کد خبر: ۴۵۸۱۱
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۶
مکرون با شکست مارین لوپن رئیس جمهور فرانسه شد
امانوئل مکرون نامزد مستقل ریاست جمهوری فرانسه با کسب 65 درصد در مقابل مارین لوپن نامزد جبهه ملی در این انتخابات پیروز شد تا با شکست پوپولیست ها راهی الیزه شود.
نه قاطع فرانسه به پوپولیست ها
امانوئل مکرون نامزد مستقل ریاست جمهور فرانسه با کسب 65 درصد در مقابل مارین لوپن نامزد جبهه ملی در این انتخابات پیروز شد تا با شکست پوپولیست ها راهی الیزه شود. 
وزارت کشور فرانسه مشارکت مردم این کشور در پای صندوق های رای گیری را بیش از 85 درصد اعلام کردند.
پیش تر نیز نظرسنجی ها از پیروزی ماکرون خبر داده بودند. انتخابات ریاست جمهوری یکی از جدی ترین رقابت‌ها در فرانسه در دهه‌های اخیر بود و براساس نظرسنجی صورت گرفته برای شبکه تلویزیونی BFM، پیش بینی شده بود ماکرون با کسب ۶۲ درصد آرا رئیس‌جمهور خواهد شد، در حالی که لوپن تنها ۳۸ درصد از آرا را از آن خود خواهد کرد.
امانوئل ماکرون، نامزد میانه‌روی مستقل در دور دوم انتخابات با مارین لوپن، نامزد حزب راست افراطی جبهه ملی روبرو شد و از زمان تاسیس جمهوری پنجم فرانسه در سال ۱۹۵۸ و به دست شارل دوگل این نخستین بار است که هیچ نامزدی از احزاب راست میانه یا چپ میانه در دور دوم انتخابات حضور ندارد.
ماکرون در ۲۱ دسامبر ۱۹۷۷ در خانواده‌ای پزشک در آمیان متولد شد. او پیش از اتمام دوره متوسطه، به مدرسه نخبگان در پاریس فرستاده شد و نهایتا با مدرک کارشناسی ارشد فلسفه از دانشگاه  پاریس-اوئست نانتر لا دفانس فارغ‌التحصیل شد. او همچنین مدرک کارشناسی ارشد روابط عمومی از موسسه مطالعات سیاسی پاریس دارد. ماکرون بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ در مدرسه ملی اداری (ENA) بوده است.  
ماکرون بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ بازرس مالی وزارت اقتصاد فرانسه بوده است. او پس از آن، به عنوان سرمایه‌گذاری بانکی فعالیت کرد و سپس از شرکای مدیریتی بانک روتشیلد و شرکا شد و سال ۲۰۱۱ از آن خارج شد و تا سال ۲۰۱۴ معاون دبیرکل کاخ لیزه ماند.
او سپس در ۲۶ اوت ۲۰۱۴ تا ۳۰ اوت ۲۰۱۶ سمت‌ وزیر اقتصاد، ‌صنعت و امور دیجیتالی فرانسه را در دست داشت. ماکرون از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ عضو حزب سوسیالیست بود اما در ۶ آوریل ۲۰۱۶ جنبش "پیش به جلو" را در آمیان بنیان نهاد. این سیاستمدار فرانسوی در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۶ نامزدی‌اش را در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد. او در نوامبر ۲۰۱۶ کتابی با عنوان "انقلاب" منتشر کرد.
ماکرون در ۲۳ آوریل ۲۰۱۷ توانست در دور اول انتخابات با کسب ۱ / ۲۴ درصد از آراء اول شود اما انتخابات به دور دوم کشیده شد و امروز به مصاف لوپن می‌رود.
ماکرون با بریژیت تروینو که ۲۴ سال از او بزرگتر است و در دبیرستان لا پروویدانس در آمیان معلم او بوده، ازدواج کرده است. این زوج نخستین بار وقتی ماکرون ۱۵ ساله و شاگرد او بود، همدیگر را دیدند اما وقتی او ۱۷ ساله شد رسماً زوج شدند. والدین او ابتداً سعی کردند با فرستادن او به پاریس برای اتمام سال آخر مدرسه این زوج را از هم جدا کنند چرا که فکر می‌کردند جوانی او این رابطه را نامناسب کرده اما این زوج پس از فارغ‌التحصیلی او با هم ماندند و در سال ۲۰۰۷ ازدواج کردند. این زوج هم‌اکنون با سه فرزند تروینو از ازدواج قبلیش زندگی می‌کنند.  
ماکرون در این انتخابات با مارین لوپن با نام کامل «ماریون آن پرین لو پن» متولد پنجم اوت ۱۹۶۸ در نوی-سور-سن فرانسه رقابت کرد. او دختر سوم ژان ماری لوپن،‌ بنیانگذار جبهه ملی فرانسه است. لوپن سال ۱۹۹۱ از رشته کارشناسی ارشد حقوق و سال ۱۹۹۲ از کارشناسی مطالعات پیشرفته در حقوق کیفری دانشگاه پانتئون-آسا فارغ‌التحصیل شد. او از ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۸ در پاریس مشغول به کار وکالت بود.
او بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴ ریاست بخش حقوقی جبهه ملی فرانسه را در دست داشت. در همین زمان، او ریاست شورای منطقه‌ای در منطقه نورد-پاس-د-کالاس را بر عهده گرفت.
او در ۲۰۰۲ به سمت‌هایی بالاتری در حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه رسید و از یک عضو دفتر سیاسی در سال ۲۰۰۲ به معاونت حزب در سال ۲۰۰۳ رسید. او همچنین سال ۲۰۰۷ عضو کمیته مرکزی حزب شد و معاونت حزب در امور آموزشی، روابط عمومی و تبلیغات سیاسی را به دست گرفت. لوپن سال ۲۰۰۴ از طرف جبهه ملی فرانسه در پارلمان اروپایی انتخاب شد.
این سیاستمدار فرانسوی بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ به عضویت شورای شهرداری انن-بومون در منطقه پاس-د-کالاس درآمد. او سال ۲۰۰۹ مجددا در پارلمان اروپایی منتخب و عضو کمیته اشتغال و امور اجتماعی آن شد. مارین لوپن سال بعد، مجددا در شورای شهرداری منطقه نورد-پاس-د-کالاس انتخاب شد.
مارین لوپن سرانجام توانست در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۱ به ریاست جبهه ملی فرانسه برسد. او سال ۲۰۱۲ از طرف حزبش نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شد و توانست در دور اول انتخابات ۹ / ۱۷ درصد رای به دست آورد اما نهایتا پس از نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری کنونی فرانسه قرار گرفت و سوم شد.
در نهم فوریه ۲۰۱۶، لوپن برای اولین بار نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ را اعلام کرده و رسما در ۱۸ مارس ۲۰۱۷ ثبت نام کرد. لوپن در ۲۳ آوریل ۲۰۱۷ توانست با کسب ۳ / ۲۱ درصد از آراء در دور اول انتخابات ریاست جمهوری دوم شود و امروز (هفتم مه) در دور دوم انتخابات به مصاف ماکرون رفت تا بالاخره شکست خورد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار