کد خبر: ۴۷۸۴۵
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۵
علی‌اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان کرد: تمامی تقصیرها در مسئله دارایی‌های موهومی و مطالبات غیرجاری متوجه نظام بانکی نیست؛ بلکه عدم کارایی در عملکرد گیرندگان تسهیلات هم باید مورد توجه قرار گیرد.
در میزگرد سیاستی «رفتار ترازنامه نظام بانکی در خلق نقدینگی، نرخ سود و متغیرهای کلان اقتصادی»، علی‌اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن ناترازی در ترازنامه بانک‌ها را منحصر به ایران ندانست و افزود: در کشورهای دیگر مانند ایتالیا، ‌یونان و سایر کشورها نیز شاهد چنین وضع مشابهی هستیم. در همه کشورها مقامات قانون‌گذار و بانک‌های مرکزی قوانین نظارتی خود را سخت‌تر می‌کنند. در همین راستا، در سایر کشورها بحث بازل ۳ مطرح شده و به بانک‌ها تا سال ۲۰۱۹ مهلت داده شده است که با آن منطبق شوند. در حالیکه هنوز پیاده‌سازی بازل ۳ پایان نرسیده، پیش‌نویس بازل ۴ در حال تهیه است و همه این موارد نشان می‌دهد که وضعیت نظام بانکی در کل مطلوب نیست.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن بیان کرد: بجاست که به موضوع دارایی‌های منجمد بیشتر پرداخته شود. با توجه به این‌که عملکرد ما در بخش صادرات هم قابل دفاع نیست و در حوزه تولید هم کارا نیستیم، باید این سوال را بپرسیم که آیا تمام تقصیرها در این رابطه متوجه نظام بانکی است و آیا سوالی متوجه بخش‌های اقتصادی و دریافت‌کنندگان تسهیلات نیست؟ در حقیقت توجه بیشتر به اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها ضروری به نظر می‌رسد تا شاهد مشکلات کمتری در این خصوص باشیم.
افخمی در خصوص ناترازی در ترازنامه بانک‌ها و مشکل دارایی‌های موهومی، پیاده‌سازی انضباط مالی در شرکت‌ها و بانک‌ها را به عنوان یک راه‌حل مطرح کرد و مساله رقابت در سود بانکی را ناشی از مشکل بی‌انضباتی مالی دانست.
وی تصریح کرد: بحث شفافیت، پاسخگویی بنگاه‌های اقتصادی و تطابق با استانداردهای بین‌المللی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. نسبت کفایت سرمایه نیز توجه بیشتری را طلب کرده و در صورت انجام آزمون تنش احتمالا بانک‌های اندکی نمره قبولی دریافت می‌کنند. علاوه بر این نسبت ۱۱٫۵ درصد برای معوقات و مطالبات غیرجاری بانک‌های ایران، در مقایسه با استانداردهای بین‌المللی هرگز درصد قابل قبولی نیست.

نام:
ایمیل:
* نظر: