کد خبر: ۴۴۹۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۹
دهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه با حضور سورنا ستاری معاون رییس جمهور، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه؛ علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و ولى اله سيف ريس بانك مركزى و عبدالناصر همتی رییس کل بیمه مرکزی آغاز به کار کرد.
به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل، دکتر همتی در سخنرانی مراسم افتتاحیه گفت: سه بازار بانک، بورس و بيمه در پيشرفت اقتصاد يک کشور مورد توجه جدي قرار دارند. امیدوارم نمايشگاه "بورس، بانک و بيمه بتواند اين رويداد اقتصادي را در مسيري هدايت کنند که روز به روز شاهد ثبات مالي بيشتري باشيم و بتوانيم براي تأمين بازارهاي حقيقي کشور  بهتر عمل کنيم‌.
وی افزود: هر فعاليت اقتصادي در کشور از مسير اين سه بازار تأمين مالي مي‌شودکه البته صندوق هاي بازنشستگي هم جزيي از آن به حساب مي آيند و جای آنها در این نشست خالی است.
دکتر همتی، توسعه بازارهاي مالی را در تحول اقتصاد کلان مهم دانست و گفت: اگر میخواهیم شاخص های بخش حقیقی اقتصاد دچار تحول شود باید بازارهای مالی ما متحول و کارآمد باشد.
رئیس کل بیمه مرکزی افزود: مشکل اصلي کشور ما اين است که اين بازارها کارا نيست. اطلاعات به صورت دقيق منتشر نمي‌شود و بازارها به لحاظ تخصيص منابع با مشکل روبرو هستند. براي مثال بانک ها بيشترين بازدهي سود را در بازار به خود اختصاص داده‌اند حال آنکه بورس و بيمه بايد سهم قابل توجهي از بازار را در اختيار داشته باشند. ايجاد تعادل در بازار و کارآمدشدن تخصيص و شفافيت منابع و اطلاعات بحث مهمي است که در صورت همگرايي و تعادل سهم هر يک از اين نهادهاي پولي و مالي مشخص خواهد شد و با تشکيل "کميته ثبات”، اقتصاد کشور در مسير شکوفايي و رشد حقيقي قرار خواهد گرفت.
وی بیمه را یکی از ارکان مهم بازار سرمایه دانست و گفت: برای توسعه بازار سرمایه باید بیمه ها فعال تر شوند. در اکثر کشورهای پیشرفته یک سوم اوراق بلند مدت مالی را بیمه ها وصندقهاى بازنشستگى خريدارى می کنند،اما متاسفانه در کشور ما نقش بیمه ها در ارزش افزوده بازار مالى پایین است.
دکتر همتی بااشاره به دلايل عقب ماندگی بيمه گفت: خوشبختانه توانستیم در دولت یازدهم پیشرفت های خوبی داشته باشیم به نحوی که ضريب نفوذ بیمه از ۲ درصد عبور کرد. همچنین شاهد رشد ۴۰ درصدي بیمه های عمر باشیم.
رییس کل بیمه مرکزی افزود: تامین مالي خرد را مي توانيم از بازار بيمه آغاز کنيم و به همين خاطر در حال حاضر بيمه‌هاي عمر در بازارهاي مالي دنيا حرف اول را مي‌زنند و لازمه آن کاهش نرخ سودبدون ريسك سپرده بانک هاست. از سوي ديگر صنعت بيمه مي‌تواند زمينه امنيت اقتصادي را براي بزرگترين پروژه‌هاي کشور فراهم کند و اين نمايشگاه و رخدادهايي نظير آن مي‌تواند کارايي‌ها و ظرفيت‌هاي اين صنعت را بيش از پيش مورد توجه و بررسي قرار دهد.
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۳۲ شرکت بیمه در صنعت بیمه فعال هستند و مطمئنم با تعادل میان بازارهاي مالی میتوانند نقش خود را بیش از پیش ایفا کنند همانطور که در سال گذشته ۲۳درصد رشد حق بیمه تولیدی را داشتیم میتوان امیدوار بود كه به ضریب نفوذ بالاترى  دست یابیم.
وی از تدوین آیین نامه حاکمیت شرکتی برای حمایت از سهامداران جزء شرکت های بیمه خبر داد و گفت:این آیین نامه فردا در شورای عالی بیمه مطرح می شود.
رییس کل بیمه مرکزی با اشاره به پیشرفت های خوب اخیر صنعت بیمه گفت: مطمئنا امسال، سال خوبی برای صنعت بیمه خواهد بود.
وی افزود: بیمه تبلور اقتصاد مقاومتی است و با توانمندسازی بیمه می توانیم راه را برای اجرایی نمودن فرمایش مقام معظم رهبری هموار تر کنیم.
دکتر همتی در پایان ضمن قدردانی از  زحمات دکتر ظریف برای به ثمر رساندن برجام گفت: خوشبختانه نتایج آن در صنعت بیمه به خوبی قابل ملاحظه است و من به شخصه تا کنون با سران بیمه اروپا ملاقات هایی داشتم که حکایت از علاقه و تمایل آنها به همکاری با ایران و حتی سرمایه گذاری در شرکت های بیمه ایرانی دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین عناوین