کد خبر: ۴۴۵۳۱
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
پوتین: ایران همسایه خوب و شریک مطمئن روسیه است
«حسن روحانی» و «ولادیمیر پوتین» رئیسان جمهوری ایران و روسیه بعدازظهر سه شنبه مذاکرات فشرده، مهم و جامع روابط دوجانبه و منطقه ای دو کشور و همچنین مسائل مهم بین المللی را در کاخ کرملین آغاز کردند.
مذاکرات فشرده و مهم ایران و روسیه در کاخ کرملین
این دیدار در چارچوب برنامه های سفر دو روزه روحانی به مسکو بنا به دعوت رسمی رئیس جمهوری روسیه و با حضور شماری از اعضای هیات بلندپایه دو کشور و پس از ادای گارد احترام به رئیس جمهوری ایران، آغاز شد.
پوتین در این دیدار اظهار کرد: ایران همسایه خوب و شریک باثبات و مطمئنی برای روسیه است.
وی گفت: روسیه و ایران سال های طولانی با یکدیگر روابط دارند و از مناسبات دیپلماتیک با پیشینه بیش از 500 سال برخوردارند.
رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد: مسکو و تهران در تمامی مذاکرات و تمامی زمینه ها با یکدگر همکاری دارند که شامل امور بین المللی، حل مسائل بسیار دشوار در این عرصه و اقتصادی می شود.
پوتین همچنین با تاکید بر اینکه در دوران تازه نیز در تمامی این عرصه ها به نتایج چشمگیری دست یافته ایم، به افزایش 70 درصدی مبادلات بازرگانی دو کشور در سال 2016 نسبت به سال 2015 اشاره کرد.
وی گفت: این دستاورد در حالی حاصل شده که شرایط اقتصادی پیچیده کنونی بی سابقه است و پیشرفت ایجاد شده تا حد زیادی با تلاش های رئیس جمهوری ایران و دولت روسیه به دست آمد.
روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار تاکید کرد: همکاری های تهران و مسکو علیه کشوری ثالث هدف گیری نشده است.
وی افزود: روابط ایران و روسیه با هدف تقویت ثبات منطقه انجام می گیرد و قصد اصلی دو کشور تقویت صلح و آرامش منطقه ای است.
رئیس جمهوری ایران همچنین ابراز امیدواری کرد که در جریان مذاکرات، گام های جدیدی برای توسعه روابط تهران و مسکو برداشته شود.
روحانی روند به رو به توسعه همکاری های ایران و روسیه در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: تجربه خوبی در مبارزه با تروریسم بین المللی و قاچاق مواد مخدر داریم.
همچنین در جریان دیدار سران، 14 سند همکاری در بخش های مختلف از جمله کنسولی، گردشگری، اقتصادی، ارتباطات، حقوقی و قضایی در کاخ کرملین امضا شد.
روحانی که در صدر هیاتی بلندپایه عصر دیروز دوشنبه بنا به دعوت پوتین وارد مسکو شد، در نخستین برنامه با دیمیتری مدویف نخست وزیر روسیه دیدار و در باره همکاری های دو کشور مذاکره کرد.
تاکید بر گسترش فراگیر روابط دوجانبه به ویژه اقتصادی و ارتقای تعامل بین المللی-منطقه ای از تاکیدهای دو مقام بلندپایه ایران و روسیه در این دیدار بود.
روحانی دیروز نیز با حضور پای آرامگاه سرباز گمنام در باغ الکساندورف نزدیک کاخ کرملین، به مقام مدافعان وطن روسیه تاج گل نثار کرد.
رئیس جمهوری اسلامی همچنین با حضور در دانشگاه دولتی مسکو پس از دریافت دکترای افتخاری در باره مسائل منطقه ای و بین المللی برای مسئولان، استادان و دانشجویان این دانشگاه سخنرانی کرد.
نشست با ایرانیان و بررسی مسائل با هدف طرح دیدگاهها و مشکلات نیز در برنامه حضور دو روزه رئیس جمهوری اسلامی در مسکو قرار دارد و امشب نیز سفر هیات ایرانی به روسیه پایان می یابد.
هیات ریاست جمهوری شامل شماری از مقام های بلندپایه از جمله وزیران امور خارجه، صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس کل بانک مرکزی است و همچنین نمایندگان و فعالان بخش خصوصی و اقتصادی روحانی را همراهی می کنند که در حاشیه آن مذاکرات بین طرفین انجام شده است.
با توجه به جایگاه ویژه منطقه ای و بین المللی ایران و روسیه، توسعه همکاری های دو کشور در سطوح دو جانبه و نیز تعامل هدفمند و ثبات بخش قدرت های اصلی منطقه برای ارتقای ثبات و امنیت‌، همکاری های چندجانبه و بین المللی، مقابله با تروریسم و سایر تهدیدها در خاورمیانه و مناطق پیرامونی از اصلی ترین محورهای همکاری های تهران و مسکو است.
رئیسان جمهوری ایران و روسیه در سال های فعالیت دولت تدبیر و امید، هشت ملاقات به صورت دو جانبه یا در حاشیه نشست های بین المللی داشته اند و همچنین تبادل هیات های بلندپایه، ویژگی های راهبردی به مناسبات دو کشور داده است.
کاخ کرملین به مناسبت دیدار حسن روحانی و ولادیمیر پوتین رئیسان جمهوری دو کشور، اعلام کرد: تهران متحد مسکو است و با یکدیگر مشارکت داریم.
دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه افزود: هدف تماس ها تحکیم و تقویت روابط دوجانبه با توانمندی های بزرگ است.
وی اظهار کرد: ایران و روسیه با ریشه های تاریخی از روابطی با پیشینه ای 500 ساله برخوردارند.
پسکوف همچنین تاکید کرد: ایران یک متحد برای روسیه است و با این کشور مشارکت می کنیم و روابط بازرگانی و اقتصادی، سیاسی و امنیتی داریم که رو به پیشرفت است.
وی گفت: ایران و روسیه در عرصه های منطقه ای و مسائل مهم بین المللی با یکدیگر همکاری می کنند.نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین