کد خبر: ۴۴۶۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
قیمت خودروهای داخلی و خارجی در سال 96
در روزهای آغازین فصل بهار، بازار خودروهای داخلی اوضاع آرامی را سپری می‌کند اما قیمت خودروهای وارداتی در برخی موارد تا ۷ درصد کاهش داشته است.
کاهش قیمت خودروهای وارداتی در بازار بهاری
همزمان با پایان تعطیلات و آغاز کسب و کار در روزهای آغازین فصل بهار، بازار خودروهای داخلی اوضاع آرامی را سپری می‌کند اما قیمت خودروهای وارداتی در برخی موارد تا ۷ درصد کاهش داشته است.
در بررسی بازار خودروهای داخلی باید به ثبات قیمت اکثر خودروها اشاره کرد به طوری که در حال حاضر پژو ۴۰۵ اس‌ال‌ایکس به قیمت ۳۲٫۵ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد.
دنا نیز با قیمت ۴۴ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود و قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ معادل ۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.
پژو ۲۰۷ نیز ۴۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمت ۴۴ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شوند. در بازار، قیمت ساندرو استپ‌وی ۶۲٫۵ میلیون تومان و ساندرو اتومات نیز ۵۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.
پژو پارس با قیمت ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سمند ال‌ایکس ۳۲٫۵ میلیون تومان در بازار به مشتریان عرضه می‌شوند.
همچنین قیمت تندر ۹۰ ایران‌ خودرو حدود ۴۰ میلیون تومان و نوع اتوماتیک این خودرو ۵۱٫۵ میلیون تومان است و در مورد پارس تندر با اتاق جدید نیز باید به قیمت ۴۳ میلیون تومانی این خودرو اشاره کنیم.
رانا نیز با قیمت ۳۴٫۵ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.

* حباب قیمتی سوزوکی
به اعتقاد سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل، قیمت سوزوکی گرند ویتارا کلاس ۱۰ در کارخانه با حباب روبرو است و در شرایطی که ایران‌ خودرو این محصول را با قیمت ۱۴۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان عرضه می‌کند، این خودرو در بازار با قیمت ۱۴۱٫۵ میلیون تومان معامله می‌شود.
در بررسی بازار محصولات سایپا نیز در مورد سایپا ۱۳۱ باید به قیمت ۲۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومانی این خودرو اشاره کرد.
در چنین شرایطی سایپا ۱۱۱ به دلیل کاهش عرضه، با افزایش قیمت روبرو شده و قیمت این خودرو در بازار از ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در اواخر سال گذشته، هم‌اکنون به ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

* بازار دونرخی داخلی‌ها
در همین راستا البته باز هم اختلاف قیمت کارخانه و بازار در مورد خودروهای داخلی ادامه دارد. به گفته مؤتمنی، نمایندگی‌های خودروسازان در خرید سبد محصول خود معمولاً ۳ تا ۴ درصد تخفیف دریافت می‌کنند، اما با این وجود، برخی خودروها را بالاتر از نرخ مصوب کارخانه عرضه می‌کنند.
وی معتقد است برای رفع این مشکل، نظارت شورای رقابت و سازمان حمایت الزامی است تا بازار خودروهای داخلی از مشکل ۲ نرخی بودن نجات پیدا کند.

*افت قیمت در بازار خودروهای وارداتی
در روزهای ابتدایی سال جاری بازار خودروهای داخلی اوضاع آرامی دارد و قیمت‌ها نسبت به روزهای پایانی سال گذشته تقریباً تفاوتی نداشته هر چند در مواردی بازار خودروهای وارداتی با کاهش قیمت روبرو شده و برخی از این خودروها تا ۷ درصد افت قیمت را نیز تجربه کرده‌اند. به گفته فعالان بازار دلیل این اتفاق، ترخیص بخشی از خودروهای وارداتی از گمرک در روزهای پایانی سال گذشته و همچنین اقدام واردکنندگان خودرو برای آزادکردن ضمانت‌‌ نامه‌های بانکی خود بوده است که باعث شده برای تأمین نقدینگی، خودروهای وارداتی را با قیمت پایین‌تری عرضه کنند.
بر این اساس، قیمت لکسوس ان‌ایکس ۳۰۰ که در روزهای پایانی سال گذشته ۳۶۵ میلیون تومان بود، در بازار به ۳۴۴ میلیون تومان رسید .همچنین قیمت سانتافه فول از ۲۵۰ میلیون تومان به ۲۴۳ میلیون تومان کاهش پیدا کرد.
در مورد هیوندایی توسان فول نیوفیس نیز باید به کاهش چند میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار اشاره کرد، به طوری که قیمت آن از ۲۰۵ میلیون تومان به 188 میلیون تومان رسیده است.
قیمت سراتو نیز از ۱۴۵ میلیون تومان به 142 میلیون تومان کاهش یافته و در مورد هیوندای النترا فول نیوفیس نیز باید به افت ۲ میلیون تومانی قیمت این خودرو اشاره کنیم که در حال حاضر با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.
قیمت سورنتو فول اتاق جدید نیز ۳ میلیون تومان کاهش داشته و به ۲۴۱ میلیون تومان رسیده است.
اُپتیما نیز با افت قیمت این روزها به قیمت 197 میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.
در چنین شرایطی، هیوندایی I20 و I10 بدون تغییر قیمت به ترتیب ۹۰ و ۷۴ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شوند.
در همین راستا امروز قیمت برخی مدل های وارداتی 2017 نیز منتشر شد که بر اساس این فهرست قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی های رسمی به شرح زیر است:

 

نام خودرو

شرکت سازنده

کشور

قیمت

سوناتا

هیوندای

کره جنوبی

۱۷۵میلیون تومان

توسان (new face)

هیوندای

کره جنوبی

۱۸۸میلیون تومان

النترا

هیوندای

کره جنوبی

۱۳۳میلیون تومان

اسپورتیج

کیا

کره جنوبی

۱۷۴میلیون تومان

سراتو

کیا

کره جنوبی

۱۴۲میلیون تومان

اپتیما (فول)

کیا

کره جنوبی

۱۹۷میلیون تومان

RAV۴

تویوتا

ژاپن

۲۵۵میلیون تومان

یاریس هاچ‌بک

تویوتا

ژاپن

۱۱۵میلیون تومان

کمری هیبرید

تویوتا

ژاپن

۲۳۸میلیون تومان

کرولا (فول)

تویوتا

ژاپن

۱۵۷میلیون تومان

لکسوس (فول)

تویوتا

ژاپن

۳۷۰میلیون تومان

بنز E۲۵۰

بنز

آلمان

۵۷۰میلیون تومان

 

 

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین عناوین