کد خبر: ۴۴۸۷۴
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
برخلاف برخی ادعاها درخصوص نرخ رشد اقتصادی سال 1394 و 9 ماهه 1395، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیش از این طی نشست خبری در سال گذشته، به اطلاع رسانی مناسب و شفاف درخصوص جزئیات این دستاورد مهم اقتصادی اقدام کرده است.
به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی چندی پیش در گزارشی تحت عنوان «عملکرد 9 ماهه و برآورد رشد اقتصادی سال 1395» به بررسی عملکرد اقتصادی 9 ماهه سال 1395 پرداخته و برآورد آن مرکز از میزان رشد اقتصادی این سال را ارایه کرده است. در خبر مزبور ضمن اشاره به اصلاح سال پایه حساب‌های ملی از سال 1383 به سال 1390 توسط بانک مرکزی، این گونه ادعا شده است: «با این حال، این بانک در اقدامی غیرحرفه‌ای تاکنون از انتشار جزئیات رشد اقتصادی امتناع و تنها به ارایه ارقام کلی در قالب خبررسانی رسانه‌ای مبادرت کرده است. به علاوه، این نهاد در حالی آمار رشد سال 1395 را اعلام می‌کند که هنوز رشد اقتصادی سال قبل را اعلام نکرده است!»
این در حالی است که برخلاف ادعای مطرح شده، معاونت اقتصادی بانک مرکزی روز دوشنبه مورخ 1395.12.23 در نشست خبری ضمن تشریح آخرین وضعیت اقتصاد کلان کشور، جزئیات آمارهای رشد اقتصادی سال 1394 و نه ماهه 1395 را ارایه کرد که جزئیات کامل و گزارشات مربوطه همان روز در پایگاه اطلاع‌رسانی این بانک در خبری تحت عنوان «نرخ رشد 9 ماهه سال جاری به 11.6 درصد رسید» درج و این خبر با بازتاب رسانه ای گسترده‌ای نیز همراه شد. بر این اساس انتظار می‌رود مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح خبر و اطلاع‌رسانی لازم‌، اقدام مقتضی را مبذول کند.
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین