کد خبر: ۴۵۶۰۱
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۳
مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست: سال گذشته 400 میلیون تومان غرامت ضرر و زیان به کسانی که از حمله پلنگ ایرانی متضرر شده بودند، پرداخت شده است .
علی تیموری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگارخبرگزاری صدا و سیما افزود : به دلیل تلف و کشتار پلنگ ایرانی یک گونه در حال انقراض ، شرکت بیمه «ما» از سال گذشته پلنگ ایرانی را بیمه کرده و مجموع ضرر و زیان این گونه درحال انقراض تنها در سال 95  ،  400میلیون
تومان به کسانی که از حمله پلنگ متضرر شده بودند پرداخت شده است که هنوز پرونده هایی در استانهای فارس ، لرستان و کهکیلویه و بویراحمد وجود دارد و در آینده ای نزدیک غرامت به گله داران و مردم محلی پرداخت می شود .
وی با بیان اینکه همچنین پلنگ هایی که در حوادث جاده ای تلف شده اند غرامت به سازمانهای مربوطه پرداخت خواهد شد ادامه داد: بیمه شرکت بیمه «ما» تا پایان سال 96 نیز تمدید شده است و هرگونه خسارت و ضرر و زیان نسبت به این گونه در حال انقراض رخ دهد بیمه گذار آن را پرداخت می کند .
مدیر کل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه پلنگ ایرانی در چه مناطقی از کشور زیست می کند گفت: حدود 30 استان کشور از جمله استان های شمالی ایران محل زیستگاه پلنگ ایرانی است و طبق سرشماری های صورت گرفته بین 500 تا 600 قلاده پلنگ در ایران وجود دارد که بدلیل سطح پراکنش این گونه ، آمار دقیق تری از آن در دست نیست .
تیموری ادامه داد : تنها در سال 94 طبق آمارهای استانی 20 قلاده پلنگ تلفات داشته ایم که با بیمه کردن این گونه جلوی خسارت و از بین رفتن آن گرفته شده است .
وی افزود : با بیمه کردن این گونه در حال انقراض در سال 95 تا بهمن ماه در کل کشور تنها 10 قلاده پلنگ تلف شده و این نشان می دهد که مردم ما با شرایط بیمه و پرداخت غرامت آن آگاهی لازم را بدست آورده اند و اگر پلنگی به گله گوسفندی حمله کند دیگر چوپان آن را تلف نمی کند و با بیمه شدن اینگونه جلوی تلفات آن گرفته خواهد شد .

نام:
ایمیل:
* نظر: