کد خبر: ۴۴۶۳۵
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
قائم مقام بانک مرکزی تأکید کرد
هیات خدمات مالی اسلامی (IFSB) می تواند با تشکیل گروه مشاوران در کشورهای مختلف و به ویژه کشورهای عضو، به تسهیل و پیاده سازی و اجرای استانداردها و اصول منتشر شده در کشورهای هدف کمک کند.
به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، قائم مقام این بانک در نخستین روز پانزدهمين جلسه مجمع عمومي سالانه و سي‌امين جلسه شوراي عالي هيأت خدمات مالي اسلامی (IFSB) با تأکید بر اهمیت و جایگاه این اجلاس، به تجربه بحران مالی اخیر در کشورهای غربی اشاره کرد و گفت: این بحران نشان داد توجه به پیچیدگی های روابط مالی میان نهادها و بازارهای مالی و نیز روابط متقابل نظام مالی و متغیرهای حقیقی اقتصاد از جمله مختصات نظارت مالی محسوب می شود.
وی افزود: هیات خدمات مالی اسلامی در تدوین استانداردها و اصول نظارتی بر بازارهای مالی اسلامی و معرفی ابزارهای نوین مالی منطبق بر شریعت نقش مهمی ایفا می کند.
کمیجانی نقش مقررات احتیاطی کلان را در ایجاد ثبات مالی حائز اهمیت خواند و گفت: در چنین شرایطی نقش مقررات احتیاطی کلان در ایجاد ثبات مالی در کشورهای مختلف از اهمیت افزون تری برخوردار است؛ بر این اساس در حال حاضر مقامات نظارت مالی کشورهای مختلف دنیا به سمت تغییرات بنیادین در رویکردهای پیشین نظارتی پیش رفته اند تا از طریق آن ثبات و سلامت مالی و همچنین ثبات اقتصادی را در نظام های اقتصادی خود تضمین کنند.
این مقام مسئول بانک مرکزی ضمن تبیین برخی از مختصات نظام مالی کشورمان تصریح کرد: شبکه بانکی ایران یکی از بزرگ ترین نظام های بانکی در میان کشورهای اسلامی با 35 بانک و موسسه اعتباری و  دارا بودن حدود 23 هزار شعبه و 225 هزار کارمند در حال فعالیت است.
وی در خصوص میزان سپرده ها و تسهیلات شبکه بانکی ایران گفت: اکنون ارزش تقریبی مجموع سپرده های بانک ها و موسسات اعتباری در ایران  به 364 میلیارد دلار و میزان تسهیلات بانک ها به 250 میلیارد دلار در ماه فوریه سال 2017 رسیده است.
قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به حوزه بازار سرمایه در ایران خاطرنشان کرد: در حوزه بازار سرمایه نیز بازار بورس اوراق بهادار ایران دارای ارزش بازاری حدود 131 میلیارد دلار در فوریه 2017 میلادی است. همچنین در حال حاضر بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار به دلیل ظرفیت های بالای هر دو بازار در ایران، رویکرد خود را بر استفاده از ابزارهای نوین مالی منطبق با شرع مقدس اسلام قرار داده و در این زمینه فعالیت ها و اقدامات متنوعی را در دست اجرا دارند. بر این مبنا ضمن استقبال از مشارکت و حضور سرمایه گذاران و صاحب نظران در ایران، خرسندیم که از تجربیات این کشورها بهره مند شویم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار