کد خبر: ۴۵۰۸۳
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹
تنش‌های کره شمالی و آمریکا اولین قربانی اش را گرفت
بازارهای سهام آسیا و دلار آمریکا با تشدید تنشها پیرامون کره شمالی که به ریسک پذیری سرمایه گذاران لطمه زد، روز سه شنبه عقب نشینی کردند.
سقوط  آزاد دلار و شاخص‌های سهام در بازارهای آسیایی
بازارهای سهام آسیا و دلار آمریکا با تشدید تنشها پیرامون کره شمالی که به ریسک پذیری سرمایه گذاران لطمه زد، روز سه شنبه عقب نشینی کردند.
به گزارش تجارت آنلاین ، تنش های ژئوپلتیکی در منطقه آسیا موجب افت شاخص سهام، سقوط  ارزش شاخص دلار و بهای جهانی نفت را برای دومین روز متوالی با کاهش روبرو کرد.
بدنبال پرتاب موشکی ناموفق کره شمالی تنش‌ها در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به انجام یک آزمایش موشکی یا هسته ای دیگر از سوی کره شمالی تشدید شده است. مایک پنس به کره شمالی هشدار داد که حملات نظامی اخیر آمریکا در سوریه و افغانستان نشان داد عزم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نباید مورد پرسش قرار گیرد، اما پیونگ یانگ وعده داد به آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود ادامه خواهد داد.
با وجود این تنش‌ها، وال استریت روز دوشنبه تحت تاثیر گزارشهای درآمدهای سه ماهه شرکتها صعود کرد و هر سه شاخص بزرگ حدود ۰.۹ درصد افزایش یافتند.
شاخص دلار آمریکا که این ارز را در برابر سبدی از ارزهای بزرگ دنبال می کند، تغییر چندانی نداشت و در ۱۰۰.۲۷ واحد ایستاد.
تنش های ژئوپلتیکی بر سر آزمایش موشکی کره شمالی بر روی شاخص ارزش دلار آمریکا فشار وارد کرد و موجب روند نزولی آن در برابر سایر ارزهای اصلی شد و ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن را به کمترین رقم در ۵ ماه اخیر ظرف ۲۴ ساعت گذشته رساند و با روند نزولی ۴ دهم درصد روبرو شد.
همچنین ارزش «وان» کره جنوبی هم به دلیل شدت گرفتن اختلافات این کشور با کره شمالی به دلیل استقرار سامانه موشکی آمریکا در داخل خاک کره جنوبی موجب کاهش ارزش تقریبا ۸ دهم درصدی پول کره ای ها را در برابر دلار شده است.
ضمن اینکه دلار استرالیا هم با روند نزولی ۴ دهم درصدی روبرو شد. همچنین شاخص ام اس سی آی بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن ۰.۶ درصد اُفت کرد.
شاخص نیک‌کی ژاپن در پی قوی شدن ارزش ین، عمده رشدی که ابتدای معاملات داشت را از دست داد و تنها ۰.۲ درصد افزایش نشان داد.
سهام استرالیا در نخستین روز معاملات هفته جاری یک درصد سقوط کرد و دلار استرالیا با ۰.۳ درصد کاهش، ۰.۷۵۶۶ دلار آمریکا معامله شد.
شاخص کسپی کره جنوبی پس از اینکه معاون رئیس جمهور آمریکا در سئول اظهار کرد دولت دونالد ترامپ توافق تجارت آزاد پنج ساله میان دو کشور را بازبینی خواهد کرد، ۰.۲ درصد عقب نشینی کرد. مایک پنس گفت: کسری تجاری آمریکا از زمان آغاز اجرای این توافق، بیش از دو برابر افزایش یافته و موانع زیادی برای فعالیت شرکتهای آمریکایی در کره جنوبی وجود دارد.
وون کره جنوبی حدود ۰.۴ درصد در برابر دلار آمریکا کاهش یافت و ۱۱۳۶.۹ وون در برابر هر دلار رسید.
شاخص سی اس آی ۳۰۰ چین صعود کرد و هانگ سنگ هنگ کنگ ۰.۹ درصد کاهش یافت.
بر همین اساس، قیمت نفت دریای برنت هم برای دومین روز متوالی با کاهش ارزش روبرو شد و با ۹ سنت کاهش به ۵۵ دلار و ۲۷ سنت در هر بشکه رسید و قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۹ سنت روند نزولی در برابر ۵۲ دلار و ۵۶ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.
نرخ برابری دلار آمریکا در برابر ین ژاپن ثابت بود و در ۱۰۸.۹۵۵ ین قرار گرفت. دلار روز دوشنبه پس از اظهارات وزیر خزانه داری آمریکا به پایین‌ترین سطح پنج ماه اخیر در برابر ارز ژاپن سقوط کرده بود. استیون منوچین اظهار کرد با دیدگاه ترامپ درباره تاثیر منفی دلار قوی بر صادرات موافق است اما از نظر وی، دلار قوی در بلندمدت مثبت است.
دلار روز سه شنبه از نگرانی‌ها نسبت به کره شمالی و طولانی‌تر شدن روند اجرای اصلاحات مالیاتی مورد وعده ترامپ و همچنین نخستین دور مذاکرات میان وزیر دارایی و معاون نخست وزیر ژاپن با معاون رییس جمهور آمریکا تحت فشار منفی قرار گرفت.
یورو ۰.۱ درصد در برابر دلار صعود کرد و به ۱.۰۶۵۱ دلار رسید و به رشد ۰.۲۵ درصدی روز دوشنبه افزود.
در بازارهای کالا، نفت تحت تاثیر نگرانیها نسبت به ادامه روند افزایش تولید نفت آمریکا و سودگیری معامله گران از رشد اخیر قیمتها، با کاهش قیمت روبرو شد. نفت خام آمریکا با ۰.۱ درصد کاهش، ۵۲.۵۹ دلار در هر بشکه معامله شد و نفت برنت که قیمت پایه بازار بین المللی است، با ۰.۱ درصد کاهش، در ۵۵.۳۲ دلار قرار گرفت.
هر اونس طلا برای تحویل فوری ثابت بود و در ۱۲۸۴.۷۵ دلار ایستاد.


نام:
ایمیل:
* نظر: