو داشته باشد، چرا که دارو با ارز مبادله‌ای وارد می‌شود.
ناصر ریاحی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: موضوع واقعی سازی و تک نرخی شدن ارز از مدت‌ها قبل از سوی دولت تصمیم‌گیری شده است و این انتظار وجود داشت که این اقدام زودتر و در روندی سریع‌تر از سوی دولت انجام شود.

وی درباره تاثیرات افزایش نرخ دلار در روزهای اخیر ادامه اداد: معمولا زمانی که نرخ دلار به صورت اتفاقی و ناگهانی افزایش پیدا می‌کند، عده‌ای دچار ضرر و زیان می‌شوند و برخی دیگر هم احتمالا منافع ناگهانی بدست می آورند که همه این موارد نشان دهنده نبود سلامت اقتصاد است.

عضو کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: به طور کلی اگر شرایطی فراهم شود که نرخ ارز به نرخ واقعی‌ برسد و به شکل منطقی افزایش پیدا کند برای بخش‌های مختلف اقتصاد تاثیرات مثبت به دنبال دارد. البته این روند افزایشی باید به صورت کنترل شده باشد.  

ریاحی اضافه کرد: از چند ماه پیش اتاق بازرگانی هم طی بیانیه‌ای به دولت بر ضرورت تک نرخی شدن ارز تاکید کرد و این درخواست را از دولت داشت که روند یکسان‌سازی نرخ ارز تسریع پیدا کند.

وی عنوان کرد: چنین تغییری در نرخ ارز مطئنا به نفع صادرات و صادرکنندگان است و به رونق اقتصادی کمک خواهد کرد و مصرف برخی کالاهایی که هزینه زیادی برای اقتصاد دارند متعادل‌تر می‌شوند.  

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره تاثیر تک نرخی شدن ارز بر واردات دارو گفت: در حال حاضر به واردات دارو ارز مبادله‌ای تعلق می‌گیرد و نوسانات نرخ دلار نمی‌تواند تاثیر چندانی بر قیمت دارو داشته باشد اما به هر حال مشکل این است که وقتی نوسانات ارزی به وجود می آید و بین نرخ ارز آزاد و ارز رسمی فاصله ایجاد می‌شود عده‌ای از رانت‌هایی استفاده می‌کنند و به اسم دارو محصولات دیگری وارد می‌کنند؛ اتفاقی که طبیعتا نمی‌تواند مورد رضایت برای فعالان اقتصادی صنعت دارو باشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: این احتمال وجود دارد که مشکلاتی به دلیل احتمال کمبود ارز برای واردات دارو به وجود آید اما در مجموع نمی‌تواند خیلی تاثیرگذار باشد، چراکه آنچه مربوط به واردات دارو می‌شود با ارز مبادله‌ای انجام می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار